PgAdmin 4 - en to it_IT translation catalogue (2982 entries)

en: 
    -- Changing the columns in a view requires dropping and re-creating the view.
    -- This may fail if other objects are dependent upon this view,
    -- or may cause procedural functions to fail if they are not modified to
    -- take account of the changes.
it_IT: 
    -- La modifica delle colonne in una vista richiede l'eliminazione e la ricostruzione della vista.
    -- Ciò potrebbe non riuscire se altri oggetti dipendono da questa vista,
    -- o può causare il fallimento delle funzioni procedurali se non vengono modificate
    -- tenere conto delle modifiche.

en: 
    Configuration parameters/variables must be passed as an array of JSON objects
    in the following format in create mode:
    variables:[{
    database: <database> or null,
    name: <configuration>,
    value: <value>
    },
    ...
    ]
it_IT: 
    I parametri / variabili di configurazione devono essere passati come un array di oggetti JSON
    nel seguente formato in modalità di creazione:
    variabili: [{
    database: <database> o null,
    name: <configuration>,
    value: <valore>
    },
    ...
    ]

en: 
    Configuration parameters/variables must be passed as an array of JSON objects
    in the following format in update mode:
    rolmembership:{
    'added': [{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ],
    'deleted': [{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ],
    'updated': [{
        database: <database> or null,
        name: <configuration>,
        value: <value>
        },
        ...
        ]
it_IT: 
    I parametri / variabili di configurazione devono essere passati come un array di oggetti JSON
    nel seguente formato in modalità aggiornamento:
    rolmembership: {
    "added": [{
         database: <database> o null,
         name: <configuration>,
         value: <valore>
         },
         ...
         ],
    "deleted": [{
         database: <database> o null,
         name: <configuration>,
         value: <valore>
         },
         ...
         ],
    "updated": [{
         database: <database> o null,
         name: <configuration>,
         value: <valore>
         },
         ...
         ]

en: 
    Could not find the domain in the database.
    It may have been removed by another user or moved to another schema.
it_IT: 
    Impossibile trovare il nominio nel database.
    Potrebbe essere stato rimosso da un altro utente o spostate su un altro schema.

en: 
    Could not find the schema in the database.
    It may have been removed by another user.
it_IT: 
    Impossibile trovare lo schema nel database.
    Potrebbe essere stato rimosso da un altro utente.

en: 
    Failed to reset the connection to the server due to following error:
    {0}
it_IT: 
    Impossibile ripristinare la connessione al server a causa del seguente errore:
    {0}

en: 
    Role members information must be passed as an array of JSON objects in the
    following format:
    
    rolmembers:[{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]
it_IT: 
    Le informazioni sui membri del ruolo devono essere passate come matrice di oggetti JSON nel file
    seguente formato:
    
    rolmembers: [{
        ruolo: [rolename],
        admin: Vero / Falso
        },
        ...
    ]

en: 
    Role membership information must be passed as a string representing an array of
    JSON objects in the following format:
    rolmembers:{
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]
it_IT: 
    Le informazioni sull'appartenenza al ruolo devono essere passate come stringa che rappresenta un array di
    Oggetti JSON nel seguente formato:
    rolmembers: {
        "aggiunto": [{
            ruolo: [rolename],
            admin: Vero / Falso
            },
            ...
            ],
        "eliminato": [{
            ruolo: [rolename],
            admin: Vero / Falso
            },
            ...
            ],
        "aggiornato": [{
            ruolo: [rolename],
            admin: Vero / Falso
            },
            ...
            ]

en: 
    Role membership information must be passed as a string representing an array of
    JSON objects in the following format:
    rolmembership:{
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]
it_IT: 
    Le informazioni del ruoto di appartenenza devono essere passate come array di
    oggetti JSON nel seguente formato:
    rolmembership:{
        'added': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            role: [rolename],
            admin: True/False
            },
            ...
            ]

en: 
    Role membership information must be passed as an array of JSON objects in the
    following format:
    
    rolmembership:[{
        role: [rolename],
        admin: True/False
        },
        ...
    ]
it_IT: 
    Le informazioni del ruoto di appartenenza devono essere passate come array di
    oggetti JSON nel seguente formato:
    
    rolmembership:[{
        role: [rolename],
        admin: True/3756172730False
        },
        ...
    ]

en: 
    Security Label must be passed as an array of JSON objects in the following
    format:
    seclabels:[{
        provider: <provider>,
        label: <label>
        },
        ...
    ]
it_IT: 
    L'etichetta di sicurezza deve essere passata come array di oggetti JSON nel seguente
    formato:
    seclabels:[{
        provider: <provider>,
        label: <label>
        },
        ...
    ]

en: 
    Security Label must be passed as an array of JSON objects in the following
    format:
    seclabels:{
        'added': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ]
it_IT: 
    L'etichetta di sicurezza deve essere passata come array di oggetti JSON nel seguente
    formato:
    seclabels:{
        'added': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'deleted': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ],
        'updated': [{
            provider: <provider>,
            label: <label>
            },
            ...
            ]

en:  (this may take a few minutes)... ${Math.round(res.diff_percentage)} %
it_IT:  (l'operazione potrebbe richiedere alcuni minuti)... ${Math.round(res.diff_percentage)} %

en:  -- definition incomplete
it_IT:  -- definizione incompleta

en:  Database Compare:
it_IT:  Confronto database:

en:  Select the server and database for the source and target and Click
it_IT:  Selezionare il server e il database per l'origine e la destinazione e fare clic

en:  Select the server, database and schema for the source and target and Click
it_IT:  Selezionare il server, il database e lo schema per l'origine e la destinazione e fare clic

en:  Source and Target database server must be of the same major version.
it_IT:  Il server del database di origine e di destinazione deve essere della stessa versione principale.

en: $ quoting
it_IT: $ citato

en: %s <= Supported version >= %s
it_IT: %s <= Versione supportata >= %s

en: %s Script
it_IT: Script %s

en: %s in %s must be unique.
it_IT: %s in %s deve essere univoco.

en: %s must be unique.
it_IT: %s deve essere univoco.

en: %s objects are disabled in the browser. You can enable them in the <a id="prefdlgid" class="pref-dialog-link">preferences dialog</a>.
it_IT: %s oggetti sono disabilitati nel browser. Puoi abilitarli nella <a id="prefdlgid" class="pref-dialog-link">finestra di dialogo delle preferenze</a>.

en: %s of %s geometries rendered.
it_IT: %s di %s geometrie renderizzate.

en: %s rows affected.
it_IT: %s righe interessate.

en: '%s' attribute not found for server '%s'
it_IT: Attributo '%s' non trovato per il server '%s'

en: '%s' cannot be empty.
it_IT: '%s' non può essere vuoto.

en: '%s' file not found. Please correct the Binary Path in the Preferences dialog
it_IT: '%s'  file non trovato. Correggi il percorso nella maschera delle preferenze

en: '%s' must be a numeric.
it_IT: '%s' deve essere un numero.

en: '%s' must be an integer.
it_IT: '%s' deve essere un numero intero.

en: '%s' must be greater than or equal to %s.
it_IT: '%s' deve essere maggiore o uguale a %s.

en: '%s' must be less than or equal to %s.
it_IT: '%s' deve essere minore o uguale a %s.

en: 'From database ' can not be empty
it_IT: 'Dal database' non può essere vuoto

en: 'Host' or 'Service' attribute not found for server '%s'
it_IT: Attributo 'Host' o 'Servizio' non trovato per il server '%s'

en: 'Location' cannot be empty.
it_IT: 'Posizione' non può essere vuoto.

en: 'Reassign objects to' can not be empty
it_IT: "Riassegna oggetti a" non può essere vuoto

en: 'Servers' attribute not found in the specified file.
it_IT: Attributo 'Server' non trovato nel file specificato.

en: '{0}' file does not exist.
it_IT: il file '{0}' non esiste.

en: '{0}' is not allowed to modify, when server is connected.
it_IT: '{0}' non è modificabile, quando il server è connesso.

en: '{0}' is not allowed to modify.
it_IT: "{0}" non è autorizzato a modificare.

en: '{}' is already registered'
it_IT: '{}' è già registrato'

en: '{}' is not a valid multi-factor authentication method
it_IT: '{}' non è un metodo di autenticazione a più fattori valido

en: '{}' is not found in the authentication list.
it_IT: '{}' non è stato trovato nell'elenco di autenticazione.

en: '{}' unregistered from the authentication list.
it_IT: '{}' non registrato dall'elenco di autenticazione.

en: (Connection failed)
it_IT: (Connessione fallita)

en: (Obtaining connection)
it_IT: (Ottenere la connessione)

en: (Obtaining connection...)
it_IT: (Richiesta della connessione...)

en: -- Enter any global declarations below:
    
    -- BEFORE STATEMENT block. Delete if not required.
    BEFORE STATEMENT IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- AFTER STATEMENT block. Delete if not required.
    AFTER STATEMENT IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- BEFORE EACH ROW block. Delete if not required.
    BEFORE EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- AFTER EACH ROW block. Delete if not required.
    AFTER EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
    
    -- INSTEAD OF EACH ROW block. Delete if not required.
    INSTEAD OF EACH ROW IS
        -- Enter any local declarations here
    BEGIN
        -- Enter any required code here
    END;
it_IT: -- Inserisci le dichiarazioni globali  qui sotto
    
    -- Blocco BEFORE STATEMENT. Rimuovere se non previsto.
    BEFORE STATEMENT IS
        -- Inserisci le dichiarazioni locali qui
    BEGIN
        -- Inserisci il codice sorgente richiesto qui
    END;
    
    -- Blocco AFTER STATEMENT. Rimuovere se non previsto.
    AFTER STATEMENT IS
        -- Inserisci le dichiarazioni locali qui
    BEGIN
        -- Inserisci il codice sorgente richiesto qui
    END;
    
    -- Blocco BEFORE EACH ROW. Rimuovere se non previsto.
    BEFORE EACH ROW IS
        -- Inserisci le dichiarazioni locali qui
    BEGIN
        -- Inserisci il codice sorgente richiesto qui
    END;
    
    -- Blocco AFTER EACH ROW. Rimuovere se non previsto.
    AFTER EACH ROW IS
        -- Inserisci le dichiarazioni locali qui
    BEGIN
        -- Inserisci il codice sorgente richiesto qui
    END;
    
    -- INSTEAD OF EACH ROW block. Delete if not required.
    INSTEAD OF EACH ROW IS
        -- Inserisci le dichiarazioni locali qui
    BEGIN
        -- Inserisci il codice sorgente richiesto qui
    END;

en: -- For the circular dependencies, the order in which Schema Diff writes the objects is not very sophisticated
it_IT: -- Per le dipendenze circolari, l'ordine in cui Schema Diff scrive gli oggetti non è molto sofisticato

en: -- No SQL could be generated for the selected object.
it_IT: -- Non è possibile selezionare SQL per l'oggetto selezionato.

en: -- Please create column(s) first...
it_IT: -- Gentilmente creare prima la colonna(e)...

en: -- Please log an issue at https://github.com/pgadmin-org/pgadmin4/issues/new/choose if you find any bugs, including reproduction steps.
it_IT: -- Registra un problema su https://github.com/pgadmin-org/pgadmin4/issues/new/choose se trovi bug, inclusi i passaggi di riproduzione.

en: -- Please report an issue for any failure with the reproduction steps.
it_IT: -- Si prega di segnalare un problema per eventuali errori nelle fasi di riproduzione.

en: -- Query text not stored as it exceeds maximum length of ${MAX_QUERY_LENGTH}
it_IT: -- Il testo della query non è memorizzato poiché supera la lunghezza massima di ${MAX_QUERY_LENGTH}

en: -- This script was generated by the ERD tool in pgAdmin 4.
it_IT: -- Questo script è stato generato dallo strumento ERD in pgAdmin 4.

en: -- This script was generated by the Schema Diff utility in pgAdmin 4.
it_IT: - Questo script è stato generato dall'utilità Schema Diff in pgAdmin 4.

en: -- and may require manual changes to the script to ensure changes are applied in the correct order.
it_IT: -- e potrebbe richiedere modifiche manuali allo script per garantire che le modifiche vengano applicate nell'ordine corretto.

en: -- definition incomplete
it_IT: -- definizione incompleta

en: -- definition incomplete for {0}
it_IT: -- definizione incompleta per {0}

en: -- missing definition
it_IT: -- definizione mancante

en: 100 rows
it_IT: 100 righe

en: 1000 rows
it_IT: 1000 righe

en: 10th
it_IT: decimo

en: 11th
it_IT: 11esimo

en: 12th
it_IT: 12esimo

en: 13th
it_IT: 13esimo

en: 14th
it_IT: 14esimo

en: 15th
it_IT: 15esimo

en: 16th
it_IT: 16esimo

en: 17th
it_IT: 17esimo

en: 18th
it_IT: 18esimo

en: 19th
it_IT: 19esimo

en: 1st
it_IT: primo

en: 20th
it_IT: 20esimo

en: 21st
it_IT: 21esimo

en: 22nd
it_IT: 22esimo

en: 23rd
it_IT: 23esimo

en: 24th
it_IT: 24esimo

en: 25th
it_IT: 25esimo

en: 26th
it_IT: 26esimo

en: 27th
it_IT: 27esimo

en: 28th
it_IT: 28esimo

en: 29th
it_IT: 29esimo

en: 2nd
it_IT: 2

en: 30th
it_IT: 30esimo

en: 31st
it_IT: 31esimo

en: 3D geometries not rendered.
it_IT: Geometrie 3D non renderizzate.

en: 3rd
it_IT: terzo

en: 4th
it_IT: 4esimo

en: 500 rows
it_IT: 500 righe

en: 5th
it_IT: 5esimo

en: 6th
it_IT: 6esimo

en: 7th
it_IT: 7esimo

en: 8th
it_IT: 8esimo

en: 9th
it_IT: 9esimo

en: A command is currently in progress.
it_IT: Attualmente è in corso un comando.

en: A page refresh is required to apply the theme. Do you wish to refresh the page now?
it_IT: Un rinfresco della pagina è necessario per mostrare il tema. Vuoi rinfrescare la pagina adesso?

en: A verification code was sent to {}. Check your email and enter the code.
it_IT: È stato inviato un codice di verifica a {}. Controlla la tua email e inserisci il codice.

en: ASSIGNMENT
it_IT: INCARICO

en: AWS access key
it_IT: Chiave di accesso AWS

en: AWS secret access key
it_IT: Chiave di accesso segreta AWS

en: AWS session token
it_IT: Token di sessione AWS

en: About %(appname)s
it_IT: Informazioni su %(appname)s

en: About %s
it_IT: Informazioni su %s

en: Access Method
it_IT: Metodo di accesso

en: Access denied ({0})
it_IT: Acceso negato ({0})

en: Access denied: You’re having limited access. You’re not allowed to Rename, Delete or Create any files/folders
it_IT: Accesso negato: hai accesso limitato. Non sei autorizzato a rinominare, eliminare o creare file/cartelle

en: Access method
it_IT: Metodo di accesso

en: Accesskey
it_IT: Chiave di accesso

en: Account expires
it_IT: Account scaduto

en: Acknowledge and Remove
it_IT: Riconosci e rimuovi

en: Action
it_IT: Azione

en: Active
it_IT: Attiva

en: Active PID
it_IT: PID attivo

en: Active query cancelled successfully.
it_IT: Query attiva annullata correttamente.

en: Active sessions only
it_IT: Solo sessioni attive

en: Activity
it_IT: Attività

en: Actual
it_IT: Attuale

en: Actual Size
it_IT: Dimensione reale

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Add Named Restore Point...
it_IT: Aggiungi punto di ripristino denominato ...

en: Add New Connection
it_IT: Aggiungi nuova connessione

en: Add New Server
it_IT: Aggiungi nuovo server

en: Add Table
it_IT: Aggiungi tabella

en: Add grid row
it_IT: Aggiungi una riga alla griglia

en: Add table
it_IT: Aggiungi tabella

en: Add to macros
it_IT: Aggiungi alle macro

en: Add/Edit Note
it_IT: Aggiungi/Modifica nota

en: Add/Edit note
it_IT: Strumento ERD

en: Added: %s
it_IT: Aggiunto: %s

en: Adding standby replicas will increase your number of CPUs, as well as your cost.
it_IT: L'aggiunta di repliche in standby aumenterà il numero di CPU e i costi.

en: Admin username
it_IT: Nome utente amministratore

en: Admin username for your Google Cloud Sql PostgreSQL instance.
it_IT: Nome utente amministratore per la tua istanza Google Cloud Sql PostgreSQL.

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: After
it_IT: Dopo

en: After clicking the button above you will be redirected to the Google authentication page in a new browser tab.
it_IT: Dopo aver fatto clic sul pulsante sopra, verrai reindirizzato alla pagina di autenticazione di Google in una nuova scheda del browser.

en: After clicking the button above you will be redirected to the Microsoft Azure authentication page in a new browser tab if the Interactive Browser option is selected.
it_IT: Dopo aver fatto clic sul pulsante sopra, verrai reindirizzato alla pagina di autenticazione di Microsoft Azure in una nuova scheda del browser se l'opzione Browser interattivo è selezionata.

en: After this many days, the process info and logs will be automatically cleared.
it_IT: Dopo questi molti giorni, le informazioni sul processo e i registri verranno automaticamente cancellati.

en: Aggregate
it_IT: Aggregato

en: Aggregates
it_IT: Aggregati

en: Alert
it_IT: Allerta

en: Alignment type
it_IT: Tipo di allineamento

en: All
it_IT: Tutti

en: All %s rows are selected.
it_IT: Tutte le righe %s sono selezionate.

en: All Files
it_IT: Tutti i files

en: All Rows
it_IT: Tutte le righe

en: All existing server groups and servers will be removed before the servers above are imported. On a successful import process, the object explorer will be refreshed.
it_IT: Tutti i gruppi di server e i server esistenti verranno rimossi prima che i server di cui sopra vengano importati. Se il processo di importazione ha esito positivo, la vista Esplora oggetti verrà aggiornata.

en: All rows on this page are selected.
it_IT: Tutte le righe in questa pagina sono selezionate.

en: All tables?
it_IT: Tutte le tabelle?

en: All the databases are already disconnected.
it_IT: Tutti i database sono già disconnessi.

en: All types
it_IT: Tutti i tipi

en: Allocated storage
it_IT: Memoria allocata

en: Allocated storage should be between 100 - 65536 GiB.
it_IT: Lo spazio di archiviazione allocato deve essere compreso tra 100 e 65536 GiB.

en: Allocated storage should be between 20 - 65536 GiB.
it_IT: Lo spazio di archiviazione allocato deve essere compreso tra 20 e 65536 GiB.

en: Allocated storage should be between 5 - 3072 GiB.
it_IT: Lo spazio di archiviazione allocato deve essere compreso tra 5 e 3072 GiB.

en: Allow
it_IT: Concesso

en: Allow connections?
it_IT: Connessioni concesse?

en: Alt/Option
it_IT: Alt/Opzione

en: Always
it_IT: Sempre

en: An 'edbspl' target with a variadic argument is not supported and cannot be debugged.
it_IT: Un target "edbspl" con un argomento variadico non è supportato e non può essere sottoposto a debug.

en: An error occurred whilst cancelling the active query.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'annullamento della query attiva.

en: An error occurred whilst rendering the graph.
it_IT: Si è verificato un errore durante il rendering del grafico.

en: An error occurred whilst terminating the active query.
it_IT: Si è verificato un errore durante la chiusura della query attiva.

en: An object explorer refresh is required. Do you wish to refresh it now?
it_IT: È necessario un aggiornamento di Esplora oggetti. Vuoi aggiornarlo ora?

en: An optional list of columns to be copied. If no column list is specified, all columns of the table will be copied.
it_IT: Un elenco opzionale di colonne da copiare. Se non viene specificato alcun elenco di colonne, verranno copiate tutte le colonne della tabella.

en: An unexpected error occurred - ensure you are logged into the application.
it_IT: Si è verificato un errore imprevisto: assicurarsi di aver effettuato l'accesso all'applicazione.

en: Analyze counter
it_IT: Analizza contatore

en: Analyze function
it_IT: Analizzare la funzione

en: App Name
it_IT: Nome dell'applicazione

en: Application
it_IT: Applicazione

en: Application Mode
it_IT: Modalità applicazione

en: Application name
it_IT: Nome dell'applicazione

en: Apply (or press Enter on input)
it_IT: Applica (o premi Invio durante l'input)

en: Applying the new filter...
it_IT: Applica il nuovo filtro...

en: April
it_IT: Aprile

en: Architecture
it_IT: Architettura

en: Are you sure want to reset the current changes and re-open the panel for %s "%s"?
it_IT: Desideri ripristinare le modifiche correnti e riaprire il pannello per %s "%s"?

en: Are you sure want to stop editing the properties of %s "%s"?
it_IT: Vuoi davvero interrompere la modifica delle proprietà di %s "%s"?

en: Are you sure you want to clear the saved password for server %s?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare la password salvata per il server %s?

en: Are you sure you want to clear the saved password of SSH Tunnel for server %s?
it_IT: Vuoi cancellare la password salvata del tunnel SSH per il server %s?

en: Are you sure you want to close the %s browser?
it_IT: Sei sicuro di voler chiudere il browser %s?

en: Are you sure you want to delete %s <b>"%s"</b> and all the objects that depend on it?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare %s <b>"%s"</b> e tutti gli oggetti che dipendono da esso?

en: Are you sure you want to delete %s <b>"%s"</b>?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare %s <b>"%s"</b>?

en: Are you sure you want to delete ?
it_IT: Sei sicuro di volerlo eliminare?

en: Are you sure you want to delete this file/folder?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo file/cartella?

en: Are you sure you want to detach the partition %s?
it_IT: Sei sicuro di voler staccare la partizione %s?

en: Are you sure you want to disable the job %s?
it_IT: Sei sicuro di voler disabilitare il processo %s?

en: Are you sure you want to disable the program %s?
it_IT: Sei sicuro di voler disabilitare il programma %s?

en: Are you sure you want to disconnect from all databases?
it_IT: Sei sicuro di volerti disconnettere da tutti i database?

en: Are you sure you want to disconnect from all servers?
it_IT: Sei sicuro di volerti disconnettere da tutti i server?

en: Are you sure you want to disconnect from database - %s?
it_IT: Sei sicuro di voler disconnetterti dal database - %s?

en: Are you sure you want to disconnect from the server %s?
it_IT: Sei sicuro di voler disconnetterti dal server %s?

en: Are you sure you want to enable the job %s?
it_IT: Sei sicuro di voler abilitare il processo %s?

en: Are you sure you want to enable the program %s?
it_IT: Sei sicuro di voler abilitare il programma %s?

en: Are you sure you want to quit the application?
it_IT: Sei sicuro di voler uscire dall'applicazione?

en: Are you sure you want to reload the server configuration on %s?
it_IT: Sei sicuro di voler ricaricare la configurazione del server su %s?

en: Are you sure you want to remove %s "%s"?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere %s "%s"?

en: Are you sure you want to remove the selected processes?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere i processi selezionati?

en: Are you sure you want to replace this file?
it_IT: Sei sicuro di voler sostituire questo file?

en: Are you sure you want to reset the statistics for table "%s"?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le statistiche per la tabella "%s"?

en: Are you sure you want to run the job %s now?
it_IT: Sei sicuro di voler eseguire il processo %s adesso?

en: Are you sure you want to truncate table <b>%s</b>?
it_IT: Vuoi troncare la tabella <b>%s</b>?

en: Are you sure you wish to ${state.role_op} all the objects owned by the selected role?
it_IT: Sei sicuro di voler ${state.role_op} tutti gli oggetti di proprietà del ruolo selezionato?

en: Are you sure you wish to cancel the active query?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare la consultazione attiva?

en: Are you sure you wish to clear the history?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare la cronologia?

en: Are you sure you wish to delete this row?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa riga?

en: Are you sure you wish to delete this user?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo utente?

en: Are you sure you wish to detach this partition?
it_IT: Sei sicuro di voler staccare questa partizione?

en: Are you sure you wish to discard the current changes?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare le modifiche correnti?

en: Are you sure you wish to terminate the session?
it_IT: Sei sicuro di voler terminare la sessione?

en: Argument count
it_IT: Conteggio argomenti

en: Argument name
it_IT: Nome argomento

en: Arguments
it_IT: Argumenti

en: Arrays must start with "{" and end with "}"
it_IT: Gli array devono iniziare con "{" e finire con "}"

en: Asynchronous notification "{0}" received from server process with PID {1}
it_IT: Notifica asincrona "{0}" ricevuta dal processo del server con PID {1}

en: Asynchronous notification "{0}" with payload "{1}" received from server process with PID {2}
it_IT: Notifica asincrona "{0}" con payload "{1}" ricevuta dal processo del server con PID {2}

en: Asynchronous query execution/operation underway.
it_IT: Esecuzione / operazione della query asincrona in corso.

en: At least 8 printable ASCII characters. Cannot contain any of the following: / (slash), '(single quote), "(double quote) and @ (at sign).
it_IT: Almeno 8 caratteri ASCII stampabili. Non può contenere nessuno dei seguenti elementi: / (barra), '(virgolette singole), "(virgolette doppie) e @ (segno di chiocciola).

en: At least one privilege should be selected.
it_IT: È necessario selezionare almeno un privilegio.

en: Attach
it_IT: Aggancia

en: Attempting to reconnect to the database server (#{server_id}) for the connection - '{conn_id}'.
it_IT: Tentativo di riconnettersi al server di database (# {server_id}) per la connessione - '{conn_id}'.

en: August
it_IT: Agosto

en: Authenticate via
it_IT: Autenticarsi tramite

en: Authentication
it_IT: Autenticazione

en: Authentication Registration
it_IT: Registrazione di autenticazione

en: Authentication completed successfully but you do not have permission to create the cluster.
it_IT: Autenticazione completata correttamente ma non disponi dell'autorizzazione per creare il cluster.

en: Authentication completed successfully. Click the Next button to proceed.
it_IT: Autenticazione completata con successo. Fare clic sul pulsante Avanti per procedere.

en: Authentication is aborted.
it_IT: L'autenticazione è stata interrotta.

en: Authentication source
it_IT: Fonte di autenticazione

en: Authenticator App
it_IT: App di autenticazione

en: Auto Align
it_IT: Allineamento automatico

en: Auto FK index?
it_IT: Indice FK automatico?

en: Auto align
it_IT: Allineamento automatico

en: Auto commit?
it_IT: Commit automatico?

en: Auto completion
it_IT: Auto completamento

en: Auto rollback on error?
it_IT: Rollback automatico in caso di errore?

en: Auto-commit is off. You still need to commit changes to the database.
it_IT: Il commit automatico è disattivato. È ancora necessario eseguire il commit delle modifiche al database.

en: Auto-detected {0} installation with the data directory at {1}
it_IT: Installazione {0} rilevata automaticamente con la directory dei dati su {1}

en: Auto-expand sole children
it_IT: Espandere automaticamente i figli unici

en: Auto-indent new line?
it_IT: Nuova riga con rientro automatico?

en: Autoanalyze counter
it_IT: Contatore autoanalisi

en: Autocomplete on key press
it_IT: Completamento automatico alla pressione del tasto

en: Autosummarize?
it_IT: Riepilogo automatico?

en: Autovacuum Enabled?
it_IT: Autovacuum abilitato?

en: Autovacuum counter
it_IT: Contatore del vuoto automatico

en: Availability
it_IT: Disponibilità

en: Availability zone
it_IT: Zona di disponibilità

en: Availability zone cannot be empty.
it_IT: La zona di disponibilità non può essere vuota.

en: Average leaf density
it_IT: Densità media delle foglie

en: Average load statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche del carico medio

en: Average width
it_IT: Larghezza media

en: Azure CLI
it_IT: CLI di Azure

en: Azure CLI will use the currently logged in identity through the Azure CLI on the local machine. Interactive Browser will open a browser window to authenticate a user interactively.
it_IT: L'interfaccia della riga di comando di Azure utilizzerà l'identità attualmente connessa tramite l'interfaccia della riga di comando di Azure nel computer locale. Browser interattivo aprirà una finestra del browser per autenticare un utente in modo interattivo.

en: Azure Tenant ID is required for Azure interactive authentication.
it_IT: L'ID tenant di Azure è necessario per l'autenticazione interattiva di Azure.

en: Azure tenant id
it_IT: ID tenant Azure

en: BDR version
it_IT: Versione BDR

en: Back
it_IT: Indietro

en: Backend start
it_IT: Inizio del backend

en: Backend type
it_IT: Tipo backend

en: Background
it_IT: Secondo piano

en: Backing up an object on the server
it_IT: Backup di un oggetto sul server

en: Backing up an object on the server '{0}' from database '{1}'
it_IT: Backup di un oggetto sul server '{0}' dal database '{1}'

en: Backing up the global objects
it_IT: Backup degli oggetti globali

en: Backing up the global objects on the server '{0}'
it_IT: Backup degli oggetti globali sul server '{0}'

en: Backing up the server
it_IT: Backup del server

en: Backing up the server '{0}'
it_IT: Backup del server '{0}'

en: Backup Error
it_IT: Errore di backup

en: Backup Globals
it_IT: Impostazioni backup

en: Backup Globals...
it_IT: Backup variabili Globali...

en: Backup Object
it_IT: Oggetto di backup

en: Backup Server
it_IT: Server di backup

en: Backup Server...
it_IT: Backup server...

en: Bar Chart
it_IT: Grafico a barre

en: Base type
it_IT: Tipo base

en: Before
it_IT: Prima

en: Binary Path
it_IT: Percorso binario

en: Binary paths
it_IT: Percorsi binari

en: Binary?
it_IT: Binario?

en: Block I/O
it_IT: Blocco I / O

en: Block I/O statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento statistiche blocco I / O

en: Blocking PIDs
it_IT: PIDs bloccanti

en: Blocks hit
it_IT: Blocchi toccati

en: Blocks read
it_IT: Blocchi letti

en: Body
it_IT: Corpo

en: Brace matching?
it_IT: Abbinamento parentesi graffa?

en: Browser
it_IT: Esplora

en: Buffering
it_IT: Alleggerire

en: Burstable (1-2 vCores)
it_IT: Esplosiva (1-2 vCore)

en: Burstable classes (includes t classes)
it_IT: Classi espandibili (include classi t)

en: By changing the connection you will lose all your unsaved data for the current connection. <br> Do you want to continue?
it_IT: Modificando la connessione perderai tutti i dati non salvati per la connessione corrente. <br> Vuoi continuare?

en: By clicking the below button, you will be redirected to the EDB BigAnimal authentication page in a new tab.
it_IT: Facendo clic sul pulsante in basso, verrai reindirizzato alla pagina di autenticazione di EDB BigAnimal in una nuova scheda.

en: Bypass RLS?
it_IT: Ignorare RLS?

en: CONCURRENTLY
it_IT: SIMULTANEAMENTE

en: CPU information
it_IT: Informazioni CPU

en: CPU rate limit (percentage)
it_IT: Limite velocità CPU (percentuale)

en: CPU usage
it_IT: Uso della CPU

en: CPU usage per process statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche dell'utilizzo CPU per processo

en: CSV field separator
it_IT: Delimitatore di campo del CSV

en: CSV quote character
it_IT: Carattere di citazione CSV

en: CSV quoting
it_IT: Quotazione CSV

en: Cache value cannot be empty.
it_IT: Il valore della cache non può essere vuoto.

en: Can initiate streaming replication and backups?
it_IT: È possibile avviare la replica e i backup di streaming?

en: Can login?
it_IT: Puoi effettuare il login?

en: Can't access this page, when multi factor authentication is disabled.
it_IT: Impossibile accedere a questa pagina, quando l'autenticazione a più fattori è disabilitata.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Active Query?
it_IT: Annullare la query attiva?

en: Cancel edit
it_IT: Annulla modifica

en: Cancel query
it_IT: Annulla la query

en: Cancel the active query
it_IT: Annulla la query attiva

en: Cannot drop table from outside of the current database.
it_IT: Impossibile eliminare la tabella dall'esterno del database corrente.

en: Canonical function
it_IT: Funzione canonica

en: Cardinality Notation
it_IT: Notazione di cardinalità

en: Cascade?
it_IT: A cascata?

en: Cascaded
it_IT: Cascata

en: Cast
it_IT: Conversione

en: Cast dropped
it_IT: Conversione eliminata

en: Cast...
it_IT: Conversione...

en: Casts
it_IT: Conversioni

en: Catalog
it_IT: Catalogo

en: Catalog Object
it_IT: Oggetto catalogo

en: Catalog Objects
it_IT: Oggetti catalogo

en: Catalogs
it_IT: Cataloghi

en: Catchup state
it_IT: Stato di recupero

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category type
it_IT: Tipo categoria

en: Certificate revocation list
it_IT: Elenco dei certificati revocati

en: Certificate revocation list directory
it_IT: Directory dell'elenco di revoche di certificati

en: Change Password
it_IT: Cambia la password

en: Change Password...
it_IT: Cambia la password...

en: Change access method?
it_IT: Cambia metodo di accesso?

en: Change ownership
it_IT: Cambia proprietà

en: Change pgAdmin User Password
it_IT: Cambia la password dell'utente pgAdmin

en: Change the ownership or
    drop the database objects owned by a database role
it_IT: Cambia la proprietà o
    elimina gli oggetti del database di proprietà di un ruolo del database

en: Changed
it_IT: Cambiato

en: Changes staged: %s
it_IT: Modifiche in scena: %s

en: Changes will be lost. Are you sure you want to reset?
it_IT: Le modifiche saranno perse. Sei sicuro di voler effettuare il ripristino?

en: Changing 'Of type' will remove column definitions.
it_IT: La modifica di "Tipo" rimuoverà le definizioni di colonna.

en: Changing access method will clear columns collection
it_IT: La modifica del metodo di accesso cancella la raccolta delle colonne

en: Changing access method will clear columns collection. Do you want to continue?
it_IT: La modifica del metodo di accesso cancellerà la raccolta di colonne. Vuoi continuare?

en: Changing the columns in a view requires dropping and re-creating the view. This may fail if other objects are dependent upon this view, or may cause procedural functions to fail if they are not modified to take account of the changes.
it_IT: La modifica delle colonne in una vista richiede l'eliminazione e la ricostruzione della vista. Ciò può non riuscire se altri oggetti dipendono da questa vista o può causare il fallimento di funzioni procedurali se non vengono modificate per tener conto delle modifiche.

en: Channel binding
it_IT: Legame del canale

en: Character type
it_IT: Tipo carattere

en: Character:
it_IT: Carattere:

en: Chart line width
it_IT: Larghezza della linea del grafico

en: Check
it_IT: Controllo

en: Check Constraints
it_IT: Vincoli di controllo

en: Check Note
it_IT: Controlla Nota

en: Check Policy?
it_IT: Verifica policy?

en: Check connection?
it_IT: Verificare la connessione?

en: Check constraint dropped.
it_IT: Vincolo di controllo eliminato.

en: Check constraint updated.
it_IT: Vincolo di controllo aggiornato.

en: Check options
it_IT: Controlla le opzioni

en: Check...
it_IT: Controllo...

en: Checking cluster name availability...
it_IT: Verifica della disponibilità del nome del cluster in corso...

en: Chen Notation
it_IT: Notazione Chen

en: Class
it_IT: Classe

en: Clean before restore
it_IT: Pulire prima del ripristino

en: Clear
it_IT: Pulisci

en: Clear All
it_IT: Pulisci tutto

en: Clear Query
it_IT: Cancella Query

en: Clear SSH Tunnel Password
it_IT: Elimina password Tunnel SSH

en: Clear SSH Tunnel password
it_IT: Elimina password Tunnel SSH

en: Clear Saved Password
it_IT: Elimina password salvate

en: Clear all breakpoints
it_IT: Rimuovi tutti i punti di interruzione

en: Clear failed
it_IT: Pulizia fallita

en: Clear history
it_IT: Pulisci cronologia

en: Clear query
it_IT: Cancella query

en: Clear saved password
it_IT: Elimina password salvate

en: Click here for details.
it_IT: Clicca qui per i dettagli.

en: Click here to authenticate yourself to EDB BigAnimal
it_IT: Clicca qui per autenticarti su EDB BigAnimal

en: Click here to authenticate yourself to Google
it_IT: Fai clic qui per autenticarti su Google

en: Click here to authenticate yourself to Microsoft Azure
it_IT: Fare clic qui per autenticarsi in Microsoft Azure

en: Click the refresh button to get the publications
it_IT: Fare clic sul pulsante di aggiornamento per ottenere le pubblicazioni

en: Click the save button to apply the theme. Below is the preview of the theme.
it_IT: Fare clic sul pulsante Salva per applicare il tema. Di seguito l'anteprima del tema.

en: Client
it_IT: Cliente

en: Client Addr
it_IT: Indirizzo cliente

en: Client Address
it_IT: Indirizzo del client

en: Client Hostname
it_IT: Nome host del cliente

en: Client Port
it_IT: Porta client

en: Client certificate
it_IT: Certificato del client

en: Client certificate key
it_IT: Chiave del certificato del client

en: Client encoding
it_IT: Codifica client

en: Clipboard read permission required
it_IT: È richiesto il permesso alla lettura degli appunti

en: Clipboard write permission required
it_IT: Autorizzazione di scrittura negli appunti richiesta

en: Clock speed Hz
it_IT: Velocità di clock in Hz

en: Clone Table
it_IT: Clona tabella

en: Clone table
it_IT: Clona tabella

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close All
it_IT: Chiudi tutto

en: Close Message
it_IT: Chiudi messaggio

en: Close Others
it_IT: Chiudi gli altri

en: Close query tool?
it_IT: Chiudi lo strumento di query?

en: Close tab panel
it_IT: Chiudi il pannello a schede

en: Cloud Deployment
it_IT: Distribuzione cloud

en: Cloud Provider
it_IT: Fornitore di cloud

en: Cloud server deployment is pending
it_IT: Il deployment del server cloud è in sospeso

en: Cluster Type
it_IT: Tipo di cluster

en: Cluster name
it_IT: Nome del cluster

en: Cluster nodes
it_IT: Nodi del cluster

en: Cluster provider
it_IT: Fornitore di cluster

en: Cluster type
it_IT: Tipo di cluster

en: Code
it_IT: Codice

en: Code cannot be empty.
it_IT: Il codice non può essere vuoto.

en: Collapse
it_IT: Ridurre

en: Collation Version
it_IT: Versione della Collation

en: Collation dropped
it_IT: Collation eliminata

en: Column
it_IT: Colonna

en: Column cannot be empty.
it_IT: La colonna non può essere vuota.

en: Column data
it_IT: Dati colonna

en: Column is dropped
it_IT: La colonna è stata eliminata

en: Column name
it_IT: Nome della colonna

en: Column...
it_IT: Colonna...

en: Column:
it_IT: Colonna:

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Columns for exporting...
it_IT: Colonne per l'esportazione ...

en: Columns for importing...
it_IT: Colonne per l'importazione...

en: Columns sized by
it_IT: Colonne dimensionate per

en: Columns/Expressions
it_IT: Colonne/Espressioni

en: Combine function
it_IT: Funzione Combina

en: Commands
it_IT: Comandi

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Commit
it_IT: Commettere

en: Commit transaction?
it_IT: Effettua transazione?

en: Community Support
it_IT: Comunità di supporto

en: Commutator
it_IT: Commutatore

en: Compare
it_IT: Confronta

en: Compare.
it_IT: Confrontare.

en: Comparing objects...
it_IT: Confronta oggetti ...

en: Comparing {0}
it_IT: Confronto {0}

en: Comparing {0}
it_IT: Confronto di {0}

en: Comparing {0} of schema '{1}'
it_IT: Confronto di {0} dello schema "{1}"

en: Complete the authentication process first
it_IT: Completa prima il processo di autenticazione

en: Composite
it_IT: Composito

en: Composite Type
it_IT: Tipo Composto

en: Compound Trigger
it_IT: Trigger composto

en: Compound Trigger is dropped
it_IT: Il trigger composto è stato eliminato

en: Compound Trigger...
it_IT: Trigger composto...

en: Compound Triggers
it_IT: Trigger composti

en: Compression
it_IT: Compressione

en: Compression ratio
it_IT: Rapporto di compressione

en: Concurrent build?
it_IT: Build simultaneo?

en: Concurrently
it_IT: In concomitanza

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Configuration for %s servers dumped to %s
it_IT: Configurazione per %s server scaricata su %s

en: Configuration required
it_IT: Configurazione richiesta

en: Configure pgAdmin
it_IT: Configurare pgAdmin

en: Configure...
it_IT: Configura...

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Confirm Password cannot be empty for user %s
it_IT: La conferma della password non può essere vuota per l'utente %s

en: Confirm before Close/Reset in object properties dialog?
it_IT: Conferma prima di Chiudi / Ripristina nella finestra di dialogo delle proprietà dell'oggetto?

en: Confirm before closing or resetting the changes in the properties dialog for an object if the changes are not saved.
it_IT: Conferma prima di chiudere o ripristinare le modifiche nella finestra di dialogo delle proprietà di un oggetto se le modifiche non sono state salvate.

en: Confirm closure or refresh of the browser or browser tab is intended before proceeding.
it_IT: Prima di procedere, confermare la chiusura o l'aggiornamento del browser o della scheda del browser.

en: Confirm on close or refresh?
it_IT: Conferma alla chiusura o aggiorna?

en: Confirm password
it_IT: Conferma password

en: Confirmed Flush LSN
it_IT: LSN a livello confermato

en: Connect Database
it_IT: Connetti  database

en: Connect Server
it_IT: Connettere server

en: Connect now?
it_IT: Connettersi ora?

en: Connect to Server
it_IT: Connettere al Server

en: Connect to database
it_IT: Connettere al database

en: Connect to database.
it_IT: Connetti al database.

en: Connect to server
it_IT: Connettiti al server

en: Connect to server.
it_IT: Connettiti al server.

en: Connect?
it_IT: Connesso?

en: Connected
it_IT: Collegato

en: Connected?
it_IT: Connesso?

en: Connecting
it_IT: Collegamento

en: Connection
it_IT: Connessione

en: Connection Lost
it_IT: Connessione persa

en: Connection Parameters
it_IT: Parametri di connessione

en: Connection String
it_IT: Stringa di connessione

en: Connection Warning
it_IT: Advertencia de Conexión

en: Connection limit
it_IT: Limite di connessione

en: Connection limit must be an integer value or equal to -1.
it_IT: Il limite di connessione deve essere un valore intero o uguale a -1.

en: Connection lost
it_IT: Connessione persa

en: Connection status
it_IT: Stato della connessione

en: Connection status refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento dello stato della connessione

en: Connection string
it_IT: Stringa di connessione

en: Connection terminated, To create new connection please open another psql tool.
it_IT: Connessione terminata, per creare una nuova connessione aprire un altro strumento psql.

en: Connection timeout
it_IT: Connesione finita

en: Connection timeout (seconds)
it_IT: Timeout connessione (secondi)

en: Connection to pgAdmin server has been lost
it_IT: La connessione al server pgAdmin è stata interrotta

en: Connection to the SSH Tunnel for host '{0}' has been lost. Reconnect to the database server.
it_IT: La connessione al tunnel SSH per l'host '{0}' è andata persa. Riconnettersi al server di database.

en: Connection to the server has been lost.
it_IT: La connessione al server è stata persa.

en: Connection type
it_IT: Tipo connessione

en: Connection with this configuration already present.
it_IT: Connessione con questa configurazione già presente.

en: Constraint
it_IT: Vincolo

en: Constraint trigger?
it_IT: Trigger del vincolo?

en: Constraints
it_IT: Vincoli

en: Constraints dropped.
it_IT: Vincoli rimossi.

en: Context
it_IT: Contesto

en: Context:
it_IT: Contesto:

en: Continue
it_IT: Continua

en: Continue/Start
it_IT: Continua/Comincia

en: Convert data types to upper, lower, or preserve casing.
it_IT: Converti i tipi di dati in maiuscolo, inferiore o mantieni maiuscole e minuscole.

en: Convert function names to upper, lower, or preserve casing.
it_IT: Converti i nomi delle funzioni in maiuscolo, inferiore o conserva maiuscole e minuscole.

en: Convert identifiers to upper, lower, or preserve casing.
it_IT: Converti gli identificatori in maiuscolo, inferiore o mantieni maiuscole e minuscole.

en: Convert keywords to upper, lower, or preserve casing.
it_IT: Converti le parole chiave in maiuscolo, inferiore o preserva le maiuscole.

en: Copied!
it_IT: Copiato!

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy Options Menu
it_IT: Menu opzioni di copia

en: Copy SQL from main window to query tool?
it_IT: Copia SQL dalla finestra principale allo strumento di query?

en: Copy Server - %s
it_IT: Server di copia - %s

en: Copy Server...
it_IT: Copia server...

en: Copy collation
it_IT: Copia collation

en: Copy config
it_IT: Copia config

en: Copy data?
it_IT: Copia i dati?

en: Copy of %s
it_IT: Copia di %s

en: Copy options
it_IT: Opzioni di copia

en: Copy to Query Editor
it_IT: Copia sullo strumento Query

en: Copy with headers
it_IT: Copia con le intestazioni

en: Copying table data
it_IT: Copia dei dati della tabella

en: Copying table data '{0}.{1}' on database '{2}' and server '{3}'
it_IT: Copia dei dati della tabella '{0}.{1}' sul database '{2}' e sul server '{3}'

en: Correlation
it_IT: Correlazione

en: Costs
it_IT: Costi

en: Could not create the role.
    {0}
it_IT: Impossibile creare il ruolo. \n {0}

en: Could not drop the role.
    {0}
it_IT: Impossibile eliminare il ruolo. \n {0}

en: Could not fetch debugger plugin information.
it_IT: Impossibile recuperare le informazioni sul plug-in del debugger.

en: Could not find a process with the specified ID.
it_IT: Impossibile trovare un processo con l'ID specificato.

en: Could not find at least one required parameter ({}).
it_IT: Impossibile trovare almeno un parametro richiesto ({}).

en: Could not find required parameter ({}).
it_IT: Impossibile trovare il parametro richiesto ({}).

en: Could not find the DBMS Schedule.
it_IT: Impossibile trovare la pianificazione DBMS.

en: Could not find the FTS Configuration node in the database node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo Configurazione FTS nel nodo del database.

en: Could not find the FTS Configuration node to update.
it_IT: Impossibile trovare il nodo Configurazione FTS da aggiornare.

en: Could not find the FTS Configuration node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo Configurazione FTS.

en: Could not find the FTS Dictionary node in the database node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo Dizionario FTS nel nodo del database.

en: Could not find the FTS Dictionary node to update.
it_IT: Impossibile trovare il nodo Dizionario FTS da aggiornare.

en: Could not find the FTS Dictionary node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo Dizionario FTS.

en: Could not find the FTS Parser node in the database node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo parser FTS nel nodo del database.

en: Could not find the FTS Parser node to update.
it_IT: Impossibile trovare il nodo parser FTS da aggiornare.

en: Could not find the FTS Parser node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo parser FTS.

en: Could not find the Replication Node.
it_IT: Impossibile trovare il nodo di replica.

en: Could not find the cast information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sul cast.

en: Could not find the check constraint in the table.
it_IT: Vincolo di controllo non trovato nella tabella.

en: Could not find the check constraint.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo di controllo.

en: Could not find the compound trigger in the table.
it_IT: Impossibile trovare Il trigger composto nella tabella.

en: Could not find the constraint in the table.
it_IT: Vincolo non trovato nella tabella.

en: Could not find the database on the server.
it_IT: Impossibile trovare il database sul server.

en: Could not find the event trigger information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sul trigger di evento.

en: Could not find the exclusion constraint in the table.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo di esclusione nella tabella.

en: Could not find the exclusion constraint.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo di esclusione.

en: Could not find the extension information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sull'estensione.

en: Could not find the extension on the server.
it_IT: Impossibile trovare l'estensione sul server.

en: Could not find the foreign data wrapper information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sul wrapper di dati esterno.

en: Could not find the foreign data wrapper on the server.
it_IT: Impossibile trovare il wrapper di dati esterno sul server.

en: Could not find the foreign key constraint in the table.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo di chiave esterna nella tabella.

en: Could not find the foreign key.
it_IT: Impossibile trovare la chiave esterna.

en: Could not find the function
it_IT: Impossibile trovare la funzione

en: Could not find the function in the database.
it_IT: Impossibile trovare la funzione nel database.

en: Could not find the function node in the database.
it_IT: Impossibile trovare il nodo funzione nel database.

en: Could not find the given server
it_IT: Impossibile trovare il server specificato

en: Could not find the index in the table.
it_IT: Impossibile trovare l'indice nella tabella.

en: Could not find the language information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sulla lingua.

en: Could not find the object on the server.
it_IT: Impossibile trovare l'oggetto sul server.

en: Could not find the pgAgent job on the server.
it_IT: Impossibile trovare il lavoro pgAgent sul server.

en: Could not find the policy in the table.
it_IT: Impossibile trovare la policy nella tabella.

en: Could not find the publication information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sulla pubblicazione.

en: Could not find the required parameter (name).
it_IT: Impossibile trovare il parametro richiesto (nome).

en: Could not find the required parameter (query).
it_IT: Impossibile trovare il parametro richiesto (query).

en: Could not find the required parameter (sql).
it_IT: Impossibile trovare il parametro richiesto (sql).

en: Could not find the required parameter ({}).
it_IT: Impossibile trovare il parametro richiesto ({}).

en: Could not find the required parameter(s).
it_IT: Impossibile trovare i parametri richiesti.

en: Could not find the required server.
it_IT: Impossibile trovare il server richiesto.

en: Could not find the resource group.
it_IT: Impossibile trovare il gruppo di risorse.

en: Could not find the role on the database server.
it_IT: Impossibile trovare il ruolo sul server database.

en: Could not find the schema in the database.
                        It may have been removed by another user.
it_IT: Impossibile trovare lo schema nel database.
                         Potrebbe essere stato rimosso da un altro utente.

en: Could not find the schema in the database.
                    It may have been removed by another user.
it_IT: Impossibile trovare lo schema nel database.
                     Potrebbe essere stato rimosso da un altro utente.

en: Could not find the schema in the database. It may have been removed by another user.
it_IT: Impossibile trovare lo schema nel database. Potrebbe essere stato rimosso da un altro utente.

en: Could not find the server group.
it_IT: Impossibile trovare il gruppo di server.

en: Could not find the server with id# {0}.
it_IT: Impossibile trovare il server con id# {0}.

en: Could not find the server.
it_IT: Impossibile trovare il server.

en: Could not find the specified %s.
it_IT: Impossibile trovare %s specificato.

en: Could not find the specified cast on the server.
it_IT: Impossibile trovare il cast specificato sul server.

en: Could not find the specified cast.
it_IT: Impossibile trovare il cast specificato.

en: Could not find the specified catalog object.
it_IT: Impossibile trovare l'oggetto catalogo specificato.

en: Could not find the specified column.
it_IT: Impossibile trovare la colonna specificata.

en: Could not find the specified database.
it_IT: Impossibile trovare il database richiesto.

en: Could not find the specified event trigger on the server.
it_IT: Impossibile trovare il trigger di evento specificato sul server.

en: Could not find the specified event trigger.
it_IT: Impossibile trovare il trigger di evento specificato.

en: Could not find the specified extension.
it_IT: Impossibile trovare l'estensione specificata.

en: Could not find the specified foreign data wrapper.
it_IT: Impossibile trovare il wrapper di dati esterno specificato.

en: Could not find the specified foreign server.
it_IT: Impossibile trovare il server esterno specificato.

en: Could not find the specified job step.
it_IT: Impossibile trovare il passaggio del lavoro specificato.

en: Could not find the specified job.
it_IT: Impossibile trovare il processo specificato.

en: Could not find the specified language.
it_IT: Impossibile trovare la lingua specificata.

en: Could not find the specified module.
it_IT: Impossibile trovare il modulo specificato.

en: Could not find the specified preference.
it_IT: Impossibile trovare la preferenza specificata.

en: Could not find the specified program.
it_IT: Impossibile trovare il programma specificato.

en: Could not find the specified publication.
it_IT: Impossibile trovare la pubblicazione specificata.

en: Could not find the specified schedule.
it_IT: Impossibile trovare la pianificazione specificata.

en: Could not find the specified server.
it_IT: Impossibile trovare il server specificato.

en: Could not find the specified subscription.
it_IT: Impossibile trovare la Sottoscrizione specificata.

en: Could not find the specified trigger function
it_IT: Impossibile trovare la funzione trigger specificata

en: Could not find the specified user mapping.
it_IT: Impossibile trovare il mapping utente specificato.

en: Could not find the specified user.
it_IT: Impossibile trovare l'utente specificato.

en: Could not find the specified {}.
it_IT: Impossibile trovare il {} specificato.

en: Could not find the subscription information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sulla Sottoscrizione.

en: Could not find the table.
it_IT: Impossibile trovare il tavolo.

en: Could not find the tablespace information.
it_IT: Impossibile trovare le informazioni sul tablespace.

en: Could not find the tablespace on the server.
it_IT: Impossibile trovare il tablespace sul server.

en: Could not find the tablespace.
it_IT: Impossibile trovare il tablespace.

en: Could not find the trigger in the table.
it_IT: Impossibile trovare il trigger nella tabella.

en: Could not find the type in the database.
it_IT: Impossibile trovare il tipo nel database.

en: Could not find the utility for the operation '%s'
it_IT: Impossibile trovare l'utilità per l'operazione ' %s '

en: Could not find the variables
it_IT: Impossibile trovare le variabili

en: Could not find the {} in the table.
it_IT: Impossibile trovare {} nella tabella.

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast node.
it_IT: Impossibile generare SQL con ingegneria inversa per il nodo cast.

en: Could not generate reversed engineered SQL for the cast.
it_IT: Impossibile generare il codice SQL invertito per il cast.

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Configuration node.
it_IT: Impossibile generare una query di ingegneria inversa per il nodo Configurazione FTS.

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Parser node.
it_IT: Impossibile generare la query di ingegneria inversa per il nodo parser FTS.

en: Could not generate reversed engineered query for FTS Template node.
it_IT: Impossibile generare una query di ingegneria inversa per il nodo Modello FTS.

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Configuration.
    {0}
it_IT: Impossibile generare la query di ingegneria inversa per la configurazione FTS. \n {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Parser.
    {0}
it_IT: Impossibile generare la query di ingegneria inversa per il parser FTS. \n {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the FTS Template.
    {0}
it_IT: Impossibile generare una query di ingegneria inversa per il modello FTS. \n {0}

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
it_IT: Impossibile generare una query di ingegneria inversa per il ruolo.

en: Could not generate reversed engineered query for the role.
    {0}
it_IT: Impossibile generare una query di ingegneria inversa per il ruolo. \n {0}

en: Could not reload the server configuration.
it_IT: Impossibile ricaricare la configurazione del server.

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Count Rows
it_IT: Numero righe

en: Count rows if estimated less than
it_IT: Contare le righe se stimato inferiore a

en: Covering index
it_IT: Indice di copertura

en: Create
it_IT: Crea

en: Create - %s
it_IT: Creazione - %s

en: Create File
it_IT: Crea file

en: Create a table:
it_IT: Creazione tabella:

en: Create databases?
it_IT: Creare database?

en: Create object
it_IT: Crea oggetto

en: Create roles?
it_IT: Creare ruoli?

en: Create slot?
it_IT: Creare uno slot?

en: Created
it_IT: Creato

en: Creates a standby in a different Availability Zone (AZ) to provide data redundancy, eliminate I/O freezes, and minimize latency spikes during system backups.
it_IT: Crea uno standby in una diversa zona di disponibilità (AZ) per fornire ridondanza dei dati, eliminare i blocchi di I/O e ridurre al minimo i picchi di latenza durante i backup di sistema.

en: Crow's Foot Notation
it_IT: Notazione Crow's Foot

en: Current Password
it_IT: Password corrente

en: Current User
it_IT: Utente corrente

en: Current database has been moved or renamed to ${db_label}. Click on the OK button to refresh the database name.
it_IT: Il database corrente è stato spostato o rinominato in ${db_label}. Fare clic sul pulsante OK per aggiornare il nome del database.

en: Current value
it_IT: Valore attuale

en: Cursor could not be found for the async connection.
it_IT: Impossibile trovare il cursore per la connessione asincrona.

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom auto-vacuum?
it_IT: Auto-vacuum personalizzato?

en: Custom or tar
it_IT: Custom o tar

en: Custom return type?
it_IT: Tipo di reso personalizzato?

en: Cycled
it_IT: Cíclica

en: DB restriction
it_IT: Restrizione del database

en: DBMS Job
it_IT: Processo DBMS

en: DBMS Job Scheduler
it_IT: Pianificatore di processi DBMS

en: DBMS Job...
it_IT: Processo DBMS...

en: DBMS Jobs
it_IT: Processi DBMS

en: DBMS Program
it_IT: Programma DBMS

en: DBMS Program...
it_IT: Programma DBMS...

en: DBMS Programs
it_IT: Programmi DBMS

en: DBMS Schedule
it_IT: Programmazione DBMS

en: DBMS Schedule...
it_IT: Pianificazione DBMS...

en: DBMS Schedules
it_IT: Pianificazioni DBMS

en: DDL Comparision
it_IT: Confronto DDL

en: Dark Matter
it_IT: Materia oscura

en: Dashboard
it_IT: Cruscotto

en: Dashboards
it_IT: Cruscotti

en: Data
it_IT: Dati

en: Data Filter
it_IT: Filtro dati

en: Data Filter - %s
it_IT: Filtro dati - %s

en: Data Grid Error
it_IT: Errore griglia dati

en: Data Output
it_IT: Dati in uscita

en: Data Sorting
it_IT: Ordinamento dati

en: Data Type
it_IT: Tipo dati

en: Data cannot be saved for the current object.
it_IT: I dati non possono essere salvati per l'oggetto corrente.

en: Data filter can not be empty.
it_IT: Il filtro dati non può essere vuoto.

en: Data result rows per page
it_IT: Righe dei risultati dei dati per pagina

en: Data saved successfully.
it_IT: Dati salvati correttamente.

en: Data sorting object updated successfully
it_IT: Oggetto di ordinamento dei dati aggiornato correttamente

en: Data type
it_IT: Tipo dato

en: Data type case
it_IT: Caso del tipo di dati

en: Database Details
it_IT: Dettagli del database

en: Database Objects
it_IT: Oggetti del database

en: Database Server
it_IT: Server database

en: Database Servers
it_IT: Server di database

en: Database Type
it_IT: Tipo di database

en: Database Version
it_IT: Versione database

en: Database already connected.
it_IT: Database già connesso.

en: Database connected.
it_IT: Database connesso.

en: Database could not be deleted.
it_IT: Impossibile eliminare il database.

en: Database could not be disconnected.
it_IT: Il database non può essere disconesso.

en: Database disconnected.
it_IT: Database disconnesso.

en: Database moved/renamed
it_IT: Database spostato/rinominato

en: Database name
it_IT: Nome del database

en: Database password
it_IT: Password del database

en: Database server is already connected.
it_IT: Il server del database è già connesso.

en: Database server is already disconnected.
it_IT: Il server del database è già disconnesso.

en: Database sessions
it_IT: Sessioni di database

en: Database type
it_IT: Tipo di database

en: Database version
it_IT: Versione database

en: Database version cannot be empty.
it_IT: La versione del database non può essere vuota.

en: Database...
it_IT: Base dati...

en: Databases
it_IT: Database

en: Databases with = symbols in the name cannot be backed up or restored using this utility.
it_IT: Non è possibile eseguire il backup o il ripristino di database con simboli = nel nome utilizzando questa utility.

en: Date
it_IT: Data

en: Date Modified
it_IT: Data modificata

en: Date format is invalid.
it_IT: Formato della data non valido.

en: Days
it_IT: Giorni

en: Dead tuple count
it_IT: Conteggio delle tuple morte

en: Dead tuple length
it_IT: Lunghezza delle tuple inutilizzate

en: Dead tuple percent
it_IT: Percentuale di tupla morta

en: Dead tuples
it_IT: Tuple inutilizzate

en: Debugger Aborted
it_IT: Debug interrotto

en: Debugger Error
it_IT: Errore di debugger

en: Debugger Error: poll_result
it_IT: Errore debugger: poll_result

en: Debugger Listener Startup Error
it_IT: Errore di avvio del listener debugger

en: Debugger Listener Startup Set Arguments Error
it_IT: Errore di impostazione degli argomenti all'avvio del listener del debugger

en: Debugger Target Initialization Error
it_IT: Errore di inizializzazione della destinazione del debugger

en: Debugger has been aborted. On clicking the ok button, debugger panel will be closed.
it_IT: Il debugger è stato interrotto. Facendo clic sul pulsante ok, il pannello del debugger verrà chiuso.

en: Debugger poll end execution error
it_IT: Errore di esecuzione della fine del polling del debugger

en: Debugger tab title
it_IT: Titolo della scheda Debugger

en: Debugging
it_IT: Debug

en: Debugging aborted successfully.
it_IT: Debug interrotto correttamente.

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decides how many empty lines to leave between SQL statements. If zero it puts no new line.
it_IT: Decide quante righe vuote lasciare tra le istruzioni SQL. Se zero non inserisce alcuna nuova riga.

en: Decides newline placement before or after logical operators (AND, OR, XOR).
it_IT: Decide il posizionamento del ritorno a capo prima o dopo gli operatori logici (AND, OR, XOR).

en: Deduplicate items?
it_IT: Deduplicare gli elementi?

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default FUNCTION privileges
it_IT: Privilegi FUNZIONE predefiniti

en: Default Privileges
it_IT: Privilegi predefiniti

en: Default SEQUENCE privileges
it_IT: Privilegi SEQUENCE predefiniti

en: Default TABLE privileges
it_IT: Privilegi TABELLA predefiniti

en: Default TYPE privileges
it_IT: Privilegi TYPE predefiniti

en: Default privileges
it_IT: Privilegi di default

en: Deferrable?
it_IT: Differibile?

en: Deferred?
it_IT: Differito?

en: Definition
it_IT: Definizione

en: Definition incomplete
it_IT: Definizione incompleta

en: Definition incomplete.
it_IT: Definizione incompleta.

en: Definition incomplete. Please provide LC_COLLATE.
it_IT: Definizione incompleta. Fornisci LC_COLLATE.

en: Definition incomplete. Please provide LC_TYPE.
it_IT: Definizione incompleta. Fornisci LC_TYPE.

en: Definition incomplete. Please provide Locale OR Copy Collation OR LC_TYPE/LC_COLLATE.
it_IT: Definizione incompleta. Fornisci impostazioni internazionali O Copia Collation OR LC_TYPE / LC_COLLATE.

en: Delegated credentials not supplied.
it_IT: Credenziali delegate non fornite.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete %s?
it_IT: Eliminare %s?

en: Delete (Cascade)
it_IT: Elimina (a cascata)

en: Delete (Force)
it_IT: Elimina (Forza)

en: Delete ?
it_IT: Elimina?

en: Delete CASCADE %s?
it_IT: Eliminare CASCATA %s?

en: Delete FORCE %s?
it_IT: Eliminare FORCE %s?

en: Delete Row
it_IT: Eliminare riga

en: Delete database with the force option will attempt to terminate all existing connections to the <b>"%s"</b> database. Are you sure you want to proceed?
it_IT: L'eliminazione del database con l'opzione forzata tenterà di terminare tutte le connessioni esistenti al database <b>"%s"</b>. Sei sicuro di voler procedere?

en: Delete object
it_IT: Eliminare oggetto

en: Delete row
it_IT: Eliminare riga

en: Delete rows
it_IT: Elimina righe

en: Delete user?
it_IT: Elimina utente?

en: Deleted pages
it_IT: Pagine eliminate

en: Deleted: %s
it_IT: Eliminato: %s

en: Deletes
it_IT: Eliminazioni

en: Delimiter
it_IT: Delimitatore

en: Dependencies
it_IT: Dipendenze

en: Dependents
it_IT: Dipendenti da

en: Deploy Cloud Instance
it_IT: Distribuisci istanza cloud

en: Deploy Cloud Instance...
it_IT: Distribuisci istanza cloud...

en: Deployment on {0} is started for instance {1}.
it_IT: La distribuzione su {0} viene avviata per l'istanza {1}.

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Deserialization function
it_IT: Funzione di deserializzazione

en: Desktop
it_IT: Scrivania

en: Detach
it_IT: Staccare

en: Detach Partition
it_IT: Separa partizione

en: Detach Partition Concurrently
it_IT: Stacca la partizione contemporaneamente

en: Detach Partition Finalize
it_IT: Scollega partizione Finalizza

en: Detail:
it_IT: Dettaglio:

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Deterministic
it_IT: Deterministico

en: Dictionaries
it_IT: Dizionari

en: Difference
it_IT: Differenze

en: Different
it_IT: Diverso

en: Direct debugging
it_IT: Debug diretto

en: Dirty rate limit (KB)
it_IT: Limite di velocità sporco (KB)

en: Disable
it_IT: Disattivare

en: Disable All
it_IT: Disabilitare tutto

en: Disable Job
it_IT: Disabilita processo

en: Disable Program
it_IT: Disabilita programma

en: Disable compound trigger
it_IT: Disabilita il trigger composto

en: Disable on error?
it_IT: Disabilitare in caso di errore?

en: Disconnect from all databases
it_IT: Disconnettersi da tutti i database

en: Disconnect from all servers
it_IT: Disconnettiti da tutti i server

en: Disconnect from database
it_IT: Disconnetti dal database

en: Disconnect from server
it_IT: Disconnetti dal server

en: Disconnected
it_IT: Disconnesso

en: Disk Throughput
it_IT: Velocità del disco

en: Disk information
it_IT: Informazioni sul disco

en: Disk throughput
it_IT: Velocità effettiva del disco

en: Display
it_IT: Mostra

en: Distinct values
it_IT: Valori distinti

en: Do instead?
it_IT: Fare invece?

en: Do not match the specified column values against the null string. In the default case where the null string is empty, this means that empty values will be read as zero-length strings rather than nulls, even when they are not quoted. This option is allowed only in import, and only when using CSV format.
it_IT: Non abbinare i valori di colonna specificati alla stringa null. Nel caso predefinito in cui la stringa nulla è vuota, ciò significa che i valori vuoti verranno letti come stringhe di lunghezza zero anziché null, anche quando non sono quotati. Questa opzione è consentita solo in importazione e solo quando si utilizza il formato CSV.

en: Do not save
it_IT: Non salvare

en: Do you want to continue and establish a new session
it_IT: Vuoi continuare e stabilire una nuova sessione

en: Do you want to continue?
it_IT: Vuoi continuare?

en: Do you want to reset your master password to match?
it_IT: Vuoi reimpostare la password principale in modo che corrisponda?

en: Do you wish to continue?
it_IT: Vorresti continuare?

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Domain Constraint dropped
it_IT: Vincoli di dominio eliminati

en: Domain Constraint...
it_IT: Vincoli di dominio...

en: Domain Constraints
it_IT: Vincoli di dominio

en: Domain dropped
it_IT: Dominio eliminato

en: Domain name
it_IT: Nome dominio

en: Domain...
it_IT: Dominio...

en: Domains
it_IT: Domini

en: Don't ask again
it_IT: Non chiedermelo più

en: Don't save
it_IT: Non salvare

en: Don't validate?
it_IT: Non convalidare?

en: Download
it_IT: Scaricare

en: Download Results
it_IT: Scarica risultati

en: Download image
it_IT: Scarica immagine

en: Download logs
it_IT: Scarica registri

en: Downloading results...
it_IT: Download dei risultati in corso...

en: Drive letter
it_IT: Lettera del drive

en: Drop
it_IT: Elimina

en: Drop Table/Relation
it_IT: Drop table/relazione

en: Drop files here, or click to select files.
it_IT: Trascina i file qui o fai clic per selezionare i file.

en: Drop owned executed successfully!
it_IT: Eliminazione degli elementi di proprietà  eseguito con successo!

en: Drop table
it_IT: Rimuovi tabella

en: Duration
it_IT: Durata

en: Dynamic tab size
it_IT: Dimensione della scheda dinamica

en: EDB Advanced Server Binary Path
it_IT: Percorso binario Advanced Server EDB

en: EDB Advanced Server wrapped functions cannot be debugged.
it_IT: Non è possibile eseguire il debug delle funzioni con wrapping Advanced Server EDB.

en: EDB BigAnimal authentication process is in progress...
it_IT: Processo di autenticazione EDB BigAnimal in corso...

en: EOL Options Menu
it_IT: Menu Opzioni EOL

en: ERD Error
it_IT: Errore ERD

en: ERD For Database
it_IT: ERD per database

en: ERD For Schema
it_IT: ERD per lo schema

en: ERD For Table
it_IT: ERD per tabella

en: ERD Tool
it_IT: Strumento ERD

en: ERD tool
it_IT: Strumento ERD

en: ERROR:
it_IT: ERRORE:

en: EXPLICIT
it_IT: ESPLICITO

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Menu
it_IT: Menu Modifica

en: Edit Table
it_IT: Modifica tabella

en: Edit existing table:
it_IT: Modifica tabella esistente:

en: Edit grid values
it_IT: Modifica valori della griglia

en: Edit in progress?
it_IT: Modifiche in corso?

en: Edit object properties
it_IT: Modifica le proprietà dell'oggetto

en: Edit object...
it_IT: Modifica oggetto...

en: Edit options
it_IT: Modifica opzioni

en: Edit range
it_IT: Modifica intervallo

en: Edit row
it_IT: Modifica riga

en: Edit table
it_IT: Modifica tabella

en: Either Host name or Service must be specified.
it_IT: È necessario specificare Nome host o Servizio.

en: Either Host name, Address must be specified.
it_IT: È necessario specificare Nome host o Indirizzo.

en: Either Start time or Repeat interval must be specified.
it_IT: È necessario specificare l'Ora di inizio o l'Intervallo di ripetizione.

en: Either transaction object or session object not found.
it_IT: Oggetto transazione o oggetto sessione non trovato.

en: Electron Version
it_IT: Versione electron

en: Element type
it_IT: Tipo elemento

en: Email Address
it_IT: Indirizzo e-mail

en: Email Address / Username
it_IT: Indirizzo e-mail/nome utente

en: Email Authentication
it_IT: Autenticazione e-mail

en: Email Authentication registered successfully.
it_IT: Autenticazione e-mail registrata con successo.

en: Email address '%s' already exists
it_IT: L'indirizzo email '%s' esiste già

en: Email cannot be empty
it_IT: L'e-mail non può essere vuota

en: Email/Username is not valid
it_IT: Email / Username non è valido

en: Email/Username not provided
it_IT: E-mail / nome utente non fornito

en: Empty
it_IT: Vuota

en: Empty pages
it_IT: Pagine vuote

en: Empty row.
it_IT: Riga vuota.

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Enable All
it_IT: Abilita tutto

en: Enable Always
it_IT: Abilita sempre

en: Enable Job
it_IT: Abilita processo

en: Enable Program
it_IT: Abilita programma

en: Enable Proxy Routing?
it_IT: Abilitare il routing proxy?

en: Enable Raft?
it_IT: Abilitare Raft?

en: Enable Replica
it_IT: Abilita replica

en: Enable breadcrumbs to show the complete path of an object in the object explorer. The breadcrumbs are displayed on object mouse hover.
it_IT: Abilita navigazione breadcrumb  per mostrare il percorso completo di un oggetto in Esplora oggetti. I breadcrumb vengono visualizzati al passaggio del mouse sull'oggetto.

en: Enable compound trigger
it_IT: Abilita il trigger composto

en: Enable object breadcrumbs?
it_IT: Abilitare la navigazione breadcrumb degli oggetti?

en: Enable or disable code folding. In plain text mode, this will have no effect as code folding is always disabled in that mode. Disabling will improve editor performance with large files.
it_IT: Abilita o disabilita il code folding. In modalità testo normale, ciò non avrà alcun effetto poiché il code folding è sempre disabilitato in quella modalità. La disabilitazione migliorerà le prestazioni dell'editor con file di grandi dimensioni.

en: Enable row security
it_IT: Abilita la sicurezza delle righe

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabled for hash partition.
it_IT: Abilitato per la partizione hash.

en: Enabled for list partition. Values must be comma(,) separated and quoted with single quote.
it_IT: Abilitato per la partizione elenco. I valori devono essere separati da virgola (,) e indicati tra virgolette singole.

en: Enabled for range partition. Consider partitioned table with multiple keys of type Integer, then values should be specified like '100','200'.
it_IT: Abilita per l'insieme della partizione. Considera la tabella partizionata con più chiavi di tipo Intero, quindi i valori devono essere specificati come '100', '200'.

en: Enabled?
it_IT: Abilitato?

en: Encoding
it_IT: Codifica

en: End
it_IT: Fine

en: End Time
it_IT: Tempo scaduto

en: End function
it_IT: Fine funzione

en: End time
it_IT: Fine del tempo

en: Enter Full Screen
it_IT: Accedi a Schermo intero

en: Enter an expression or a value.
it_IT: Immettere un'espressione o un valore.

en: Enter binary path...
it_IT: Inserisci il percorso binario...

en: Enter code
it_IT: Inserisci il codice

en: Enter code here
it_IT: Inserire qui il codice

en: Enter the Azure tenant ID against which the user is authenticated.
it_IT: Immettere l'ID tenant di Azure in base al quale l'utente viene autenticato.

en: Enter the code shown in your authenticator application for TOTP (Time-based One-Time Password)
it_IT: Inserisci il codice mostrato nella tua applicazione di autenticazione per TOTP (Time-based One-Time Password)

en: Enter the directory in which the psql, pg_dump, pg_dumpall, and pg_restore utilities can be found for the corresponding database server version.  The default path will be used for server versions that do not have a  path specified.
it_IT: Immettere la directory in cui è possibile trovare le utilità psql, pg_dump, pg_dumpall e pg_restore per la versione del server di database corrispondente. Il percorso predefinito verrà utilizzato per le versioni del server che non dispongono di un percorso specificato.

en: Enter the email address for the user account you wish to recover the password for:
it_IT: Immettere l'indirizzo e-mail per l'account utente per il quale si desidera recuperare la password per:

en: Enter the email address to send a code
it_IT: Inserisci l'indirizzo email per inviare un codice

en: Enter the hostname of a machine running pgAgent if you wish to ensure only that machine will run this job. Leave blank if any host may run the job.
it_IT: Immettere il nome host di una macchina che esegue pgAgent se si desidera assicurarsi che solo quella macchina eseguirà questo lavoro. Lasciare vuoto se un host può eseguire il processo.

en: Enter the name of the restore point to add
it_IT: Immettere il nome del punto di ripristino da aggiungere

en: Enumeration
it_IT: Enumerazione

en: Enumeration type
it_IT: Tipo di enumerazione

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Severity
it_IT: Gravità dell'errore

en: Error binding to the LDAP server: {}
it_IT: Errore durante l'associazione al server LDAP: {}

en: Error clearing server configuration with error (%s)
it_IT: Errore durante la cancellazione della configurazione del server con errore (%s)

en: Error connecting to the LDAP server: {}
it_IT: Errore di connessione al server LDAP: {}

en: Error creating server '%s': %s
it_IT: Errore durante la creazione del server '%s': %s

en: Error creating server group '%s': %s
it_IT: Errore durante la creazione del gruppo di server '%s': %s

en: Error dropping/removing %s: "%s"
it_IT: Errore in eliminazione/rimozione %s: "%s"

en: Error fetching role information from the database server.
it_IT: Nome utente o password errati.

en: Error in connect database ${error.response.data}
it_IT: Errore nel database di connessione ${error.response.data}

en: Error in connect server ${error.response.data}
it_IT: Errore nel server di connessione ${error.response.data}

en: Error in opening window
it_IT: Errore nell'apertura della finestra

en: Error in schema diff initialize ${err.response.data}
it_IT: Errore nell'inizializzazione del differenziale dello schema ${err.response.data}

en: Error in update
it_IT: Errore in fase di aggiornamento

en: Error occurred:
it_IT: Errore:

en: Error parsing input file %s: %s
it_IT: Errore durante l'analisi del file di input %s: %s

en: Error reading input file %s: [%d] %s
it_IT: Errore durante la lettura del file di input %s: [%d] %s

en: Error resetting the tree saved state."
it_IT: Errore durante il ripristino dello stato salvato dell'albero. "

en: Error retrieving details for the node.
it_IT: Errore durante il recupero dei dettagli per il nodo.

en: Error retrieving projects.
it_IT: Errore durante il recupero dei progetti.

en: Error retrieving providers.
it_IT: Errore durante il recupero dei provider.

en: Error retrieving regions.
it_IT: Errore durante il recupero delle regioni.

en: Error retrieving the information - %s
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni - %s

en: Error retrieving the role information.
    {0}
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni sul ruolo. \n {0}

en: Error retrieving the variable options for the role.
    {0}
it_IT: Errore durante il recupero delle opzioni variabili per il ruolo. \n {0}

en: Error retrieving variable information for the role.
    {0}
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni sulle variabili per il ruolo. \n {0}

en: Error searching the LDAP directory: {}
it_IT: Errore durante la ricerca nella directory LDAP: {}

en: Error severity
it_IT: Gravità dell'errore

en: Error starting TLS: {}
it_IT: Errore durante l'avvio di TLS: {}

en: Error while authentication: ${error}
it_IT: Errore durante l'autenticazione: ${error}

en: Error while checking cloud credentials
it_IT: Errore durante il controllo delle credenziali cloud

en: Error while checking server name availability with Microsoft Azure: ${error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore durante la verifica della disponibilità del nome del server con Microsoft Azure: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while clearing all breakpoint.
it_IT: Errore durante la cancellazione di tutti i breakpoint.

en: Error while clearing cloud wizard data: ${error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore durante la cancellazione dei dati della procedura guidata cloud: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while depositing variable value.
it_IT: Errore durante il deposito del valore variabile.

en: Error while executing continue in debugging session.
it_IT: Errore durante l'esecuzione continuare nella sessione di debug.

en: Error while executing requested debugging information.
it_IT: Errore durante l'esecuzione delle informazioni di debug richieste.

en: Error while executing step into in debugging session.
it_IT: Errore durante l'esecuzione della sessione di debug.

en: Error while executing step over in debugging session.
it_IT: Errore durante l'esecuzione del passaggio nella sessione di debug.

en: Error while executing stop in debugging session.
it_IT: Errore durante l'esecuzione dell'arresto nella sessione di debug.

en: Error while fetching SQL.
it_IT: Errore durante il recupero di SQL.

en: Error while fetching Server Groups and Servers.
it_IT: Errore durante il recupero di gruppi di server e server.

en: Error while fetching breakpoint information.
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni sul punto di interruzione.

en: Error while fetching grant wizard data.
it_IT: Errore durante il recupero dei dati della procedura guidata di concessione.

en: Error while fetching messages information.
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni sui messaggi.

en: Error while fetching stack information.
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni sullo stack.

en: Error while fetching variable information.
it_IT: Errore durante il recupero delle informazioni variabili.

en: Error while getting the host ip: ${error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore durante il recupero dell'ip dell'host: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while polling result.
it_IT: Errore durante il risultato del polling.

en: Error while saving cloud wizard data: ${error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore durante il salvataggio dei dati della procedura guidata cloud: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while saving grant wizard data: ${error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore durante il salvataggio dei dati della procedura guidata di concessione: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while selecting frame.
it_IT: Errore durante la selezione della cornice.

en: Error while setting debugging breakpoint.
it_IT: Errore durante l'impostazione del breakpoint di debug.

en: Error while setting the value
it_IT: Errore durante l'impostazione del valore

en: Error while starting debugging listener.
it_IT: Errore durante l'avvio del listener di debug.

en: Error while starting debugging session.
it_IT: Errore durante l'avvio della sessione di debug.

en: Error while verifying EDB BigAnimal: ${error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore durante la verifica di EDB BigAnimal: ${error.response.data.errormsg}

en: Error while verifying Microsoft Azure: ${error}
it_IT: Errore durante la verifica di Microsoft Azure: ${error}

en: Error: Object not found - %s.
it_IT: Errore: oggetto non trovato - %s.

en: Error: Object not found.
it_IT: Errore: oggetto non trovato.

en: Error: {0}
it_IT: Errore: {0}

en: Error: {error}
     {pass_error}
it_IT: Errore: {error}
      {pass_error}

en: Escape
it_IT: Fuga

en: Estimated cost
it_IT: Costo stimato

en: Estimated rows
it_IT: Righe stimate

en: Event
it_IT: Evento

en: Event Trigger
it_IT: Trigger di eventi

en: Event Trigger...
it_IT: Trigger evento ...

en: Event Triggers
it_IT: Trigger di eventi

en: Event trigger dropped
it_IT: Trigger dell'evento rilasciato

en: Event trigger function cannot be empty.
it_IT: La funzione trigger evento non può essere vuota.

en: Events
it_IT: Eventi

en: Example:
it_IT: Esempio:

en: Example: From/To:
it_IT: Esempio: Da/A:

en: Exceptions
it_IT: Eccezioni

en: Exclude
it_IT: Escludi

en: Exclude by Selection
it_IT: Escludi per selezione

en: Exclude patterns
it_IT: Escludi modelli

en: Exclusion Constraints
it_IT: Vincoli di esclusione

en: Exclusion constraint
it_IT: Vincolo di esclusione

en: Exclusion constraint dropped.
it_IT: Vincolo di esclusione eliminato.

en: Exclusion constraint...
it_IT: Vincolo di esclusione...

en: Exclusive
it_IT: Esclusivo

en: Execute Options Menu
it_IT: Menu opzioni di esecuzione

en: Execute options
it_IT: Opzioni di esecuzione

en: Execute query
it_IT: Esegui interrogazione

en: Execute script
it_IT: Esegui lo script

en: Execution Cancelled
it_IT: Esecuzione annullata

en: Execution Cancelled!
it_IT: Esecuzione annullata!

en: Execution Completed.
it_IT: Esecuzione completata.

en: Execution completed with an error.
it_IT: Esecuzione completata con un errore.

en: Execution time
it_IT: Tempo di esecuzione

en: Exit Full Screen
it_IT: Esci dalla modalità schermo intero

en: Exit on error
it_IT: Esci in caso di errore

en: Expand
it_IT: Espandere

en: Explain Analyze
it_IT: Spiega / Analizza

en: Explain Options Menu
it_IT: Menu opzioni Explain

en: Explain Settings
it_IT: Spiega le impostazioni

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export -
it_IT: Esportare -

en: Export Data
it_IT: Esporta dati

en: Export Error
it_IT: Errore di esportazione

en: Export Servers
it_IT: Esporta server

en: Expression
it_IT: Espressione

en: Expression Width
it_IT: Larghezza dell'espressione

en: Expression value cannot be empty.
it_IT: Il valore dell'espressione non può essere vuoto.

en: Expression:
it_IT: Espressione:

en: Expression?
it_IT: Espressione?

en: Extension
it_IT: Estensione

en: Extension dropped
it_IT: Estensione eliminata

en: Extension...
it_IT: Estensione...

en: Extensions
it_IT: Estensioni

en: External
it_IT: Esterno

en: External Type
it_IT: Tipo Esterno

en: External types require both input and output conversion functions.
it_IT: I tipi esterni richiedono entrambe le funzioni di conversione di input e output.

en: Extreme High Availability
it_IT: Elevata Alta Disponibilità

en: FAIL TO PROMOTE VIEW/EDIT DATA TO QUERY TOOL
it_IT: IMPOSSIBILE PROMUOVERE VISUALIZZA/MODIFICA DATI NEL QUERY TOOL

en: FTS Configuration
it_IT: Configurazione FTS

en: FTS Configuration dropped
it_IT: Configurazione FTS caduta

en: FTS Configuration...
it_IT: Configurazione FTS ...

en: FTS Configurations
it_IT: Configurazioni FTS

en: FTS Dictionaries
it_IT: Dizionari FTS

en: FTS Dictionary
it_IT: Dizionario FTS

en: FTS Dictionary dropped
it_IT: Dizionario FTS abbandonato

en: FTS Dictionary...
it_IT: Dizionario FTS ...

en: FTS Parser
it_IT: Analizzatore FTS

en: FTS Parser dropped
it_IT: FTS Parser abbandonato

en: FTS Parser...
it_IT: FTS Parser ...

en: FTS Parsers
it_IT: Analizzatori FTS

en: FTS Template
it_IT: Modello FTS

en: FTS Template dropped
it_IT: Modello FTS eliminato

en: FTS Template...
it_IT: Modello FTS...

en: FTS Templates
it_IT: Modelli FTS

en: Fail
it_IT: Fallito

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed (exit code: %s).
it_IT: Fallito (codice errore: %s)

en: Failed Cloud Deployment.
it_IT: Distribuzione cloud non riuscita.

en: Failed to create cursor for psycopg3 connection with error message for the server#{1}:{2}:
    {0}
it_IT: Impossibile creare il cursore per la connessione psycopg3 con messaggio di errore per il server#{1}:{2}:
    {0}

en: Failed to create materialized view refresh job.
it_IT: Impossibile creare il processo di aggiornamento della vista materializzata.

en: Failed to create the SSH tunnel.
    Error: {0}
it_IT: Impossibile creare il tunnel SSH.
    Errore: {0}

en: Failed to decrypt the SSH tunnel password.
    Error: {0}
it_IT: Impossibile decrittografare la password del tunnel SSH.
    Errore: {0}

en: Failed to decrypt the saved password.
    Error: {0}
it_IT: Impossibile decrittografare la password salvata. \ NErrore: {0}

en: Failed to download the logs.
it_IT: Impossibile scaricare i registri.

en: Failed to fetch Utility information
it_IT: Impossibile recuperare le informazioni sull'utilità

en: Failed to fetch query history.
it_IT: Impossibile recuperare la cronologia delle query.

en: Failed to find the pldbgapi extension in this database.
it_IT: Impossibile trovare l'estensione pldbgapi in questo database.

en: Failed to get data. Please delete this table.
it_IT: Impossibile ottenere i dati. Elimina questa tabella.

en: Failed to load preference %s of module %s
it_IT: Caricamento delle preferenze %s del modulo %s non riuscito

en: Failed to perform the operation.
it_IT: Impossibile eseguire l'operazione.

en: Failed to remove query history.
it_IT: Impossibile rimuovere la cronologia delle query.

en: Failed to retrieve data from the server.
it_IT: Impossibile recuperare i dati dal server.

en: Failed to send the code to email.
it_IT: Impossibile inviare il codice all'e-mail.

en: Failed to setup the role 
    {0}
it_IT: Impossibile configurare il ruolo
    {0}

en: Failed to update the data on server.
it_IT: Impossibile aggiornare i dati sul server.

en: Failed to validate binary path.
it_IT: Impossibile convalidare il percorso binario.

en: Failed to validate the code
it_IT: Impossibile convalidare il codice

en: Failed to verify the presence of system stats extension.
it_IT: Impossibile verificare la presenza dell'estensione delle statistiche di sistema.

en: Failure Count
it_IT: Conteggio dei fallimenti

en: Fallback application name
it_IT: Nome dell'applicazione di fallback

en: False
it_IT: Falso

en: Fast update?
it_IT: Aggiornamento veloce?

en: Feature rich
it_IT: Ricco di caratteristiche

en: February
it_IT: Febbraio

en: Fetch missing table information from publisher.
it_IT: Recupera le informazioni mancanti sulla tabella dall'editore.

en: Fetched
it_IT: Prelevate

en: Fetching all the records...
it_IT: Recupero di tutti i record...

en: Fetching history...
it_IT: Recupero della cronologia...

en: Fetching required data...
it_IT: Recupero dati richiesti in corso ...

en: Fetching rows...
it_IT: Recupero righe in corso...

en: Fetching schema data...
it_IT: Recupero dei dati dello schema ...

en: Fetching...
it_IT: Recupero in corso...

en: File Copy
it_IT: Copia file

en: File Menu
it_IT: Menu file

en: File could not be found.
it_IT: File non trovato.

en: File dialog view
it_IT: Vista del diálogo archivo

en: File main menu
it_IT: Menu principale file

en: File saved successfully.
it_IT: FIle salvati correttamente.

en: File system type
it_IT: Tipo file system

en: File type not supported
it_IT: Tipo file non supportato

en: Filename
it_IT: Nome del file

en: Fill Color
it_IT: Colore di riempimento

en: Fill factor
it_IT: Fattore di riempimento

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter Options Menu
it_IT: Menu opzioni filtro

en: Filter by Selection
it_IT: Filtrato per selezione

en: Filter dialog
it_IT: Finestra di dialogo Filtra

en: Filter options
it_IT: Opzioni di filtro

en: Filtered Rows...
it_IT: Righe filtrate ...

en: Final function
it_IT: Funzione finale

en: Final function modify
it_IT: Modifica della funzione finale

en: Final type
it_IT: Tipo finale

en: Finalize
it_IT: Finalizzare

en: Find
it_IT: Cerca

en: Finish
it_IT: Terminato

en: Finished
it_IT: Ultimato

en: Fires
it_IT: Incendi

en: First 100 Rows
it_IT: Prime 100 righe

en: First Page
it_IT: Prima pagina

en: Flush LSN
it_IT: Svuota LSN

en: Flush Lag
it_IT: Ritardo di scarico

en: Flush lag
it_IT: Ritardo di scarico

en: Font size
it_IT: Dimensione del font

en: For additional flexibility, the Month Days check list includes an extra Last Day option. This matches the last day of the month, whether it happens to be the 28th, 29th, 30th or 31st.
it_IT: Per una maggiore flessibilità, l'elenco di controllo dei giorni del mese include un'opzione aggiuntiva dell'ultimo giorno. Corrisponde all'ultimo giorno del mese, che sia il 28, 29, 30 o 31.

en: For each selected time or date element, the schedule will execute.
it_IT: Per ogni elemento di data o ora selezionato, verrà eseguita la pianificazione.

en: For hash partition Modulus field cannot be empty.
it_IT: Per la partizione hash il campo Modulo non può essere vuoto.

en: For hash partition Remainder field cannot be empty.
it_IT: Per la partizione hash, il campo Remainder non può essere vuoto.

en: For list partition In field cannot be empty.
it_IT: Per l'elenco La partizione nel campo non può essere vuota.

en: For range partition From field cannot be empty.
it_IT: Per il campo partizione campo Da non può essere vuoto.

en: For range partition To field cannot be empty.
it_IT: Per il campo Partizione A non può essere vuoto.

en: Force RLS Policy?
it_IT: Forzare policy RLS?

en: Force double quote on identifiers
it_IT: Forza la doppia virgoletta sugli identificatori

en: Foreground
it_IT: Primo piano

en: Foreign Data Wrapper
it_IT: Contenitore dei dati esterni

en: Foreign Data Wrapper dropped
it_IT: Contenitore dei dati esterni eliminato

en: Foreign Data Wrapper...
it_IT: Contenitore dei dati esterni...

en: Foreign Data Wrappers
it_IT: Contenitore dei dati esterni

en: Foreign Key
it_IT: Chiave esterna

en: Foreign Keys
it_IT: Chiavi esterne

en: Foreign Server
it_IT: Server esterno

en: Foreign Server dropped
it_IT: Server esterno eliminato

en: Foreign Server...
it_IT: Server esterno...

en: Foreign Servers
it_IT: Server esterni

en: Foreign Table
it_IT: Tabella esterna

en: Foreign Table dropped
it_IT: Tabella esterna eliminata

en: Foreign Table...
it_IT: Tabella esterna...

en: Foreign Tables
it_IT: Tabelle esterna

en: Foreign key
it_IT: Chiave esterna

en: Foreign key dropped.
it_IT: Chiave esterna eliminata.

en: Foreign key updated.
it_IT: Chiave esterna aggiornata.

en: Foreign key...
it_IT: Chiave esterna...

en: Foreign key?
it_IT: Chiave esterna?

en: Foreign server
it_IT: Server esterno

en: Foreign server cannot be empty.
it_IT: Il server esterno non può essere vuoto.

en: Forget Password
it_IT: Dimenticare la password

en: Forgotten your password?
it_IT: Hai dimenticato la tua password?

en: Format
it_IT: Formato

en: Format SQL
it_IT: Formatta SQL

en: Free inodes
it_IT: Inode gratuiti

en: Free percent
it_IT: Percentuale libera

en: Free space
it_IT: Spazio libero

en: Frequency
it_IT: Frequenza

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From
it_IT: Da

en: From database
it_IT: Dal database

en: From/To/In input:
it_IT: Da/A/In ingresso:

en: From/To/In input: Values for these fields must be quoted with single quote. For more than one partition key values must be comma(,) separated.
it_IT: Da / A / In input: i valori per questi campi devono essere indicati con virgolette singole. Per più di una chiave di partizione i valori devono essere separati da virgola (,).

en: Function
it_IT: Funzione

en: Function dropped.
it_IT: Funzione eliminata.

en: Function...
it_IT: Funzione...

en: Functions
it_IT: Funzioni

en: Functions with a colon in the name cannot be debugged.
it_IT: Non è possibile eseguire il debug delle funzioni con due punti nel nome.

en: GSS authenticated?
it_IT: Autenticato GSS?

en: GSS encmode
it_IT: Encmode GSS

en: GSS encrypted?
it_IT: Crittografato GSS?

en: GSS library
it_IT: Libreria GSS

en: General
it_IT: Generale

en: General Purpose (2-64 vCores)
it_IT: Uso generico (2-64 vCore)

en: General Purpose SSD (gp2)
it_IT: SSD per uso generico (gp2)

en: General Purpose SSD (gp3)
it_IT: SSD per uso generico (gp3)

en: Generate
it_IT: Creare

en: Generate SQL
it_IT: Genera SQL

en: Generate Script
it_IT: Genera script

en: Generate script error
it_IT: Genera errore di script

en: Generating script...
it_IT: Generazione dello script...

en: Geometries with non-SRID %s not rendered.
it_IT: Geometrie con %s non SRID non renderizzate.

en: Geometry Viewer
it_IT: Visualizzatore delle geometrie

en: Get next token function
it_IT: Ottieni la prossima funzione token

en: Getting EDB BigAnimal verification URL...
it_IT: Ottenere l'URL di verifica EDB BigAnimal...

en: Getting Started
it_IT: Iniziare

en: Gin pending list limit
it_IT: Limite dell'elenco in attesa di Gin

en: Go Back
it_IT: Torna indietro

en: Go to Line/Column
it_IT: Vai a Riga/Colonna

en: Grant Wizard
it_IT: Assistente dei permessi

en: Grant Wizard...
it_IT: Assistente dei permessi...

en: Granted?
it_IT: Autorizzato?

en: Grantee
it_IT: Beneficiario

en: Grantor
it_IT: Cedente

en: Graph Type
it_IT: Tipo di grafico

en: Graph Visualiser
it_IT: Visualizzatore grafico

en: Graphs
it_IT: Grafici

en: Gray Style
it_IT: Stile grigio

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Grid View
it_IT: Vista a griglia

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Group Name
it_IT: Nome del gruppo

en: Group Role
it_IT: Ruolo del gruppo

en: HDD
it_IT: HHD

en: Handle & Process count statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche di conteggio degli handle e dei processi

en: Handler
it_IT: Gestore

en: Handler function
it_IT: Funzione di gestione

en: Handler function cannot be empty.
it_IT: La funzione di gestione non può essere vuota.

en: Has OIDs?
it_IT: Ha OIDs?

en: Haven't received an email?
it_IT: Non hai ricevuto un'email?

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Header cannot be empty.
it_IT: L'intestazione non può essere vuota.

en: Headline function
it_IT: Funzione del titolo

en: Heap blocks hit
it_IT: Tocchi blocchi heap

en: Heap blocks read
it_IT: Letture blocchi heap

en: Heartbeat logged successfully.
it_IT: Heartbeat registrato correttamente.

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Help for this dialog.
it_IT: Aiuto per questa finestra di dialogo.

en: Help main menu
it_IT: Menu principale Aiuto

en: Hide shared servers?
it_IT: Nascondere i server condivisi?

en: High Availability
it_IT: Alta disponibilità

en: High availability
it_IT: Alta disponibilità

en: High availability?
it_IT: Alta disponibilità?

en: Highlight selection matches?
it_IT: Evidenziare le corrispondenze della selezione?

en: Hint:
it_IT: Suggerimento:

en: Histogram bounds
it_IT: Limiti dell'istogramma

en: Hits
it_IT: Tocchi

en: Host address
it_IT: Indirizzo server host

en: Host agent
it_IT: Agent del server host

en: Host name
it_IT: Nome host

en: Host name must be valid hostname or IPv4 or IPv6 address.
it_IT: Il nome host deve essere un nome host valido o un indirizzo IPv4 o IPv6.

en: Host name/address
it_IT: Nome / indirizzo server di host

en: Hours
it_IT: Ore

en: I/O analysis statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche di analisi I/O

en: ICU Locale
it_IT: Locale ICU

en: ICU Rules
it_IT: Regole ICU

en: IMPLICIT
it_IT: IMPLICITO

en: IP address range for allowed inbound traffic, for example: 127.0.0.1/32. Add multiple IP addresses/ranges separated with commas.
it_IT: Intervallo di indirizzi IP per il traffico in entrata consentito, ad esempio: 127.0.0.1/32. Aggiungi più indirizzi/intervalli IP separati da virgole.

en: IP address range for allowed inbound traffic, for example: 127.0.0.1/32. Add multiple IP addresses/ranges separated with commas. Leave blank for 0.0.0.0/0
it_IT: Intervallo di indirizzi IP per il traffico in entrata consentito, ad esempio: 127.0.0.1/32. Aggiungi più indirizzi/intervalli IP separati da virgole. Lascia vuoto per 0.0.0.0/0

en: Identical
it_IT: Identico

en: Identifier case
it_IT: Caso identificativo

en: Identity
it_IT: Identità

en: Identity file
it_IT: File di identità

en: Idle
it_IT: Inattivo

en: If ONLY is specified before the table name, only that table is added to the publication. If ONLY is not specified, the table and all its descendant tables (if any) are added.
it_IT: Se viene specificato ONLY prima del nome della tabella, solo quella tabella viene aggiunta alla pubblicazione. Se ONLY non è specificato, vengono aggiunte la tabella e tutte le sue tabelle discendenti (se presenti).

en: If Schema(s) is selected then it will take the backup of that selected schema(s) only
it_IT: Se si seleziona Schema/i, verrà eseguito il backup solo degli schemi selezionati

en: If a treeview node is expanded and has only a single child, automatically expand the child node as well.
it_IT: Se un nodo treeview viene espanso e ha solo un singolo figlio, espande automaticamente anche il nodo figlio.

en: If enabled, the SQL generated by the ERD Tool will add DROP table DDL before each CREATE table DDL.
it_IT: Se abilitato, l'SQL generato dallo strumento ERD aggiungerà il DDL della tabella DROP prima di ogni DDL della tabella CREATE.

en: If it is set to 0, every query is prepared the first time it is executed. If it is set to blank, prepared statements are disabled on the connection.
it_IT: Se è impostato su 0, ogni query viene preparata la prima volta che viene eseguita. Se è impostato su vuoto, le istruzioni preparate vengono disabilitate sulla connessione.

en: If set to 'Column data' columns will auto-size to the maximum width of the data in the column as loaded in the first batch. If set to 'Column name', the column will be sized to the widest of the data type or column name.
it_IT: Se impostato su "Dati della colonna", le colonne verranno ridimensionate automaticamente in base alla larghezza massima dei dati nella colonna caricata nel primo batch. Se impostato su "Nome colonna", la colonna verrà ridimensionata al più largo tra il tipo di dati o il nome della colonna.

en: If set to True, Keywords will be displayed in upper case for auto completion.
it_IT: Se impostato su True, le parole chiave verranno visualizzate in maiuscolo per il completamento automatico.

en: If set to True, View/Edit Data tool will show promote to Query tool confirm dialog on query edit.
it_IT: Se impostato su Vero, lo strumento Visualizza/modifica dati mostrerà la finestra di dialogo di conferma promozione a Strumento di query durante la modifica della query.

en: If set to True, activity will be displayed on dashboards.
it_IT: Se impostato su True, l'attività verrà visualizzata sui dashboard.

en: If set to True, autocomplete will be available on key press along with CTRL/CMD + Space. If set to False, autocomplete is only activated when CTRL/CMD + Space is pressed.
it_IT: Se impostato su True, il completamento automatico sarà disponibile premendo il tasto insieme a CTRL/CMD + Spazio. Se impostato su False, il completamento automatico viene attivato solo quando viene premuto CTRL/CMD + Spazio.

en: If set to True, data points will be visible in a different style on each graph lines.
it_IT: Se impostato su True, i punti dati saranno visibili in uno stile diverso su ciascuna linea del grafico.

en: If set to True, data points will be visible on graph lines.
it_IT: Se impostato su True, i punti dati saranno visibili sulle linee del grafico.

en: If set to True, data returned when using the View/Edit Data - All Rows option will be sorted by the Primary Key columns by default. When using the First/Last 100 Rows options, data is always sorted.
it_IT: Se impostato su True, i dati restituiti quando si utilizza l'opzione Visualizza / Modifica dati - Tutte le righe verranno ordinati in base alle colonne Chiave primaria per impostazione predefinita. Quando si utilizzano le opzioni Prima / Ultime 100 righe, i dati vengono sempre ordinati.

en: If set to True, query tool will parse and underline the query at the cursor position.
it_IT: Se impostato su True, lo strumento di query analizzerà e sottolineerà la query nella posizione del cursore.

en: If set to True, query tool will warn upon clicking the Execute Query button in the query tool. The warning will appear only if Underline query at cursor? is set to False.
it_IT: Se impostato su True, lo strumento di query avviserà quando si fa clic sul pulsante Esegui query nello strumento di query. L'avviso verrà visualizzato solo se Sottolinea query al cursore? è impostato su False.

en: If set to True, spaces are used around all operators.
it_IT: Se impostato su True, gli spazi vengono utilizzati intorno a tutti gli operatori.

en: If set to True, state tables will be displayed on dashboards.
it_IT: Se impostato su True, le tabelle di stato verranno visualizzate sui dashboard.

en: If set to True, the Query Tool will monitor and display the connection and transaction status.
it_IT: Se impostato su True, lo Strumento di query monitorerà e visualizzerà lo stato della connessione e della transazione.

en: If set to True, the Query Tool will show notifications on successful query execution.
it_IT: Se impostato su True, lo Strumento di query mostrerà le notifiche sull'esecuzione andata a buon fine della query.

en: If set to True, the tabs will take full size as per the title, it will also applicable for already opened tabs
it_IT: Se impostato su True, le schede assumeranno la dimensione intera come da titolo, sarà applicabile anche alle schede già aperte

en: If set to True, then all shared servers will be hidden from browser tree
it_IT: Se impostato su True, tutti i server condivisi saranno nascosti dalla struttura del browser

en: If set to True, tooltip will appear on mouse hover on the graph lines giving the data point details
it_IT: Se impostato su True, la descrizione comandi apparirà al passaggio del mouse sulle linee del grafico fornendo i dettagli del punto dati

en: If the Job Type is Self-Contained you need to specify the action and repeat interval in the Action and Repeat tabs respectively. If the Job Type is Pre-Defined you need to specify the existing Program and Schedule names in the Pre-Defined tab.
it_IT: Se il Tipo di processo è Autonomo è necessario specificare l'azione e l'intervallo di ripetizione rispettivamente nelle schede Azione e Ripeti. Se il Tipo di processo è Predefinito è necessario specificare i nomi del Programma e della Pianificazione esistenti nella scheda Predefinito.

en: If this option is turned on then pgAdmin will remove all the existing database servers and then import the selected servers. This setting is applicable only while importing the servers.
it_IT: Se questa opzione è attivata, pgAdmin rimuoverà tutti i server di database esistenti e quindi importerà i server selezionati. Questa impostazione è applicabile solo durante l'importazione dei server.

en: If true, all replication actions are performed as the subscription owner. If false, replication workers will perform actions on each table as the owner of that table.
it_IT: Se true, tutte le azioni di replica vengono eseguite come proprietario della sottoscrizione. Se false, gli operatori di replica eseguiranno azioni su ciascuna tabella come proprietario di quella tabella.

en: If turned off, then all object collections which are empty will be hidden from browser tree.
it_IT: Se disattivato, tutte le raccolte di oggetti vuote verranno nascoste dall'albero del browser.

en: Ignore
it_IT: Ignora

en: Ignore Grant/Revoke
it_IT: Ignora concessione/revoca

en: Ignore Grants/Revoke
it_IT: Ignora concessione/revoca

en: Ignore Owner
it_IT: Ignora proprietario

en: Ignore Tablespace
it_IT: Ignora Tablespace

en: Ignore Whitespace
it_IT: Ignora gli spazi bianchi

en: Implementation
it_IT: Implementazione

en: Import
it_IT: Importa

en: Import -
it_IT: Importa -

en: Import Data
it_IT: Importa dati

en: Import Servers
it_IT: Importa server

en: Import error
it_IT: Errore di importazione

en: Import/Export
it_IT: Importa/Esporta

en: Import/Export Data...
it_IT: Importa/Esporta dati...

en: Import/Export Servers
it_IT: Importa/Esporta server

en: Import/Export Servers...
it_IT: Importa/Esporta server...

en: Import/Export data - table '%s'
it_IT: Import/Export dati - tabella '%s'

en: Include CREATE DATABASE statement
it_IT: Include il costrutto CREATE DATABASE

en: Include DROP DATABASE statement
it_IT: Include il costrutto DROP DATABASE

en: Include IF EXISTS clause
it_IT: Includere la clausola IF EXISTS

en: Include columns
it_IT: Include le colonne

en: Include table(s) and Children
it_IT: Includi tabella/e e figli

en: Inclusive
it_IT: Inclusivo

en: Incoming Replication
it_IT: Replica in entrata

en: Incorrect master password
it_IT: Password principale non corretta

en: Incorrect password.
it_IT: Password non corretta.

en: Incorrect username or password.
it_IT: Nome utente o password errati.

en: Increment
it_IT: Incrementa

en: Increment value cannot be empty.
it_IT: Il valore di incremento non può essere vuoto.

en: Indent Selection
it_IT: Selezione del rientro

en: Index
it_IT: Indice

en: Index Cond
it_IT: Indice cond

en: Index blocks hit
it_IT: Blocchi di indice toccati

en: Index blocks read
it_IT: Lettura di blocchi di indice

en: Index constraint
it_IT: Vincolo indice

en: Index is dropped
it_IT: Indice eliminato

en: Index name
it_IT: Nome dell'indice

en: Index scans
it_IT: Scansioni dell'indice

en: Index size
it_IT: Dimensione dell'indice

en: Index tuples fetched
it_IT: Indice delle tuple prelevato

en: Index tuples read
it_IT: Indice delle tuple letto

en: Index...
it_IT: Indice...

en: Indexes
it_IT: Indici

en: Indexes size
it_IT: Dimensione degli indici

en: Information is not available.
it_IT: L'informazione non è disponibile.

en: Inherit rights from the parent roles?
it_IT: Ereditare i diritti dai ruoli principali?

en: Inherited from
it_IT: Ereditato da

en: Inherited from table
it_IT: Ereditato da table

en: Inherited from table(s)
it_IT: Ereditato da tabelle

en: Inherited tables count
it_IT: Conteggio delle tabelle ereditate

en: Inherited?
it_IT: Ereditato?

en: Inherits
it_IT: Eredita

en: Init function
it_IT: Funzione Init

en: Initial condition
it_IT: Condizione iniziale

en: Initializing connection...
it_IT: Inizializzazione della connessione ...

en: Inline function
it_IT: Funzione inline

en: Input function
it_IT: Funzione di input

en: Input function cannot be empty
it_IT: La funzione di input non può essere vuota

en: Input types
it_IT: Tipi di input

en: Insert bracket pairs?
it_IT: Inserire coppie di parentesi?

en: Inserts
it_IT: Inserimenti

en: Instance Specification
it_IT: Specifica dell'istanza

en: Instance Type
it_IT: Tipo di istanza

en: Instance class
it_IT: Classe di istanza

en: Instance class cannot be empty.
it_IT: La classe di istanza non può essere vuota.

en: Instance name
it_IT: Nome istanza

en: Instance series
it_IT: Serie di istanze

en: Instance size
it_IT: Dimensione dell'istanza

en: Instance type
it_IT: Tipo di istanza

en: Instance type cannot be empty.
it_IT: Il tipo di istanza non può essere vuoto.

en: Interactive Browser
it_IT: Browser interattivo

en: Internal length
it_IT: Lunghezza interna

en: Internal pages
it_IT: Pagine interne

en: Invalid JSON input
it_IT: Input JSON non valido

en: Invalid MenuItem instance
it_IT: Istanza MenuItem non valida

en: Invalid binary path.
it_IT: Percorso binario non valido.

en: Invalid code
it_IT: Codice non valido

en: Invalid email address {0}.
it_IT: Indirizzo email {0} non valido.

en: Invalid email address: %s
it_IT: Indirizzo email non valido: %s

en: Invalid parameter in the connection string - %s.
it_IT: Parametro non valido rilevato nella stringa di connessione - %s.

en: Invalid session.
it_IT: Sessione non valida.

en: Invalid value for {0} option.
it_IT: Valore non per la {0} opzione.

en: Inverse function
it_IT: Funzione inversa

en: Is expression
it_IT: E' un'espressione

en: Is inherited?
it_IT: E' ereditato?

en: January
it_IT: Gennaio

en: Job Step...
it_IT: Passo dell'operazione...

en: Job Type
it_IT: Tipo di processo

en: Job Type cannot be empty.
it_IT: Il tipo di processo non può essere vuoto.

en: Job class
it_IT: Classe dell'operazione

en: Job creation failed.
it_IT: La creazione del processo non è riuscita.

en: Job disabled
it_IT: Processo disabilitato

en: Job enabled
it_IT: Processo abiliato

en: Job is already disabled.
it_IT: Il processo è già disabilitato.

en: Job is already enabled.
it_IT: Il processo è già abilitato.

en: Job program creation failed.
it_IT: La creazione del programma di lavoro non è riuscita.

en: Job schedule creation failed.
it_IT: Creazione del programma di lavoro non riuscita.

en: Job schedule update failed.
it_IT: Aggiornamento lIsta delle operazioni schedulate fallito.

en: Job step creation failed.
it_IT: Creazione del passaggio del processo non riuscita.

en: Job step update failed.
it_IT: Aggiornamento passaggio processo non riuscito.

en: Join Filter
it_IT: Filtro di join

en: Join function
it_IT: Funzione di unione

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Keep alive (seconds)
it_IT: Mantieniti in vita (keep alive, secondi)

en: Keep alive must be specified. Specify 0 for no keep alive.
it_IT: È necessario specificare Keep Alive. Specificare 0 per non mantenere vivo.

en: Keepalives
it_IT: Keepalive

en: Keepalives count
it_IT: Conteggio keepalive

en: Keepalives idle (seconds)
it_IT: Keepalives inattivo (secondi)

en: Keepalives interval (seconds)
it_IT: Intervallo keepalive (secondi)

en: Kerberos authentication can't be used as GSSAPI module couldn't be loaded.
it_IT: Impossibile utilizzare l'autenticazione Kerberos poiché non è stato possibile caricare il modulo GSSAPI.

en: Kerberos authentication failed. Couldn't find kerberos ticket.
it_IT: Autenticazione Kerberos non riuscita. Impossibile trovare il biglietto Kerberos.

en: Kerberos authentication?
it_IT: Autenticazione Kerberos?

en: Kerberos service name
it_IT: Nome del servizio Kerberos

en: Key
it_IT: Chiave

en: Key must be unique.
it_IT: La chiave deve essere univoca.

en: Key type
it_IT: Tipo di chiave

en: Keyboard shortcuts
it_IT: Scorciatoie da tastiera

en: Keyword
it_IT: Parola chiave

en: Keyword case
it_IT: Caso delle parole chiave

en: Keywords in uppercase
it_IT: Parole chiave in maiuscolo

en: Kind
it_IT: Tipo

en: L1 dcache size
it_IT: Dimensioni della cache L1

en: L1 icache size
it_IT: Dimensioni della cache L1

en: L2 cache size
it_IT: Dimensioni della cache L2

en: L3 cache size
it_IT: Dimensioni della cache L3

en: LDAP configuration error: Set the Search Domain.
it_IT: Errore di configurazione LDAP: impostare il dominio di ricerca.

en: LDAP configuration error: Set the bind password.
it_IT: Errore di configurazione LDAP: impostare la password di bind.

en: LDAP configuration error: {}
it_IT: Errore di configurazione LDAP: {}

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Language
it_IT: Linguaggi

en: Language dropped
it_IT: Linguaggio eliminato

en: Language...
it_IT: Linguaggio...

en: Languages
it_IT: Linguaggi

en: Last 100 Rows
it_IT: Ultime 100 righe

en: Last Flush LSN
it_IT: Ultimo scarico LSN

en: Last Page
it_IT: Ultima pagina

en: Last Replay LSN
it_IT: Ultima riproduzione LSN

en: Last analyze
it_IT: Ultimo analyze

en: Last autoanalyze
it_IT: Ultimo autoanalyze

en: Last autovacuum
it_IT: Ultimo autovacuum

en: Last day
it_IT: Ultimo giorno

en: Last directory visited
it_IT: Ultima cartella visitata

en: Last index scan
it_IT: Ultima scansione dell'indice

en: Last message receipt
it_IT: Ricezione dell'ultimo messaggio

en: Last message send time
it_IT: Ora di invio dell'ultimo messaggio

en: Last result
it_IT: Ultimo risultato

en: Last run
it_IT: Ultima esecuzione

en: Last sequential scan
it_IT: Ultima scansione sequenziale

en: Last state changed at
it_IT: Ultimo cambio di stato a

en: Last storage
it_IT: Ultimo deposito

en: Last vacuum
it_IT: Ultimo vacuum

en: Later
it_IT: Più tardi

en: Latest end lsn
it_IT: Ultima fine lsn

en: Latest end time
it_IT: Ultima ora di fine

en: Leader type
it_IT: Tipo di leader

en: Leaf fragmentation
it_IT: Frammentazione delle foglie

en: Leaf pages
it_IT: Pagine foglia

en: Leak proof?
it_IT: A prova di perdita?

en: Left type
it_IT: Tipo sinistro

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Length/Precision
it_IT: Lunghezza/Precisione

en: Length/Precision should not be greater than:
it_IT: La lunghezza/Precisione non deve essere maggiore di:

en: Length/Precision should not be less than:
it_IT: La lunghezza/Precisione non deve essere maggiore di:

en: Let's say, we want to create a partition table based per year for the column 'saledate', having datatype 'date/timestamp', then we need to specify the expression as 'extract(YEAR from saledate)' as partition key.
it_IT: Se vogliamo creare una tabella delle partizioni in base all'anno per la colonna 'saledate', con tipo di dati 'data / timestamp', quindi dobbiamo specificare l'espressione come 'extract (YEAR from saledate)' come chiave di partizione.

en: Lexize function
it_IT: Funzione Lexize

en: Lextypes function
it_IT: Funzione di Lextypes

en: Light Color
it_IT: Colore chiaro

en: Like
it_IT: Come

en: Line Chart
it_IT: Grafico a linee

en: Line No.
it_IT: Linea No.

en: Line wrapping?
it_IT: Linea di avvolgimento?

en: Lines between queries
it_IT: Linee tra le query

en: Link Symbol cannot be empty.
it_IT: Il simbolo di collegamento non può essere vuoto.

en: Link symbol
it_IT: Simbolo di collegamento

en: List
it_IT: Elenco

en: List View
it_IT: Visualizzazione elenco

en: List of IP addresses or range of IP addresses (start IP Address - end IP address) from which inbound traffic should be accepted. Add multiple IP addresses/ranges separated with commas, for example: "192.168.0.50, 192.168.0.100 -  192.168.0.200"
it_IT: Elenco di indirizzi IP o intervallo di indirizzi IP (indirizzo IP iniziale - indirizzo IP finale) da cui deve essere accettato il traffico in entrata. Aggiungi più indirizzi/intervalli IP separati da virgole, ad esempio: "192.168.0.50, 192.168.0.100 - 192.168.0.200"

en: Live tuples
it_IT: Tuple in uso

en: Load Project
it_IT: Carica progetto

en: Load average
it_IT: Carico medio

en: Load balance hosts
it_IT: Host di bilanciamento del carico

en: Load via partition root
it_IT: Carica tramite root della partizione

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading dashboard...
it_IT: Caricamento del cruscotto...

en: Loading logs...
it_IT: Caricamento registri...

en: Loading process logs...
it_IT: Caricamento registri processo ...

en: Loading project...
it_IT: Caricamento progetto ...

en: Loading result grid...
it_IT: Caricamento della griglia dei risultati...

en: Loading {0} v{1}...
it_IT: Caricamento {0} v{1}

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Local
it_IT: Locale

en: Local Column
it_IT: Colonna locale

en: Local DB Name
it_IT: Nome del database locale

en: Local Table
it_IT: Tabella locale

en: Local Variables
it_IT: Variabili locali

en: Local column
it_IT: Colonna locale

en: Locale
it_IT: Localizzazione

en: Locale Provider
it_IT: Fornitore di impostazioni locali

en: Locating...
it_IT: Individuazione ...

en: Location
it_IT: Ubicazione

en: Location cannot be empty.
it_IT: La posizione non può essere vuota.

en: Lock type
it_IT: Tipo blocco

en: Locked
it_IT: Bloccato

en: Locks
it_IT: Blocchi

en: Log
it_IT: Registro

en: Log File
it_IT: File di registro

en: Log Format
it_IT: Formato registro

en: Log Prefix/Timestamp
it_IT: Prefisso registro/marca temporale

en: Log line prefix/timestamp
it_IT: Prefisso/marca temporale della riga di registro

en: Logged out successfully.
it_IT: Disconnesso con successo.

en: Logical operator new line
it_IT: Operatore logico nuova riga

en: Login Failed.
it_IT: Accesso fallito.

en: Login Role
it_IT: Ruolo di Login

en: Login failed
it_IT: Accesso fallito

en: Login with %s
it_IT: Accedi con %s

en: Login/Group Role
it_IT: Ruolo di Login/Gruppo

en: Login/Group Role...
it_IT: Ruolo di Login/Gruppo...

en: Login/Group Roles
it_IT: Ruoli di Login/Gruppo

en: Logout
it_IT: Disconnettersi

en: Logs
it_IT: Registri

en: Long running query thresholds
it_IT: Soglie delle query di lunga durata

en: Loops
it_IT: Cicli

en: Lower case
it_IT: Lettere minuscole

en: Macro not found.
it_IT: Macro non trovata.

en: Macros
it_IT: Macro

en: Macros Menu
it_IT: Menù Macro

en: Magnetic
it_IT: Magnetico

en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

en: Maintenance database
it_IT: Database di manutenzione

en: Maintenance error
it_IT: Errore di manutenzione

en: Maintenance job created.
it_IT: Lavoro di manutenzione creato.

en: Maintenance job creation failed. Databases with = symbols in the name cannot be maintained using this utility.
it_IT: Creazione dell'operazione di manutenzione fallita. I database con il simbolo = nel nome non possono essere manutenuti con questa utility.

en: Maintenance operation
it_IT: Operazione di manutenzione

en: Maintenance...
it_IT: Manutenzione...

en: Manage Macros
it_IT: Gestisci macro

en: Manage macros
it_IT: Gestisci le macro

en: Manager not found. Stopped Heartbeat logging.
it_IT: Gestore non trovato. Registrazione Heartbeat interrotta.

en: Many to many link
it_IT: Link molti a molti

en: Many to many relation
it_IT: Relazione molti a molti

en: Many-to-Many Relation
it_IT: Molti-a-molti relazione

en: March
it_IT: Marzo

en: Master password cannot be empty
it_IT: La password principale non può essere vuota

en: Match type
it_IT: Tipo coincidenza

en: Materialized View
it_IT: Vista Materializzata

en: Materialized View...
it_IT: Vista Materializata...

en: Materialized Views
it_IT: Viste Materializzate

en: Materialized view refresh job created.
it_IT: Processo di aggiornamento della vista materializzata creato.

en: Maximise
it_IT: Massimizza

en: Maximises PostgreSQL
it_IT: Potenzia PostgreSQL

en: Maximize
it_IT: Massimizzare

en: Maximum
it_IT: Massimo

en: Maximum column width
it_IT: Larghezza massima della colonna

en: Maximum file upload size (MB)
it_IT: La dimensione massima per i files da caricare (MB)

en: Maximum image size limit
it_IT: Limite massimo della dimensione dell'immagine

en: Maximum job history rows
it_IT: Righe massime della cronologia delle operazioni

en: Maximum rows per INSERT command
it_IT: Numero massimo di righe per comando INSERT

en: Maximum value cannot be empty.
it_IT: Il valore massimo non può essere vuoto.

en: May
it_IT: Maggio

en: Member Name
it_IT: Nome del membro

en: Members
it_IT: Membri

en: Membership
it_IT: Affiliazione

en: Memory
it_IT: Memoria

en: Memory Optimized (2-64 vCores)
it_IT: Ottimizzazione per la memoria (2-64 vCore)

en: Memory Usage
it_IT: Utilizzo della memoria

en: Memory bytes
it_IT: Bytes di memoria

en: Memory optimized classes (includes r & x classes)
it_IT: Classi ottimizzate per la memoria (include classi r & x)

en: Memory usage
it_IT: Uso della memoria

en: Memory usage per process statistics refresh rate
it_IT: Utilizzo della memoria per frequenza di aggiornamento delle statistiche del processo

en: Memory usage statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche sull'uso della memoria

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Migrate Saved Passwords
it_IT: Migrazione delle password salvate

en: Migration failed
it_IT: La migrazione non è riuscita

en: Migration successful
it_IT: Migrazione riuscita

en: Minimize
it_IT: Minimizzare

en: Minimum
it_IT: Minimo

en: Minimum value cannot be empty.
it_IT: Il valore minimo non può essere vuoto.

en: Minimum value must be less than maximum value.
it_IT: Il valore minimo deve essere inferiore al valore massimo.

en: Minutes
it_IT: Minuti

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Miscellaneous / Behavior
it_IT: Varie / Comportamenti

en: Missing field: '{0}'
it_IT: Campo mancante: '{0}'

en: Mode
it_IT: Modo

en: Model name
it_IT: Nome del modello

en: Module '{0}' does not have category with id '{1}'
it_IT: Il modulo '{0}' non ha una categoria con id '{1}'

en: Module '{0}' is no longer in use.
it_IT: Il modulo '{0}' non è più in uso.

en: Modulus
it_IT: Resto

en: Modulus/Remainder:
it_IT: Modulo / Resto:

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Month Days
it_IT: Giorni del mese

en: Month days
it_IT: Giorni del mese

en: Months
it_IT: Mesi

en: More
it_IT: Di più

en: More than one result found.
it_IT: Trovato più di un risultato.

en: Most common frequencies
it_IT: Frequenze più comuni

en: Most common values
it_IT: Valori più comuni

en: Mount point
it_IT: Punto di mount

en: Moving Options
it_IT: Opzioni di spostamento

en: My Storage
it_IT: Il mio storage

en: NOT NULL columns
it_IT: Colonne NOT NULL

en: NULL Strings
it_IT: Stringa NULL

en: NULLs order
it_IT: Ordine dei NULL

en: Name
it_IT: Nome

en: Name cannot be empty in edit mode.
it_IT: Il nome non può essere vuoto in modalità di modifica.

en: Name cannot be empty.
it_IT: Il nome non può essere vuoto.

en: Name must be more than 2 characters and must only contain lowercase letters, numbers, and hyphens
it_IT: Il nome deve contenere più di 2 caratteri e deve contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini

en: Name must be specified.
it_IT: Il nome deve essere specificato.

en: Name must be unique.
it_IT: Il nome deve essere univoco.

en: Name must only contain lowercase letters, numbers, and hyphens.Should start with a letter and must be 97 characters or less
it_IT: Il nome deve contenere solo lettere minuscole, numeri e trattini. Deve iniziare con una lettera e deve contenere al massimo 97 caratteri

en: Name of the replication slot to use. The default behavior is to use the name of the subscription for the slot name.
it_IT: Nome dello slot di replica da utilizzare. Il comportamento predefinito è utilizzare il nome dell'abbonamento per il nome dello slot.

en: Named restore point created: {0}
it_IT: Punto di ripristino denominato creato: {0}

en: Named restore point creation failed ({0})
it_IT: Creazione del punto di ripristino denominato non riuscita ({0})

en: Negator
it_IT: Negatore

en: Nested Table
it_IT: Tabella annidata

en: Network Connectivity
it_IT: Connettività di rete

en: New Folder
it_IT: Nuova cartella

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: New line before semicolon?
it_IT: Nuova riga prima del punto e virgola?

en: New owner of the affected objects
it_IT: Nuovo proprietario degli oggetti interessati

en: New password
it_IT: Nuova password

en: New query tool for current connection
it_IT: Nuovo strumento di query per la connessione corrente

en: New table
it_IT: Nuova tabella

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next Page
it_IT: Pagina successiva

en: Next Run
it_IT: Next esecuzione

en: Next run
it_IT: Prossima esecuzione

en: Next tab
it_IT: Scheda successiva

en: No Expiry
it_IT: Nessuna scadenza

en: No SQL could be generated for the selected object.
it_IT: Non è stato possibile generare SQL per l'oggetto selezionato.

en: No authentication method provided.
it_IT: Nessun metodo di autenticazione fornito.

en: No cloud implementation.
it_IT: Nessuna implementazione cloud.

en: No data for failed tables
it_IT: Nessun dato per le tabelle non riuscite

en: No data found
it_IT: Nessun dato trovato

en: No data output. Execute a query to get output.
it_IT: Nessun output di dati. Eseguire una query per ottenere l'output.

en: No dependency information is available for the selected object.
it_IT: Non sono disponibili informazioni sulla dipendenza per l'oggetto selezionato.

en: No dependent information is available for the selected object.
it_IT: Non sono disponibili informazioni dipendenti per l'oggetto selezionato.

en: No difference found
it_IT: Nessuna differenza rilevata

en: No email address is available.
it_IT: Nessun indirizzo email è disponibile.

en: No files/folders found
it_IT: Nessun file/cartella trovato

en: No history found
it_IT: Storico non trovato

en: No inherit?
it_IT: Nessuna eredità?

en: No limit
it_IT: Senza limiti

en: No logs available.
it_IT: Nessun registro disponibile.

en: No menu available for this object.
it_IT: Nessun menu disponibile per questo oggetto.

en: No object selected
it_IT: Nessun oggetto selezionato

en: No object selected.
it_IT: Nessun oggetto selezionato.

en: No objects are found to display
it_IT: Nessun oggetto trovato da visualizzare

en: No of cores
it_IT: N. di core

en: No options
it_IT: Nessuna opzione

en: No parameters were changed.
it_IT: Nessun parametro è stato modificato.

en: No primary key found for this object, so unable to save records.
it_IT: Nessuna chiave primaria trovata per questo oggetto, quindi impossibile salvare i record.

en: No rows found
it_IT: Nessuna riga trovata

en: No rows found.
it_IT: Nessuna riga trovata.

en: No search results
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No server group name was specified
it_IT: Non è stato specificato il nome di un gruppo di server

en: No shared servers found
it_IT: Nessun server condiviso trovato

en: No statistics are available for the selected object.
it_IT: Non sono disponibili statistiche per l'oggetto selezionato.

en: No updates.
it_IT: Nessun aggiornamento.

en: No user supported authentication method provided
it_IT: Nessun metodo di autenticazione supportato dall'utente fornito

en: No valid multi-factor authentication found, hence - disabling it.
it_IT: Nessuna autenticazione a più fattori valida trovata, quindi - disabilitarla.

en: No. of Standby Replicas
it_IT: N. di repliche in standby

en: Node
it_IT: Nodo

en: Node type
it_IT: Tipo nodo

en: Nodes
it_IT: Nodi

en: None
it_IT: Nessuna

en: Not Connected
it_IT: Non connesso

en: Not NULL?
it_IT: Non NULL?

en: Not a valid Host address
it_IT: Indirizzo Host non valido

en: Not accessible
it_IT: Non accessibile

en: Not allowed
it_IT: Non autorizzato

en: Not connected to server or connection with the server has been closed.
it_IT: Non connesso al server oppure connessione al server chiusa.

en: Not connected to the database server.
it_IT: Non connesso al database server.

en: Not connected to the server or the connection to the server has been closed.
it_IT: Non connesso al server oppure connessione al server chiusa.

en: Not implemented.
it_IT: Non implementato.

en: Not null columns...
it_IT: Colonne non nulle...

en: Not running currently.
it_IT: Al momento non in esecuzione.

en: Not set
it_IT: Non impostato

en: Not started
it_IT: Non iniziato

en: Notation to be used to present cardinality.
it_IT: Notazione da utilizzare per presentare la cardinalità.

en: Note
it_IT: Nota

en: Note that this will close all open database connections and remove all saved passwords.
it_IT: Si noti che questo chiuderà tutte le connessioni al database aperte e rimuoverà tutte le password salvate.

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: CASCADE will automatically drop objects that depend on the affected objects, and in turn all objects that depend on those objects
it_IT: Nota: CASCADE rilascerà automaticamente gli oggetti che dipendono dagli oggetti interessati e, a loro volta, tutti gli oggetti che dipendono da quegli oggetti

en: Note: Changes to the schema restriction will require the Schemas node in the browser to be refreshed before they will be shown.
it_IT: Nota: le modifiche alla restrizione dello schema richiederanno l'aggiornamento del nodo Schemi nel browser prima di essere visualizzate.

en: Note: When the preferences setting 'show template databases' is set to false, then template databases won't be displayed in the object explorer.
it_IT: Nota: quando l'impostazione delle preferenze 'mostra database modello' è impostata su false, i database modello non verranno visualizzati in Esplora oggetti.

en: Nothing changed
it_IT: Niente è cambiato

en: Nothing to open
it_IT: Niente da aprire

en: Nothing to update.
it_IT: Niente da aggiornare.

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: November
it_IT: Novembre

en: Null fraction
it_IT: Frazione nulla

en: Number of Arguments
it_IT: Numero di argomenti

en: Number of calls
it_IT: Numero di chiamate

en: Number of jobs
it_IT: Numero di operazioni

en: Number of standby replicas
it_IT: Numero di repliche in standby

en: Number of table blocks that make up one block range for each entry of a BRIN index.
it_IT: Numero di blocchi di tabella che costituiscono un intervallo di blocchi per ciascuna voce di un indice BRIN.

en: OS information
it_IT: Informazioni OS

en: Object
it_IT: Oggetto

en: Object Breadcrumbs
it_IT: Oggetto Pangrattato

en: Object Explorer
it_IT: Esplora oggetti

en: Object File cannot be empty.
it_IT: Il file oggetto non può essere vuoto.

en: Object ID
it_IT: ID oggetto

en: Object Selection
it_IT: Selezione dell'oggetto

en: Object explorer refresh required
it_IT: È richiesto l'aggiornamento di Esplora oggetti

en: Object explorer state saving interval in seconds. Use -1 to disable the tree saving mechanism.
it_IT: Intervallo di salvataggio dello stato della vista ad albero Esplora oggetti in secondi. Utilizzare -1 per disabilitare il meccanismo di salvataggio dello stato.

en: Object explorer tree refresh required
it_IT: È richiesto l'aggiornamento della vista ad albero Esplora oggetti

en: Object explorer tree state saving interval
it_IT: Intervallo di salvataggio dello stato  della vista ad albero Esplora oggetti

en: Object file
it_IT: File oggetto

en: Object main menu
it_IT: Menu principale dell'oggetto

en: Object name
it_IT: Nome oggetto

en: Object path
it_IT: Percorso dell'oggetto

en: Objects
it_IT: Oggetti

en: October
it_IT: Ottobre

en: Of type
it_IT: Di tipo

en: Off
it_IT: Disattivato

en: Old table
it_IT: Vecchia tabella

en: On
it_IT: Attivo

en: On a successful import process, the object explorer will be refreshed.
it_IT: Se il processo di importazione ha esito positivo, la vista Esplora oggetti verrà aggiornata.

en: On conflict do nothing to INSERT command
it_IT: In caso di conflitto non fare nulla al comando INSERT

en: On delete
it_IT: In eliminazione

en: On error
it_IT: In errore

en: On update
it_IT: In aggiornamento

en: One to many link
it_IT: Link uno a molti

en: One to many relation
it_IT: Relazione uno a molti

en: One-to-Many Relation
it_IT: Relazione uno-a-molti

en: Online Help
it_IT: Aiuto in linea

en: Only data
it_IT: Solo dati

en: Only objects global to the entire database will be backed up, in PLAIN format
it_IT: Verrà eseguito il backup solo degli oggetti globali per l'intero database, in formato PLAIN

en: Only schema
it_IT: Solo esquema

en: Only table?
it_IT: Solo la tabella?

en: Only tablespaces
it_IT: Solo tablespace

en: Open File
it_IT: Apri file

en: Open file
it_IT: Apri il file

en: Open in new browser tab
it_IT: Apri in una nuova tab del browser

en: Open project
it_IT: Apri progetto

en: Open query tool
it_IT: Apri lo strumento query

en: Operating System
it_IT: Sistema operativo

en: Operation
it_IT: Operazione

en: Operator
it_IT: Operatore

en: Operator class
it_IT: Classe operatore

en: Operator function
it_IT: Funzione operatore

en: Operators
it_IT: Operatori

en: Option
it_IT: Opzione

en: Optional-1
it_IT: Opzionale-1

en: Optional-2
it_IT: Opzionale-2

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Order
it_IT: Ordinare

en: Origin
it_IT: Origine

en: Os up since seconds
it_IT: OS attivo da  pochi secondi

en: Outgoing Replication
it_IT: Replica in uscita

en: Output
it_IT: Uscita

en: Output function
it_IT: Funzione di uscita

en: Output function cannot be empty
it_IT: La funzione di output non può essere vuota

en: Owned By
it_IT: Posseduto da

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Owner cannot be empty.
it_IT: Il proprietario non può essere vuoto.

en: Owner changed successfully.
it_IT: Il proprietario è cambiato con successo.

en: PGD Replication Group
it_IT: Gruppo di replica PGD

en: PGD Replication Groups
it_IT: Gruppi di replica PGD

en: PGD replication lag refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento del ritardo di replica PGD

en: PRE-DEFINED
it_IT: PREDEFINITO

en: PSQL Error
it_IT: Errore PSQL

en: PSQL Tool
it_IT: Strumento PSQL

en: PSQL tool tab title
it_IT: Titolo della scheda dello strumento PSQL

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Package dropped
it_IT: Pacchetto rimosso

en: Package {0}
it_IT: Pacchetti {0}

en: Package...
it_IT: Pacchetto...

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page No:
it_IT: N. pagina:

en: Pages per range
it_IT: Pagine per intervallo

en: Parallel
it_IT: Parallelo

en: Parallel workers
it_IT: Lavoratori paralleli

en: Parameter
it_IT: Parametro

en: Parameters
it_IT: Parametri

en: Partition
it_IT: Partizione

en: Partition Keys
it_IT: Chiavi di partizione

en: Partition Scheme
it_IT: Struttura della partizione

en: Partition Type
it_IT: Tipo di partizione

en: Partition detached.
it_IT: Partizione separata.

en: Partition dropped
it_IT: Partizione rimossa

en: Partition table supports two types of keys:
it_IT: La Tabella di partizione supporta due tipi di chiavi:

en: Partitioned table?
it_IT: Tabella partizionata?

en: Partitions
it_IT: Partizioni

en: Pass extra arguments to final function
it_IT: Passa argomenti extra alla funzione finale

en: Passed by value?
it_IT: Passato tramite valore ?

en: Password cannot be empty for user %s
it_IT: La password non può essere vuota per l'utente %s

en: Password changed successfully.
it_IT: Password cambiata con successo.

en: Password exec command
it_IT: Comando di esecuzione della password

en: Password exec expiration (seconds)
it_IT: Scadenza exec password (secondi)

en: Password must be 12 characters or more.
it_IT: La password deve contenere almeno 12 caratteri.

en: Password must be 8 characters or more.
it_IT: La password deve contenere almeno 8 caratteri.

en: Password must be at least %s characters for user %s
it_IT: La password deve contenere almeno %s caratteri per l'utente %s

en: Password not provided
it_IT: Password non fornita

en: Password required?
it_IT: Password richiesta?

en: Passwords do not match for user %s
it_IT: Le password non corrispondono per l'utente %s

en: Passwords do not match.
it_IT: Le passwords non corrispondono.

en: Passwords previously saved are re-encrypted using encryption key stored in the ${res.data.data.keyring_name}.
it_IT: Le password precedentemente salvate vengono nuovamente crittografate utilizzando la chiave di crittografia archiviata in ${res.data.data.keyring_name}.

en: Passwords previously saved can not be re-encrypted using encryption key stored in the ${res.data.data.keyring_name}. due to ${error}
it_IT: Le password precedentemente salvate non possono essere crittografate nuovamente utilizzando la chiave di crittografia archiviata in ${res.data.data.keyring_name}. a causa di ${errore}

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Paste Options Menu
it_IT: Menu opzioni incolla

en: Paste options
it_IT: Opzioni incolla

en: Paste rows
it_IT: Incolla righe

en: Paste with SERIAL/IDENTITY values?
it_IT: Incollare con i valori SERIAL/IDENTITY?

en: Path should not be empty.
it_IT: Il percorso non deve essere vuoto.

en: Path to the PostgreSQL documentation. $VERSION$ will be replaced with the major.minor version number.
it_IT: Percorso della documentazione PostgreSQL. $ VERSION $ verrà sostituito con il numero di versione major.minor.

en: Path to the directory containing the EDB Advanced Server utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
it_IT: Percorso della directory contenente i programmi di utilità EDB Advanced Server (pg_dump, pg_restore ecc.).

en: Path to the directory containing the PostgreSQL utility programs (pg_dump, pg_restore etc).
it_IT: Percorso della directory contenente i programmi di utilità PostgreSQL (pg_dump, pg_restore ecc.).

en: Paths
it_IT: Percorsi

en: Pause Replay of WAL
it_IT: Fermare la replicazione dei WAL

en: Peer state
it_IT: Stato del peer

en: Percentage of CPU time used by different process                 modes statistics refresh rate
it_IT: Percentuale di tempo CPU utilizzata dalla frequenza di aggiornamento delle statistiche delle diverse modalità di processo

en: Permission denied
it_IT: Permesso negato

en: Pie Chart
it_IT: Grafico a torta

en: Plain
it_IT: Semplice

en: Plain text mode?
it_IT: Modalità testo normale?

en: Plan
it_IT: Piano

en: Planet PostgreSQL
it_IT: Pianeta PostgreSQL

en: Please allow pop-ups for this site to perform the desired action. If the main window of pgAdmin is closed then close this window and open a new pgAdmin session.
it_IT: Consenti ai popup di questo sito di eseguire l'azione desiderata. Se la finestra principale di pgAdmin è chiusa, chiudere questa finestra e aprire una nuova sessione di pgAdmin.

en: Please check if any policy exists. If no policy exists for the table, a default-deny policy is used, meaning that no rows are visible or can be modified by other users
it_IT: Si prega di verificare se esiste una criterio. Se non esiste alcun criterio per la tabella, viene utilizzato un criterio di rifiuto predefinito, il che significa che nessuna riga è visibile o può essere modificata da altri utenti

en: Please click <a class="alert-link" href="{0}" target="_new">here</a> for more information.
it_IT: Fai clic <a class="alert-link" href="{0}" target="_new"> qui </a> per ulteriori informazioni.

en: Please close the dialog.
it_IT: Si prega di chiudere la finestra di dialogo.

en: Please configure the EDB Advanced Server Binary Path in the Preferences dialog.
it_IT: Configurare il percorso binario del server avanzato EDB nella finestra di dialogo Preferenze.

en: Please configure the PostgreSQL Binary Path in the Preferences dialog.
it_IT: Configurare il percorso binario PostgreSQL nella finestra di dialogo Preferenze.

en: Please connect server to enable change password.
it_IT: Connetti il ​​server per abilitare la modifica della password.

en: Please connect the server.
it_IT: Si prega di collegare il server.

en: Please connect to the selected server to view the dashboard.
it_IT: Connettiti al server selezionato per visualizzare la dashboard.

en: Please connect to the selected server to view the graph.
it_IT: Connettiti al server selezionato per visualizzare il grafico.

en: Please connect to the selected {0} to view the graph.
it_IT: Connettiti al {0} selezionato per visualizzare il grafico.

en: Please connect to the selected {0} to view the table.
it_IT: Connettiti al {0} selezionato per visualizzare la tabella.

en: Please connect to the server first.
it_IT: Per favore, connettiti prima al server.

en: Please connect to the server first...
it_IT: Prima connettere al server...

en: Please correct the Binary Path in the Preferences dialog. pgAdmin storage directory can not be a utility binary directory.
it_IT: Correggi il percorso binario nella finestra di dialogo Preferenze. La directory di archiviazione pgAdmin non può essere una directory binaria di utilità.

en: Please enable the logging to view the server logs or check the log file is in place or not.
it_IT: Abilita la registrazione per visualizzare i registri del server o verificare che il file di registro sia presente o meno.

en: Please enter a connection string.
it_IT: Inserisci una stringa di connessione.

en: Please enter a valid connection string.
it_IT: Inserisci una stringa di connessione valida.

en: Please enter a valid number
it_IT: Per favore, inserire un numero valido

en: Please enter a value for the parameter.
it_IT: Inserisci un valore per il parametro.

en: Please enter minimum 3 characters to search
it_IT: Inserisci almeno 3 caratteri per effettuare la ricerca

en: Please enter the SSH Tunnel password for the identity file '%s' to connect the server "%s"
it_IT: Inserisci la password del tunnel SSH per il file di identità '%s' per connettere il server "%s"

en: Please enter the SSH Tunnel password for the user '%s' to connect the server "%s"
it_IT: Inserisci la password del tunnel SSH per l'utente '%s' per connettere il server "%s"

en: Please enter the password for the user '%s' to connect the server - "%s"
it_IT: Inserisci la password per l'utente '%s' per connettere il server - "%s"

en: Please enter the password for the user to connect the server - "%s"
it_IT: Inserisci la password per l'utente per la connessione al server - "%s"

en: Please enter the server details to connect
it_IT: Inserisci i dettagli del server per connetterti

en: Please enter the start time.
it_IT: Inserisci l'ora di inizio.

en: Please enter the value between 10 and 65,536.
it_IT: Inserisci un valore compreso tra 10 e 65.536.

en: Please enter the volume size in the range between 1 to 16384.
it_IT: Inserisci la dimensione del volume nell'intervallo compreso tra 1 e 16384.

en: Please enter the volume size in the range between 4 to 16384.
it_IT: Inserisci la dimensione del volume nell'intervallo compreso tra 4 e 16384.

en: Please enter view code.
it_IT: Inserisci il codice sorgente della vista.

en: Please enter volume IOPS.
it_IT: Inserisci il volume IOPS.

en: Please enter your master password.
it_IT: Per favore indica la password principale.

en: Please make sure to disconnect the server and update the new password in the pgpass file before performing any other operation
it_IT: Assicurarsi di scollegare il server e aggiornare la nuova password nel file pgpass prima di eseguire qualsiasi altra operazione

en: Please note that if you leave this field blank, then password will never expire.
it_IT: Tieni presente che se lasci vuoto questo campo, la password non scadrà mai.

en: Please provide a filename.
it_IT: Si prega di fornire un nome file.

en: Please refresh the Schemas node to make changes to the schema restriction take effect.
it_IT: Aggiorna il nodo Schemi per rendere effettive le modifiche alla restrizione dello schema.

en: Please review the details before creating the cloud instance.
it_IT: Esamina i dettagli prima di creare l'istanza cloud.

en: Please select Secondary availability zone different than primary.
it_IT: Seleziona una zona di disponibilità secondaria diversa da quella principale.

en: Please select a class to categorize the job. This option will not affect the way the job runs.
it_IT: Seleziona una classe per classificare il lavoro. Questa opzione non influirà sulla modalità di esecuzione del lavoro.

en: Please select a connected database as a Super user and run in Recovery mode to Pause Replay of WAL.
it_IT: Seleziona un database connesso come Super utente ed esegui in modalità di ripristino per sospendere la riproduzione di WAL.

en: Please select a connected database as a Super user and run in Recovery mode to Resume Replay of WAL.
it_IT: Seleziona un database connesso come Super utente ed esegui in modalità di ripristino per riprendere la riproduzione di WAL.

en: Please select a database from the object explorer to access Pql Tool.
it_IT: Seleziona un database da Object Explorer per accedere a Pql Tool.

en: Please select a database from the object explorer to access Query Tool.
it_IT: Seleziona un database da Esplora oggetti per accedere alllo strumento Query.

en: Please select a database from the object explorer to search the database objects.
it_IT: Seleziona un database da Esplora oggetti per cercare gli oggetti del database.

en: Please select a database or its child node from the browser.
it_IT: Seleziona un database o il suo nodo figlio dal browser.

en: Please select a database.
it_IT: Selezionare un base dati.

en: Please select a database/database object.
it_IT: Seleziona un database / oggetto database.

en: Please select a parameter name.
it_IT: Seleziona un nome parametro.

en: Please select a server from the object explorer to reload the configuration files.
it_IT: Selezionare un server da Esplora Oggetti per ricaricare i file di configurazione.

en: Please select a server/database object.
it_IT: Seleziona un oggetto server/database.

en: Please select an object in the tree view.
it_IT: Selezionare un oggetto dalla vista ad albero.

en: Please select any database from the object explorer to do Maintenance.
it_IT: Selezionare qualsiasi database da Esplora oggetti per eseguire la manutenzione.

en: Please select any database object.
it_IT: Seleziona un oggetto database.

en: Please select any database or schema or table from the object explorer to take Backup.
it_IT: Selezionare qualsiasi database, schema o tabella da Esplora oggetti per eseguire il backup.

en: Please select any database, schema or schema objects from the object explorer to access Grant Wizard Tool.
it_IT: Selezionare qualsiasi database, schema o oggetto dello schema da Esplora oggetti  per accedere allo wizard di generazione dei permessi.

en: Please select any schema or table from the object explorer to Restore data.
it_IT: Seleziona uno schema o una tabella da Esplora oggetti per ripristinare i dati.

en: Please select any server from the object explorer to Add Named Restore Point.
it_IT: Selezionare qualsiasi server da Esplora Oggetti per aggiungere un punto di ripristino con nome.

en: Please select any server from the object explorer to take Backup of global objects.
it_IT: Si prega di selezionare qualsiasi server da Esplora oggetti per eseguire il backup degli oggetti globali.

en: Please select any server from the object explorer to take Server Backup.
it_IT: Si prega di selezionare qualsiasi server da Esplora oggetti per eseguire il backup del server.

en: Please select any table from the object explorer to Import/Export data.
it_IT: Selezionare qualsiasi tabella da Esplora oggetti per importare/esportare i dati.

en: Please select number of stand by replicas.
it_IT: Si prega di selezionare il numero di repliche stand-by.

en: Please select server or child node from the object explorer.
it_IT: Seleziona il server o il nodo figlio da Esplora oggetti.

en: Please select server or child node from tree.
it_IT: Seleziona il server o il nodo figlio dall'albero.

en: Please select the database on which the job step will run.
it_IT: Selezionare il database su cui verrà eseguito questo passaggio del processo.

en: Please select the different source and target.
it_IT: Seleziona l'origine e la destinazione diverse.

en: Please select valid on error option.
it_IT: Si prega di selezionare l'opzione valida su errore.

en: Please select volume properties.
it_IT: Seleziona le proprietà del volume.

en: Please set a master password for pgAdmin.
it_IT: Gentilmente indica la password principale per pgAdmin.

en: Please set the configuration parameters properly.
it_IT: Si prega di impostare correttamente i parametri di configurazione.

en: Please specify a valid file
it_IT: Si prega di specificare un file valido

en: Please specify at least one key for partitioned table.
it_IT: Specificare almeno una chiave per la tabella partizionata.

en: Please specify code to execute.
it_IT: Si prega di specificare il codice da eseguire.

en: Please specify columns for %s.
it_IT: Specifica le colonne per %s.

en: Please specify columns for Foreign key.
it_IT: Specificare le colonne per la chiave esterna.

en: Please specify columns for exclusion constraint.
it_IT: Specificare le colonne per il vincolo di esclusione.

en: Please specify covering index name.
it_IT: Si prega di specificare il nome dell'indice di copertura.

en: Please specify date/time.
it_IT: Si prega di specificare data / ora.

en: Please specify the connection string for the remote database server. Each parameter setting is in the form keyword = value. Spaces around the equal sign are optional. To write an empty value, or a value containing spaces, surround it with single quotes, e.g., keyword = 'a value'. Single quotes and backslashes within the value must be escaped with a backslash, i.e., ' and \.<br>For more information, please see the documentation on <a href="https://www.postgresql.org/docs/current/libpq-connect.html#LIBPQ-CONNSTRING" target="_blank">libpq connection strings</a>.
it_IT: Specificare la stringa di connessione per il server di database remoto. Ogni impostazione di parametro è nel formato parola chiave = valore. Gli spazi attorno al segno uguale sono opzionali. Per scrivere un valore vuoto o un valore contenente spazi, racchiudilo tra virgolette singole, ad esempio parola chiave = "un valore". Virgolette singole e barre rovesciate all'interno del valore devono essere salvate con una barra rovesciata, ovvero "e \. <br> Per ulteriori informazioni, consultare la documentazione su <a href="https://www.postgresql.org/docs/current /libpq-connect.html#LIBPQ-CONNSTRING" target ="_blank> stringhe di connessione libpq </a>.

en: Please specify the type.
it_IT: Si prega di specificare il tipo.

en: Please specify the value for member name.
it_IT: Si prega di specificare il valore per il nome del membro.

en: Please upgrade the pldbgapi extension to 1.1 or above and try again.
it_IT: Aggiorna l'estensione pldbgapi alla versione 1.1 o successiva e riprova.

en: Please visit the <a class="alert-link"
        href="https://www.pgadmin.org/faq/#11" target="_new">FAQ</a> to see the
        supported browsers.
it_IT: Visitare <a class="alert-link"
         href="https://www.pgadmin.org/faq/#11" target="_new">FAQ </a> per vedere i
         browser supportati.

en: Port
it_IT: Porta

en: Port must be integer for server '%s'
it_IT: La porta deve essere intera per il server '%s'

en: Port must be specified.
it_IT: La porta deve essere indicata.

en: Position
it_IT: Posizione

en: PostgreSQL Binary Path
it_IT: Percorso binario PostgreSQL

en: PostgreSQL Catalog
it_IT: Catalogo PostgreSQL

en: PostgreSQL Documentation
it_IT: Documentazione PostgreSQL

en: PostgreSQL Help Path
it_IT: Percorso di aiuto PostgreSQL

en: PostgreSQL Website
it_IT: Sito di PostgreSQL

en: PostgreSQL version
it_IT: Versione PostgreSQL

en: Pre-Defined
it_IT: Predefinito

en: Pre-Defined program name cannot be empty.
it_IT: Il nome del programma predefinito non può essere vuoto.

en: Pre-Defined schedule name cannot be empty.
it_IT: Il nome della pianificazione predefinita non può essere vuoto.

en: Pre-data
it_IT: Pre-dati

en: Precision
it_IT: Precisione

en: Prefer
it_IT: Preferito

en: Preferences
it_IT: Preferenze

en: Preferences Error
it_IT: Errore Preferenze

en: Preferred?
it_IT: Preferito?

en: Prepare threshold
it_IT: Preparare la soglia

en: Prepared Transactions
it_IT: Transazioni preparate

en: Prepared at
it_IT: Preparato a

en: Preparing the SQL...
it_IT: Preparazione dell'SQL ...

en: Preparing the image...
it_IT: Preparazione dell'immagine ...

en: Preparing...
it_IT: Preparazione...

en: Preserve
it_IT: Conserva

en: Preview not available...
it_IT: Anteprima non disponibile...

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous Page
it_IT: Pagina precedente

en: Previous tab
it_IT: Scheda precedente

en: Primary Key
it_IT: Chiave Primaria

en: Primary key
it_IT: Chiave Primaria

en: Primary key?
it_IT: Chiave Primaria?

en: Primary?
it_IT: Primario?

en: Privilege Selection
it_IT: Selezione dei privilegi

en: Privileges
it_IT: Privilegi

en: Procedure
it_IT: Procedura

en: Procedure cannot be empty.
it_IT: La procedura non può essere vuota.

en: Procedure...
it_IT: Procedura...

en: Procedures
it_IT: Procedure

en: Process
it_IT: Elabora

en: Process & handle count
it_IT: Elabora e gestisci il conteggio

en: Process CPU usage
it_IT: Elaborazione dell'utilizzo della CPU

en: Process ID
it_IT: ID del Processo

en: Process Watcher - %s
it_IT: Osservatore di processo - %s

en: Process completed
it_IT: Processo completato

en: Process details/logs retention days
it_IT: Giorni di conservazione dei dettagli del processo/registri

en: Process failed
it_IT: Processo non riuscito

en: Process memory usage
it_IT: Elaborazione dell'utilizzo della memoria

en: Process started
it_IT: Processo avviato

en: Process terminated
it_IT: Processo completato

en: Processes
it_IT: Processi

en: Program Name
it_IT: Nome del programma

en: Program disabled
it_IT: Programma disabilitato

en: Program enabled
it_IT: Programma abilitato

en: Program is already disabled.
it_IT: Il programma è già disabilitato.

en: Program is already enabled.
it_IT: Il programma è già abilitato.

en: Project
it_IT: Progetto

en: Project Details
it_IT: Dettagli del progetto

en: Project not provided.
it_IT: Progetto non fornito.

en: Project saved successfully.
it_IT: Progetto salvato correttamente.

en: Promote to Query Tool
it_IT: Promuovi a Strumento di query

en: Prompt to commit/rollback active transactions?
it_IT: Hai richiesto di eseguire il commit / rollback delle transazioni attive?

en: Prompt to save unsaved data changes?
it_IT: Richiesta di salvare le modifiche ai dati non salvati?

en: Prompt to save unsaved query changes?
it_IT: Richiesta di salvare le modifiche della query non salvate?

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Provide at least copy config or parser.
it_IT: Fornire almeno copia config o parser.

en: Provider
it_IT: Fornitore

en: Provisioned IOPS
it_IT: IOPS fornito

en: Provisioned IOPS SSD (io1)
it_IT: SSD IOPS con provisioning (io1)

en: Public IP
it_IT: IP pubblico

en: Public IP range
it_IT: Intervallo IP pubblico

en: Public IP range cannot be empty.
it_IT: L'intervallo di indirizzi IP pubblici non può essere vuoto.

en: Public IPs
it_IT: IP pubblici

en: Public Synonym
it_IT: Sinonimo Pubblico

en: Publication
it_IT: Pubblicazione

en: Publication dropped
it_IT: Pubblicazione abbandonata

en: Publication fetched successfully.
it_IT: Pubblicazione recuperata correttamente.

en: Publication must be specified.
it_IT: La pubblicazione deve essere indicata.

en: Publication...
it_IT: Pubblicazione...

en: Publications
it_IT: Pubblicazioni

en: Publish via root?
it_IT: Pubblicare come root?

en: Query History
it_IT: Cronologia query

en: Query Tool
it_IT: Strumento Query

en: Query Tool -
it_IT: Strumento Query  -

en: Query Tool Error
it_IT: Errore dello strumento query

en: Query complete
it_IT: Query completata

en: Query returned successfully in %s.
it_IT: La query è stata restituita correttamente in %s.

en: Query start
it_IT: Inizio della query

en: Query started at
it_IT: La query è iniziata alle

en: Query tool
it_IT: Strumento Query

en: Query tool launch error
it_IT: Errore di avvio dello strumento query

en: Query tool tab title
it_IT: Titolo della scheda Strumento query

en: Quick Links
it_IT: Link veloci

en: Quick Search
it_IT: Ricerca veloce

en: Quit pgAdmin 4
it_IT: Esci da pgAdmin 4

en: Quote
it_IT: Citazione

en: RLS policy expression
it_IT: Espressione della politica RLS

en: Raft status
it_IT: Stato Raft

en: Range
it_IT: Insieme

en: Range Type
it_IT: Tipo insieme

en: Reads
it_IT: Letture

en: Reassign
it_IT: Riassegna

en: Reassign objects to
it_IT: Riassegna gli oggetti a

en: Reassign owned executed successfully!
it_IT: Riassegnazione elementi di proprietà eseguita con successo!

en: Reassign/Drop
it_IT: Riassegna/Rilascia

en: Reassign/Drop Owned - ${data.label}
it_IT: Riassegna/Elimina proprietà - ${data.label}

en: Reassign/Drop Owned...
it_IT: Riassegna/Rimuovi elementi di proprietà...

en: Receive Commit LSN
it_IT: Ricevi LSN di commit

en: Receive LSN
it_IT: Ricevi LSN

en: Receive function
it_IT: Funzione di ricezione

en: Recheck Cond
it_IT: Ricontrolla cond

en: Recorded time
it_IT: Tempo registrato

en: Recover Password
it_IT: Recupera password

en: Referenced
it_IT: Indicata

en: Referenced Column
it_IT: Colonna referenziata

en: Referenced Table
it_IT: Tabella di riferimento

en: References
it_IT: Collegamenti

en: Referencing
it_IT: Referente

en: Refetching latest results...
it_IT: Recupero degli ultimi risultati in corso...

en: Refresh
it_IT: Aggiorna

en: Refresh MView
it_IT: Aggiorna MView

en: Refresh Materialized View
it_IT: Aggiorna vista materializzata

en: Refresh Materialized View ({0})
it_IT: Aggiorna vista materializzata ({0})

en: Refresh View
it_IT: Aggiorna la vista

en: Refresh object explorer
it_IT: Aggiorna Esplora oggetti

en: Refresh publication?
it_IT: Aggiorna pubblicazione?

en: Refresh rates
it_IT: Frequenza di aggiornamento

en: Refresh required
it_IT: Rinfresco necessario

en: Refresh...
it_IT: Ricaricare...

en: Region
it_IT: Regione

en: Register
it_IT: Registrati

en: Register - %s
it_IT: Registrati - %s

en: Relation
it_IT: Relazione

en: Relation name
it_IT: Nome relazione

en: Reload Configuration
it_IT: Ricaricare Configurazione

en: Reload server configuration
it_IT: Ricarica la configurazione del server

en: Remainder
it_IT: Promemoria

en: Remote
it_IT: Remoto

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Remove %s
it_IT: Rimuovere %s

en: Remove %s?
it_IT: Rimuovi %s?

en: Remove All
it_IT: Rimuovi tutto

en: Remove Processes
it_IT: Rimuovi processi

en: Remove Sort/Filter
it_IT: Rimuovi Ordinamento/Filtro

en: Remove all the existing servers?
it_IT: Rimuovere tutti i server esistenti?

en: Remove column definitions?
it_IT: Rimuovere le definizioni di colonna?

en: Remove from list
it_IT: Rimuovere dalla lista

en: Removing history entry...
it_IT: Rimozione della voce della cronologia...

en: Removing history...
it_IT: Rimozione della cronologia...

en: Removing the filter...
it_IT: Rimuovi il filtro...

en: Rename
it_IT: Rinominare

en: Rename Tab
it_IT: Rinomina scheda

en: Rendering data points...
it_IT: Rendering di punti dati...

en: Repeat
it_IT: Ripetere

en: Repeat Interval
it_IT: Ripeti intervallo

en: Replace
it_IT: Rimpiazza

en: Replace All
it_IT: Rimpiazza tutto

en: Replace null values with
it_IT: Sostituisci valori null con

en: Replay LSN
it_IT: Riproduci LSN

en: Replay Lag
it_IT: Ritardo di riproduzione

en: Replay Timestamp
it_IT: Timestamp riproduzione

en: Replay lag
it_IT: Ritardo nella riproduzione

en: Replay timestamp
it_IT: Timestamp di riproduzione

en: Replica Identity
it_IT: Identità di replicazione

en: Replica Nodes
it_IT: Nodi di replica

en: Replication
it_IT: Replica

en: Replication Slot
it_IT: Slot di replicazione

en: Replication Slots
it_IT: Slot di replica

en: Replication Stats
it_IT: Statistiche di replica

en: Replication lag (Size)
it_IT: Ritardo di replica (dimensione)

en: Replication lag (Time)
it_IT: Ritardo di replica (tempo)

en: Reply Time
it_IT: Tempo di risposta

en: Require
it_IT: Richiesto

en: Require peer
it_IT: Richiede peer

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Required properties are missing.
it_IT: Mancano le proprietà richieste.

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: Reset Layout
it_IT: Ripristina disposizione

en: Reset Master Password
it_IT: Ripristina password principale

en: Reset Password
it_IT: Ripristina la password

en: Reset Statistics
it_IT: Ripristinare statistiche

en: Reset all preferences
it_IT: Ripristina tutte le preferenze

en: Reset layout
it_IT: Ripristina disposizione

en: Reset statistics
it_IT: Ripristinare statistiche

en: Resource Group
it_IT: Gruppo di risorse

en: Resource Group dropped
it_IT: Gruppo di risorse abbandonato

en: Resource Group...
it_IT: Gruppo di risorse ...

en: Resource Groups
it_IT: Gruppi di risorse

en: Resource group
it_IT: Gruppo di risorse

en: Resource group cannot be empty.
it_IT: Il gruppo di risorse non può essere vuoto.

en: Restart LSN
it_IT: Riavviare LSN

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})
it_IT: Ripristina (${pgBrowser.Nodes[data._type].label}: ${data.label})

en: Restore Error
it_IT: Errore di ripristino

en: Restore point name
it_IT: Nome del punto di ripristino

en: Restore...
it_IT: Ripristina...

en: Restoring backup on the server
it_IT: Ripristino del backup sul server

en: Restoring backup on the server '{0}'
it_IT: Ripristino del backup sul server '{0}'

en: Restrict function
it_IT: Funzione di restrizione

en: Result
it_IT: Risultato

en: Result copy field separator
it_IT: Separatore campo copia risultato

en: Result copy quote character
it_IT: Carattere di citazione della copia del risultato

en: Result copy quoting
it_IT: Quotazione copia risultato

en: Result type
it_IT: Tipo di risultato

en: Results grid
it_IT: Griglia dei risultati

en: Resultset is not updatable.
it_IT: Il gruppo di risultati non è aggiornabile.

en: Resume Replay of WAL
it_IT: Recupera la replicazione dei WAL

en: Retrieving data from the server...
it_IT: Recupero dati dal server ...

en: Return type
it_IT: Tipo ritornato

en: Return type cannot be empty.
it_IT: Il tipo ritornato non può essere vuoto.

en: Returned
it_IT: Ritornate

en: Returns a set?
it_IT: Restituisce un set?

en: Retype Password
it_IT: Ripeti password

en: Review
it_IT: Revisione

en: Right type
it_IT: Tipo destro

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Role name
it_IT: Nome del ruolo

en: Roles shown with a check mark have the WITH ADMIN OPTION set.
it_IT: I ruoli mostrati con un segno di spunta hanno l'impostazione WITH ADMIN OPTION.

en: Root block no
it_IT: Blocco radice numero

en: Root certificate
it_IT: Certificato root

en: Row Limit
it_IT: Limite di riga

en: Row trigger?
it_IT: Trigger di riga?

en: Rows
it_IT: Righe

en: Rows (counted)
it_IT: Righe (contate)

en: Rows (estimated)
it_IT: Righe (stimate)

en: Rows Removed by Filter
it_IT: Righe rimosse dal filtro

en: Rows X
it_IT: Righe X

en: Rows affected
it_IT: Righe interessate

en: Rows selected: %s
it_IT: Righe selezionate: %s

en: Rule dropped
it_IT: Regola eliminata

en: Rule enabled?
it_IT: Regola abilitata?

en: Rule...
it_IT: Regola...

en: Rules
it_IT: Regole

en: Run
it_IT: Correre

en: Run Count
it_IT: Esegui conteggio

en: Run Job
it_IT: Esegui processo

en: Run as owner?
it_IT: Eseguire come proprietario?

en: Run now
it_IT: Corri adesso

en: Running
it_IT: In esecuzione

en: Running at
it_IT: In esecuzione su

en: Running command
it_IT: Comando in esecuzione

en: Running query
it_IT: Query in esecuzione

en: Running...
it_IT: In esecuzione...

en: SELF-CONTAINED
it_IT: AUTONOMO

en: SMTP Socket error: {error}
     {pass_error}
it_IT: Errore socket SMTP: {error}
      {pass_error}

en: SMTP error: {error}
     {pass_error}
it_IT: Errore SMTP: {error}
      {pass_error}

en: SQL Filter
it_IT: Filtro SQL

en: SQL Options
it_IT: Opzioni SQL

en: SQL With DROP Table
it_IT: SQL con tabella DROP

en: SQL formatting
it_IT: Formattazione SQL

en: SQL help for this object type.
it_IT: Guida SQL per questo tipo di oggetto.

en: SQL query of data
it_IT: Interrogazione SQL di dati

en: SQL state:
it_IT: Stato SQL:

en: SSH Tunnel
it_IT: Tunnel SSH

en: SSH Tunnel host must be specified.
it_IT: È necessario specificare l'host del tunnel SSH.

en: SSH Tunnel identity file must be specified.
it_IT: È necessario specificare il file di identità del tunnel SSH.

en: SSH Tunnel password is not saved for selected server.
it_IT: La password del tunnel SSH non viene salvata per il server selezionato.

en: SSH Tunnel port must be specified.
it_IT: È necessario specificare la porta del tunnel SSH.

en: SSH Tunnel username must be specified.
it_IT: È necessario specificare il nome utente del tunnel SSH.

en: SSL compression?
it_IT: Compressione SSL?

en: SSL max protocol version
it_IT: Versione massima del protocollo SSL

en: SSL min protocol version
it_IT: Versione minima del protocollo SSL

en: SSL mode
it_IT: Modo SSL

en: SSL password
it_IT: Password SSL

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save & Reload
it_IT: Salva e ricarica

en: Save & Reload Later
it_IT: Salva e ricarica più tardi

en: Save Data Changes
it_IT: Salva le modifiche ai dati

en: Save File
it_IT: Salva file

en: Save Password
it_IT: Salva Password

en: Save Project
it_IT: Salva il progetto

en: Save as
it_IT: Salva come

en: Save changes?
it_IT: Salvare le modifiche?

en: Save data changes
it_IT: Salva le modifiche ai dati

en: Save data changes?
it_IT: Salvare le modifiche ai dati?

en: Save file
it_IT: Salvare il file

en: Save password?
it_IT: Salvare la password?

en: Save project
it_IT: Salva progetto

en: Save project as
it_IT: Salva progetto come

en: Save query changes?
it_IT: Salvare le modifiche alla query?

en: Save results to file
it_IT: Salva i risultati su file

en: Saved passwords are encrypted using encryption key stored in ${keyringName}. Enter the master password for your existing pgAdmin saved passwords and they will be re-encrypted and saved when you click OK.
it_IT: Le password salvate vengono crittografate utilizzando la chiave di crittografia archiviata in ${keyringName}. Inserisci la password principale per le password salvate pgAdmin esistenti e verranno nuovamente crittografate e salvate quando fai clic su OK.

en: Saving data changes was rolled back but the current transaction is still active; previous queries are unaffected.
it_IT: Il salvataggio delle modifiche ai dati è stato eseguito il rollback ma la transazione corrente è ancora attiva; le query precedenti non sono interessate.

en: Saving data...
it_IT: Salvataggio dati...

en: Saving...
it_IT: Salvataggio...

en: Scale
it_IT: Scala

en: Scale should not be greater than:
it_IT: La scale non dovrebbe essere maggiore di:

en: Scale should not be less than:
it_IT: La scale non dovrebbe essere minore di:

en: Scan count
it_IT: Conteggio della scansione

en: Scan the QR code and the enter the code from the TOTP Authenticator application
it_IT: Scansiona il codice QR e inserisci il codice dall'applicazione TOTP Authenticator

en: Schedule
it_IT: Schedulazione

en: Schedule Name
it_IT: Nome pianificazione

en: Schedule...
it_IT: Schedulazione...

en: Schedules
it_IT: Schedulazioni

en: Schedules are specified using a
it_IT: Gli orari sono specificati utilizzando un

en: Schema Compare:
it_IT: Schema Confronta:

en: Schema diff does not support the comparison between Postgres Server and EDB Postgres Advanced Server.
it_IT: Lo schema diff non supporta il confronto tra Postgres Server e EDB Postgres Advanced Server.

en: Schema dropped
it_IT: Schema eliminato

en: Schema restriction
it_IT: Limitazione dello schema

en: Schemas
it_IT: Schemi

en: Scratch Pad
it_IT: Appunti

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search Objects -
it_IT: Ricerca oggetti -

en: Search Objects...
it_IT: Ricerca oggetti...

en: Search objects
it_IT: Ricerca oggetti

en: Searching...
it_IT: Ricerca...

en: Searching....
it_IT: Ricerca...

en: Secondary availability zone
it_IT: Zona di disponibilità secondaria

en: Sections
it_IT: Sezioni

en: Security
it_IT: Sicurezza

en: Security barrier?
it_IT: Barriera di sicurezza?

en: Security invoker?
it_IT: Invocatore di sicurezza?

en: Security label
it_IT: Etichetta di sicurezza

en: Security labels
it_IT: Etichetta di sicurezza

en: Security of definer?
it_IT: Sicurezza del definitore?

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select <strong>Local</strong> if the job step will execute on the local database server, or <strong>Remote</strong> to specify a remote database server.
it_IT: Seleziona <strong> Locale </strong> se il passaggio del processo verrà eseguito sul server di database locale o <strong> Remoto </strong> per specificare un server di database remoto.

en: Select All
it_IT: Seleziona tutto

en: Select All Rows
it_IT: Seleziona tutte le righe

en: Select File
it_IT: Seleziona un File

en: Select Folder
it_IT: Seleziona una cartella

en: Select Query Tool, Debugger, Schema Diff, ERD Tool or PSQL Tool from the drop-down to set open in new browser tab for that particular module.
it_IT: Selezionare Query Tool, Debugger, Schema Diff, ERD Tool o PSQL Tool dal menu a discesa per impostare l'apertura in una nuova scheda del browser per quel particolare modulo.

en: Select Row
it_IT: Seleziona riga

en: Select Source
it_IT: Seleziona sorgente

en: Select Target
it_IT: Selezione obbiettivo

en: Select a client secrets file containing the client ID, client secret, and other OAuth 2.0 parameters for google authentication. Refer <a href="https://support.google.com/cloud/answer/6158849?hl=en#userconsent&zippy=%2Cuser-consent%2Cpublic-and-internal-applications" target="_blank">link</a> for creating client secret.
it_IT: Seleziona un file di 'client secret' contenente l'ID client, il 'client secret' e altri parametri OAuth 2.0 per l'autenticazione di Google. Fai riferimento al <a href="https://support.google.com/cloud/answer/6158849?hl=en#userconsent&zippy=%2Cuser-consent%2Cpublic-and-internal-applications" target="_blank">link</ a> per la creazione del 'client secret'.

en: Select a cloud provider for PostgreSQL database.
it_IT: Seleziona un provider cloud per il database PostgreSQL.

en: Select a file
it_IT: Seleziona un file

en: Select an history entry to see details.
it_IT: Seleziona una voce della cronologia per vedere i dettagli.

en: Select an item...
it_IT: Seleziona un oggetto...

en: Select binary path...
it_IT: Seleziona percorso binario...

en: Select compression
it_IT: Seleziona compressione

en: Select folder
it_IT: Seleziona cartella

en: Select identity
it_IT: Seleziona identità

en: Select open new tab...
it_IT: Seleziona Apri nuova scheda ...

en: Select parser or configuration to copy.
it_IT: Seleziona parser o configurazione da copiare.

en: Select storage
it_IT: Seleziona spazio di archiviazione

en: Select the Server Groups/Servers to import/export:
it_IT: Seleziona i gruppi/server di server da importare/esportare:

en: Select the checkbox for roles to include WITH ADMIN OPTION.
it_IT: Seleziona la casella di controllo per i ruoli da includere CON OPZIONE AMMINISTRATORE.

en: Select the color
it_IT: Seleziona il colore

en: Select the column(s)
it_IT: Seleziona le colonne

en: Select the frequency...
it_IT: Seleziona la frequenza...

en: Select the hours...
it_IT: Seleziona le ore...

en: Select the minutes...
it_IT: Seleziona i minuti...

en: Select the month days...
it_IT: Seleziona il giorno del mese...

en: Select the months...
it_IT: Seleziona i mesi...

en: Select the operator class
it_IT: Seleziona la classe operatore

en: Select the user that will take ownership of the shared servers created by <b></b>. <b></b> shared servers are currently owned by this user. </br></br> Clicking on the “Change” button will either change ownership if a user is selected or delete any shared servers if no user is selected. There is no way to reverse this action.
it_IT: Seleziona l'utente che assumerà la proprietà dei server condivisi creati da <b></b>. <b></b> i server condivisi sono attualmente di proprietà di questo utente. </br></br> Facendo clic sul pulsante "Cambia" si cambierà la proprietà se viene selezionato un utente o si cancelleranno i server condivisi se non è selezionato alcun utente. Non c'è modo di annullare questa azione.

en: Select the weekdays...
it_IT: Seleziona il giorno della settimana...

en: Select to inherit from...
it_IT: Seleziona per ereditare da ...

en: Selected database is already connected.
it_IT: Il database selezionato è già connesso.

en: Selected database is already disconnected.
it_IT: Il database selezionato è già disconnesso.

en: Selected object is not supported for DDL comparison.
it_IT: L'oggetto selezionato non è supportato per il confronto DDL.

en: Selection Error
it_IT: Errore di selezione

en: Self time
it_IT: Tempo proprio

en: Send Code
it_IT: Manda il codice

en: Send again
it_IT: Invia di nuovo

en: Send function
it_IT: Funzione di invio

en: Sending Code...
it_IT: Invio codice...

en: Sent LSN
it_IT: LSN inviato

en: September
it_IT: Settembre

en: Sequence
it_IT: Sequenza

en: Sequence ID
it_IT: ID sequenza

en: Sequence dropped
it_IT: Sequenza eliminata

en: Sequence...
it_IT: Sequenza...

en: Sequences
it_IT: Sequenze

en: Sequential scans
it_IT: Letture sequenziali

en: Sequential tuples read
it_IT: Lettura sequenziale tuple

en: Serialization function
it_IT: Funzione di serializzazione

en: Server Group
it_IT: Gruppo di server

en: Server Group...
it_IT: Gruppo di server ...

en: Server ID not specified.
it_IT: ID del server non specificato.

en: Server configuration reloaded.
it_IT: Configurazione del server ricaricata.

en: Server connected
it_IT: Server connesso

en: Server connected.
it_IT: Server connesso.

en: Server could not be disconnected.
it_IT: Impossibile disconnettere il server.

en: Server deleted
it_IT: Server eliminato

en: Server disconnected.
it_IT: Server disconnesso.

en: Server group
it_IT: Gruppo di server

en: Server group must be specified.
it_IT: È necessario specificare il gruppo di server.

en: Server has no active connection for generating statistics.
it_IT: Il server non ha una connessione attiva per la generazione di statistiche.

en: Server heartbeat logging error: ${error.message || error.response.data.errormsg}
it_IT: Errore di registrazione dell'heartbeat del server: ${error.message || error.response.data.errormsg}

en: Server name indication
it_IT: Indicazione del nome del server

en: Server sessions
it_IT: Sessioni server

en: Server type
it_IT: Tipo di Server

en: Server(s) disconnected.
it_IT: Server scollegati.

en: Servers
it_IT: Server

en: Service
it_IT: Servizio

en: Service Unavailable
it_IT: Servizio non disponibile

en: Session has not created yet.
it_IT: La sessione non è stata ancora creata.

en: Session statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche di sessione

en: Session terminated successfully.
it_IT: Sessione terminata correttamente.

en: Sessions
it_IT: Sessioni

en: Set Breakpoint
it_IT: Imposta punto di interruzione

en: Set Master Password
it_IT: Imposta la password principale

en: Set a password for the default admin user "postgres".
it_IT: Imposta una password per l'utente amministratore predefinito "postgres".

en: Set as default
it_IT: Imposta come predefinito

en: Set auto commit on or off by default in new Query Tool tabs.
it_IT: Attiva o disattiva il commit automatico per impostazione predefinita nelle nuove schede dello strumento query.

en: Set auto rollback on or off by default in new Query Tool tabs.
it_IT: Attiva o disattiva il rollback automatico per impostazione predefinita nelle nuove schede dello strumento query.

en: Set ignore grants/revoke on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
it_IT: Attiva o disattiva l'opzione Ignora concessioni/revoca per impostazione predefinita nel menu a discesa accanto al pulsante Confronta nella scheda Diff. schema.

en: Set ignore owner on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
it_IT: Attiva o disattiva l'opzione Ignora proprietario per impostazione predefinita nel menu a discesa vicino al pulsante Confronta nella scheda Diff.

en: Set ignore tablespace on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
it_IT: Attiva o disattiva l'Ignora tablespace per impostazione predefinita nel menu a discesa accanto al pulsante Confronta nella scheda Diff. schema.

en: Set ignore whitespace on or off by default in the drop-down menu near the Compare button in the Schema Diff tab.
it_IT: Attiva o disattiva ignora gli spazi bianchi per impostazione predefinita nel menu a discesa vicino al pulsante Confronta nella scheda Diff.

en: Set the warning and alert threshold value to highlight the long-running queries on the dashboard.
it_IT: Imposta il valore della soglia di avviso e avviso per evidenziare le query a esecuzione prolungata sulla dashboard.

en: Set the width of the lines on the line chart.
it_IT: Imposta la larghezza delle linee sul grafico a linee.

en: Setting stored
it_IT: Impostazione memorizzata

en: Setting the limit on the result...
it_IT: Impostazione del limite sul risultato ...

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Setup
it_IT: Impostare

en: Shared Server Owner
it_IT: Proprietario del server condiviso

en: Shared Username
it_IT: Nome utente condiviso

en: Shared core
it_IT: Core condiviso

en: Shared?
it_IT: Condivisa?

en: Shift
it_IT: Sposta

en: Show Details
it_IT: Mostra dettagli

en: Show Hidden Files
it_IT: Mostra file nascosti

en: Show View/Edit Data Promotion Warning?
it_IT: Mostra avviso promozione visualizzazione/modifica dati?

en: Show activity?
it_IT: Mostra attività?

en: Show all
it_IT: Mostra tutti

en: Show buffers?
it_IT: Mostra buffer?

en: Show comment with object breadcrumbs?
it_IT: Mostra commento con breadcrumb oggetto?

en: Show costs?
it_IT: Mostra i costi?

en: Show empty object collections?
it_IT: Mostra raccolte di oggetti vuote?

en: Show graph data points?
it_IT: Mostra punti dati del grafico?

en: Show hidden files and folders?
it_IT: Mostra file e cartelle nascosti?

en: Show more/fewer details
it_IT: Mostra più/meno dettagli

en: Show mouse hover tooltip?
it_IT: Mostra la descrizione del mouse al passaggio del mouse?

en: Show object comment along with breadcrumbs.
it_IT: Mostra il commento dell'oggetto insieme ai breadcrumb.

en: Show queries generated internally by pgAdmin?
it_IT: Mostra le query generate internamente da pgAdmin?

en: Show query success notification?
it_IT: Mostra la notifica di esito positivo della query?

en: Show settings?
it_IT: Mostra le impostazioni?

en: Show state?
it_IT: Mostra stato?

en: Show summary?
it_IT: Mostra riepilogo?

en: Show system objects?
it_IT: Mostra oggetti di sistema?

en: Show template databases?
it_IT: Mostra i database dei modelli?

en: Show timing?
it_IT: Mostra tempismo?

en: Show wal?
it_IT: Mostra Wal?

en: Showing rows:
it_IT: Visualizzazione delle righe:

en: Showing rows: %s to %s
it_IT: Visualizzazione delle righe: da %s a %s

en: Signature arguments
it_IT: Argomenti della firma

en: Single Node
it_IT: Singolo nodo

en: Single transaction
it_IT: Transazione semplice

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Size (1-16,384 GiB)
it_IT: Dimensioni (1-16.384 GiB)

en: Size (4-16,384 GiB)
it_IT: Dimensioni (4-16.384 GiB)

en: Size in GB.
it_IT: Dimensioni in GB.

en: Size in GiB.
it_IT: Dimensioni in GiB.

en: Size of temporary files
it_IT: Dimensione dei files temporanei

en: Sizes should be specified as a string containing the numerical size followed by any one of the following memory units: kB (kilobytes), MB (megabytes), GB (gigabytes), or TB (terabytes)
it_IT: Le dimensioni devono essere specificate come una stringa contenente la dimensione numerica seguita da una qualsiasi delle seguenti unità di memoria: kB (kilobyte), MB (megabyte), GB (gigabyte) o TB (terabyte)

en: Slot Name
it_IT: Nome dello slot

en: Slot Type
it_IT: Tipo di slot

en: Slot name
it_IT: Nome dello slot

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: Sort View Data results by primary key columns?
it_IT: Ordinamento dei risultati dei dati di visualizzazione per colonne chiave primaria?

en: Sort operator
it_IT: Ordina operatore

en: Sort order
it_IT: Ordine di classificazione

en: Sort/Filter
it_IT: Ordina/Filtra

en: Sort/Filter options
it_IT: Opzioni di Ordinamento/Filtro

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Source Only
it_IT: Solo sorgente

en: Source and Target database server must be of the same major version.
it_IT: Il server di database di origine e di destinazione deve avere la stessa versione principale.

en: Source type
it_IT: Tipo di origine

en: Source type must be selected.
it_IT: È necessario selezionare il tipo di origine.

en: Spaces around operators?
it_IT: Spazi intorno agli operatori?

en: Specified Admin username is not allowed.
it_IT: Il nome utente amministratore specificato non è consentito.

en: Specified cluster name is already used.
it_IT: Il nome del cluster specificato è già utilizzato.

en: Specifies the character that separates columns within each row (line) of the file. The default is a tab character in text format, a comma in CSV format. This must be a single one-byte character. This option is not allowed when using binary format.
it_IT: Specifica il carattere che separa le colonne all'interno di ogni riga (riga) del file. L'impostazione predefinita è un carattere di tabulazione in formato testo, una virgola in formato CSV. Questo deve essere un singolo carattere a un byte. Questa opzione non è consentita quando si utilizza il formato binario.

en: Specifies the character that should appear before a data character that matches the QUOTE value. The default is the same as the QUOTE value (so that the quoting character is doubled if it appears in the data). This must be a single one-byte character. This option is allowed only when using CSV format.
it_IT: Specifica il carattere che deve apparire prima di un carattere di dati che corrisponde al valore QUOTE. Il valore predefinito è uguale al valore QUOTE (in modo che il carattere di citazione sia raddoppiato se appare nei dati). Questo deve essere un singolo carattere a un byte. Questa opzione è consentita solo quando si utilizza il formato CSV.

en: Specifies the quoting character to be used when a data value is quoted. The default is double-quote. This must be a single one-byte character. This option is allowed only when using CSV format.
it_IT: Specifica il carattere di quotazione da utilizzare quando viene quotato un valore di dati. L'impostazione predefinita è la doppia virgoletta. Questo deve essere un singolo carattere a un byte. Questa opzione è consentita solo quando si utilizza il formato CSV.

en: Specifies the string that represents a null value while downloading query results as CSV. You can specify any arbitrary string to represent a null value, with quotes if desired.
it_IT: Specifica la stringa che rappresenta un valore null durante il download dei risultati della query come CSV. È possibile specificare qualsiasi stringa arbitraria per rappresentare un valore null, con virgolette se lo si desidera.

en: Specifies the string that represents a null value. The default is \N (backslash-N) in text format, and an unquoted empty string in CSV format. You might prefer an empty string even in text format for cases where you don't want to distinguish nulls from empty strings. This option is not allowed when using binary format.
it_IT: Specifica la stringa che rappresenta un valore null. L'impostazione predefinita è \n (barra rovesciata-N) in formato testo e una stringa vuota non quotata in formato CSV. È possibile preferire una stringa vuota anche in formato testo per i casi in cui non si desidera distinguere i null da stringhe vuote. Questa opzione non è consentita quando si utilizza il formato binario.

en: Specifies whether connections to the publisher made as a result of this subscription must use password authentication. Only superusers can set this value to false.
it_IT: Specifica se le connessioni all'editore effettuate come risultato di questa sottoscrizione devono utilizzare l'autenticazione tramite password. Solo i superutenti possono impostare questo valore su false.

en: Specifies whether or not to copy SQL to query tool from main window.
it_IT: Specifica se copiare o meno SQL nello strumento di query dalla finestra principale.

en: Specifies whether or not to highlight matched braces in the editor.
it_IT: Specifica se evidenziare o meno le parentesi corrispondenti nell'editor.

en: Specifies whether or not to highlight matched selected text in the editor.
it_IT: Specifica se evidenziare o meno il testo selezionato corrispondente nell'editor.

en: Specifies whether or not to insert paired brackets in the editor.
it_IT: Specifica se inserire o meno parentesi quadre nell'editor.

en: Specifies whether or not to insert spaces instead of tabs when the tab key or auto-indent are used.
it_IT: Specifica se inserire o meno spazi anziché tabulazioni quando vengono utilizzati il tasto tabulazione o il rientro automatico.

en: Specifies whether or not to prompt user to commit or rollback an active transaction on Query Tool exit.
it_IT: Specifica se richiedere o meno all'utente di eseguire il commit o il rollback di una transazione attiva all'uscita dello Strumento di query.

en: Specifies whether or not to prompt user to save unsaved data on data grid exit.
it_IT: Specifica se richiedere o meno all'utente di salvare i dati non salvati all'uscita dalla griglia di dati.

en: Specifies whether or not to prompt user to save unsaved query on query tool exit.
it_IT: Specifica se richiedere o meno all'utente di salvare la query non salvata all'uscita dallo strumento di query.

en: Specifies whether or not to wrap SQL code in the editor.
it_IT: Specifica se avvolgere o meno il codice SQL nell'editor.

en: Specifies whether the CREATE SUBSCRIPTION should connect to the publisher at all. Setting this to false will change default values of enabled, create_slot and copy_data to false.
it_IT: Specifica se CREATE SUBSCRIPTION deve connettersi all'editore. L'impostazione di questo su false cambierà i valori predefiniti di enabled, create_slot e copy_data in false.

en: Specifies whether the command should create the replication slot on the publisher.This field will be disabled and set to false if subscription connects to same database.Otherwise, the CREATE SUBSCRIPTION call will hang.
it_IT: Specifica se il comando deve creare lo slot di replica sull'editore. Questo campo verrà disabilitato e impostato su false se la sottoscrizione si connette allo stesso database. In caso contrario, la chiamata CREATE SUBSCRIPTION si bloccherà.

en: Specifies whether the existing data in the publications that are being subscribed to should be copied once the replication starts.
it_IT: Specifica se i dati esistenti nelle pubblicazioni a cui si sta effettuando la sottoscrizione devono essere copiati una volta avviata la replica.

en: Specifies whether the newly added line using enter key should be auto-indented or not
it_IT: Specifica se la riga appena aggiunta utilizzando il tasto Invio deve avere il rientro automatico o meno

en: Specifies whether the subscription should be actively replicating, or whether it should be just setup but not started yet.
it_IT: Specifica se la sottoscrizione deve essere replicata attivamente o se deve essere solo configurata ma non ancora avviata.

en: Specifies whether the subscription should be automatically disabled if any errors are detected by subscription workers during data replication from the publisher.
it_IT: Specifica se la sottoscrizione deve essere disabilitata automaticamente nel caso in cui vengano rilevati errori dagli operatori della sottoscrizione durante la replica dei dati dall'editore.

en: Specifies whether the subscription will request the publisher to only send changes that do not have an origin or send changes regardless of origin. Setting origin to none means that the subscription will request the publisher to only send changes that do not have an origin. Setting origin to any means that the publisher sends changes regardless of their origin.
it_IT: Specifica se la sottoscrizione richiederà all'editore di inviare solo le modifiche che non hanno un'origine o di inviare modifiche indipendentemente dall'origine. Impostare l'origine su nessuna significa che l'abbonamento richiederà all'editore di inviare solo le modifiche che non hanno un'origine. Impostare Origin su Any significa che l'editore invia le modifiche indipendentemente dalla loro origine.

en: Specifies whether the subscription will request the publisher to send the data in binary format (as opposed to text). Even when this option is enabled, only data types having binary send and receive functions will be transferred in binary.
it_IT: Specifica se la sottoscrizione richiederà all'editore di inviare i dati in formato binario (anziché testo). Anche quando questa opzione è abilitata, solo i tipi di dati con funzioni di invio e ricezione binarie verranno trasferiti in binario.

en: Specifies whether to enable streaming of in-progress transactions for this subscription. By default, all transactions are fully decoded on the publisher and only then sent to the subscriber as a whole.
it_IT: Specifica se abilitare lo streaming delle transazioni in corso per questa sottoscrizione. Per impostazione predefinita, tutte le transazioni vengono completamente decodificate sull'editore e solo successivamente inviate all'abbonato nel suo complesso.

en: Specifies whether two-phase commit is enabled for this subscription.
it_IT: Specifica se il commit in due fasi è abilitato per questa sottoscrizione.

en: Specify at least one event.
it_IT: Specifica almeno un evento.

en: Specify the maximum width of the column in pixels when 'Columns sized by ' is set to 'Column data'.
it_IT: Specificare la larghezza massima della colonna in pixel quando "Colonne dimensionate per" è impostato su "Dati colonna".

en: Specify the number of records to fetch in one batch. Changing this value will override DATA_RESULT_ROWS_PER_PAGE setting from config  file.
it_IT: Specificare il numero di record da recuperare in un batch. La modifica di questo valore sovrascriverà l'impostazione DATA_RESULT_ROWS_PER_PAGE dal file di configurazione.

en: Stack
it_IT: Pila

en: Stacked Bar Chart
it_IT: Grafico a barre in pila

en: Stacked Line Chart
it_IT: Grafico a linee in pila

en: Standard classes (includes m classes)
it_IT: Classi standard (include m classi)

en: Start
it_IT: Inizio

en: Start Time
it_IT: Ora di inizio

en: Start function
it_IT: Avvia la funzione

en: Start time
it_IT: Orario di inizio

en: Start time must be less than end time
it_IT: L'ora di inizio deve essere inferiore all'ora di fine

en: Start value cannot be greater than maximum value.
it_IT: Il valore iniziale non può essere maggiore del valore massimo.

en: Start value cannot be less than minimum value.
it_IT: Il valore iniziale non può essere inferiore al valore minimo.

en: Started the Job execution.
it_IT: Avviata l'esecuzione del processo.

en: State
it_IT: Stato

en: State data size
it_IT: Dimensione dati di stato

en: State function
it_IT: Funzione di stato

en: State type
it_IT: Tipo di stato

en: Statistics
it_IT: Statistiche

en: Statistics per Node Type
it_IT: Statistiche per tipologia nodo

en: Statistics per Relation
it_IT: Statistiche per relazione

en: Status
it_IT: Stato

en: Status for the background process '{0}' could not be loaded.
it_IT: Non è stato possibile caricare lo stato per il processo in background '{0}'.

en: Step
it_IT: Passo

en: Step into
it_IT: Entra

en: Step over
it_IT: Passa oltre

en: Steps
it_IT: Passi

en: Stop
it_IT: Fermati

en: Stop Process
it_IT: Ferma il processo

en: Stopped Heartbeat logging.
it_IT: Registrazione Heartbeat interrotta.

en: Storage
it_IT: Memoria di archivizione

en: Storage Manager
it_IT: Gestione archiviazione

en: Storage Manager...
it_IT: Gestione archivi ...

en: Storage Size
it_IT: Dimensioni di archiviazione

en: Storage capacity
it_IT: Capacità di memoria di storage

en: Storage settings
it_IT: Impostazioni archiviazione

en: Storage size cannot be empty.
it_IT: La dimensione di archiviazione non può essere vuota.

en: Storage type
it_IT: Tipo archivizione

en: Strategy
it_IT: Strategia

en: Streaming Mode
it_IT: Modalità di streaming

en: Streaming Replication
it_IT: Replicazione in esecuzione

en: Street
it_IT: Indirizzo

en: Strings
it_IT: Stringhe

en: SubType
it_IT: Sottotipo

en: Subscription
it_IT: Sottoscrizione

en: Subscription cannot be empty.
it_IT: L'abbonamento non può essere vuoto.

en: Subscription dropped
it_IT: Sottoscrizione rimosso

en: Subscription name
it_IT: Nome dell'abbonamento

en: Subscription...
it_IT: Sottoscrizione...

en: Subscriptions
it_IT: Sottoscrizione

en: Subtype
it_IT: Sottotipo

en: Subtype cannot be empty
it_IT: Sottotipo non può essere vuoto

en: Subtype diff function
it_IT: Sottotipo di funzione diff

en: Subtype must be defined for range types.
it_IT: Il sottotipo deve essere definito nell'insieme dei tipi.

en: Subtype operator class
it_IT: Sottotipo di classe operatore

en: Success
it_IT: Successo

en: Successfully completed.
it_IT: Completato correttamente.

en: Successfully run. Total query runtime: %s.
it_IT: Eseguito con successo. Durata totale della query: %s.

en: Sum of times
it_IT: Somma dei tempi

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Support function
it_IT: Funzione di supporto

en: Supported placeholders are %DATABASE%, %USERNAME%, and %SERVER%. Users can provide any string with or without placeholders of their choice. The blank title will be revert back to the default title with placeholders.
it_IT: I segnaposto supportati sono%DATABASE%,%USERNAME% e%SERVER%. Gli utenti possono fornire qualsiasi stringa con o senza segnaposto di loro scelta. Il titolo vuoto verrà ripristinato al titolo predefinito con segnaposto.

en: Supported placeholders are %FUNCTION%, %ARGS%, %SCHEMA% and %DATABASE%. Users can provide any string with or without placeholders of their choice. The blank title will be revert back to the default title with placeholders.
it_IT: I segnaposto supportati sono%FUNCTION%,%ARGS%,%SCHEMA% and %DATABASE%. Gli utenti possono fornire qualsiasi stringa con o senza segnaposto di loro scelta. Il titolo vuoto verrà ripristinato al titolo predefinito con segnaposto.

en: Supported placeholders are %SCHEMA%, %TABLE%, %DATABASE%, %USERNAME%, and %SERVER%. Users can provide any string with or without placeholders of their choice. The blank title will be revert back to the default title with placeholders.
it_IT: I segnaposto supportati sono%SCHEMA%,%TABLE%,%DATABASE%,%USERNAME% e%SERVER%. Gli utenti possono fornire qualsiasi stringa con o senza segnaposto di loro scelta. Il titolo vuoto verrà ripristinato al titolo predefinito con segnaposto.

en: Supported version <= %s
it_IT: Versione supportata <= %s

en: Supported version >= %s
it_IT: Versione supportata >= %s

en: Supports hash
it_IT: Supporta l'hash

en: Supports merge
it_IT: Supporta l'unione

en: Supports only JSON format.
it_IT: Supporta solo il formato JSON.

en: Swap memory
it_IT: Memoria swap

en: Swap memory usage statistics refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle statistiche sull'uso della memoria swap

en: Switch Panel
it_IT: Pannello interruttori

en: Synchronous commit
it_IT: Commit sincrono

en: Synonym
it_IT: Sinonimo

en: Synonym dropped
it_IT: Sinonimo eliminato

en: Synonym...
it_IT: Sinonimo...

en: Synonyms
it_IT: Sinonimi

en: System
it_IT: Sistema

en: System FTS configuration?
it_IT: Configurazione FTS di sistema?

en: System FTS dictionary?
it_IT: Dizionario FTS di sistema?

en: System FTS parser?
it_IT: Parser FTS di sistema?

en: System FTS template?
it_IT: Modello FTS di sistema?

en: System aggregate?
it_IT: Sistema aggregato?

en: System cast?
it_IT: Cast di sistema?

en: System catalog?
it_IT: Catalogo di sistema?

en: System check constraint?
it_IT: Vincolo di controllo del sistema?

en: System collation?
it_IT: Collation di sistema?

en: System column?
it_IT: Colonna di sistema?

en: System database?
it_IT: Database di sistema?

en: System domain constraint?
it_IT: Vincolo del dominio di sistema?

en: System domain?
it_IT: Dominio di sistema?

en: System event trigger?
it_IT: Trigger di eventi di sistema?

en: System exclusion constraint?
it_IT: Vincolo di esclusione del sistema?

en: System extension?
it_IT: Estensione di sistema?

en: System foreign data wrapper?
it_IT: Wrapper di dati esterni di sistema?

en: System foreign key?
it_IT: Chiave esterna di sistema?

en: System foreign server?
it_IT: Server esterno di sistema?

en: System foreign table?
it_IT: Tavolo esterno di sistema?

en: System function?
it_IT: Funzione di sistema?

en: System index?
it_IT: Índice di sistema?

en: System language?
it_IT: Lingua di sistema?

en: System materialized view?
it_IT: Vista materializzata di sistema?

en: System operator?
it_IT: Operatore di sistema?

en: System package?
it_IT: Pacchetto di sistema?

en: System primary key?
it_IT: Chiave primaria di sistema?

en: System procedure?
it_IT: Procedura di sistema?

en: System resource group?
it_IT: Gruppo di risorse di sistema?

en: System role?
it_IT: Ruolo di sistema?

en: System rule?
it_IT: Regola di sistema?

en: System schema?
it_IT: Schema di sistema?

en: System sequence?
it_IT: Sequenza di sistema?

en: System synonym?
it_IT: Sinonimo di sistema?

en: System table?
it_IT: Tabella di sistema?

en: System tablespace?
it_IT: Tablespace di sistema?

en: System trigger function?
it_IT: Funzione trigger di sistema?

en: System trigger?
it_IT: Trigger di sistema?

en: System type?
it_IT: Tipo di sistema?

en: System user mapping?
it_IT: Mappatura utente di sistema?

en: System view?
it_IT: Vista del sistema?

en: TCP user timeout (milliseconds)
it_IT: Timeout utente TCP (millisecondi)

en: TOTP Authenticator QRCode
it_IT: Autenticatore TOTP QRCode

en: TOTP Authenticator registered successfully for authentication.
it_IT: TOTP Authenticator registrato con successo per l'autenticazione.

en: Tab settings
it_IT: Impostazioni delle schede

en: Tab size
it_IT: Dimensione della tabulazione

en: Tabbed panel backward
it_IT: Pannello a schede all'indietro

en: Tabbed panel forward
it_IT: Pannello a schede in avanti

en: Table
it_IT: Tabella

en: Table Name
it_IT: Nome tabella

en: Table Options
it_IT: Opzioni tabella

en: Table Relation Depth
it_IT: Profondità relazione tabella

en: Table access methods
it_IT: Metodi di accesso alle tabelle

en: Table based logs
it_IT: Registri basati su tabelle

en: Table dropped
it_IT: Tabella eliminata

en: Table name
it_IT: Nome della tabella

en: Table name already exists
it_IT: Il nome della tabella esiste già

en: Table rows counted: {}
it_IT: Righe della tabella conteggiate: {}

en: Table size
it_IT: Dimensione della tabella

en: Table statistics have been reset
it_IT: Statistiche tabella ripristinate

en: Table truncated
it_IT: Tabella troncata

en: Table(s)
it_IT: Tabella/e

en: Table(s) and children
it_IT: Tabella/e e figli

en: Table(s) data
it_IT: Dati tabella/e

en: Table(s) data and children
it_IT: Dati tabella/e e figli

en: Table...
it_IT: Tabella...

en: Table: %s (%s)
it_IT: Tabella: %s (%s)

en: Tables
it_IT: Tabelle

en: Tables in Schema
it_IT: Tabelle nello schema

en: Tablespace created successfully, Set parameter fail: {0}
it_IT: Spazio tabelle creato correttamente, impostazione del parametro non riuscita: {0}

en: Tablespace dropped
it_IT: Tablespace eliminato

en: Tabular format?
it_IT: Formato tabellare?

en: Target
it_IT: Obbiettivo

en: Target DB
it_IT: DB di destinazione

en: Target Only
it_IT: Solo destinazione

en: Target database on which the operation will be carried out
it_IT: Database di destinazione su cui verrà eseguita l'operazione

en: Target object
it_IT: Oggetto destinazione

en: Target relation
it_IT: Relazione di destinazione

en: Target schema
it_IT: Schema di destinazione

en: Target session attribute
it_IT: Attributo della sessione di destinazione

en: Target type
it_IT: Tipo destinazione

en: Target type must be selected.
it_IT: Il tipo di destinazione deve essere selezionato.

en: Temporary AWS session required session token.
it_IT: Token di sessione richiesto per la sessione AWS temporanea.

en: Terminate Session?
it_IT: Terminare la sessione?

en: Terminated
it_IT: Terminato

en: Terminated by user.
it_IT: Terminato dall'utente.

en: Terminating the process...
it_IT: Terminare il processo ...

en: Terminating...
it_IT: In completamento...

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: The %s "%s" cannot be dropped.
it_IT: %s "%s" non può essere eliminato.

en: The %s "%s" cannot be dropped/removed.
it_IT: %s "%s" non può essere eliminato/rimosso.

en: The Admin username must be between 1-63 characters long, and must only contain alphabetic characters and numbers.
it_IT: Il nome utente dell'amministratore deve contenere da 1 a 63 caratteri e deve contenere solo caratteri alfabetici e numeri.

en: The OWNED BY option causes the sequence to be associated with a specific table column, such that if that column (or its whole table) is dropped, the sequence will be automatically dropped as well. The specified table must have the same owner and be in the same schema as the sequence.
it_IT: L'opzione OWNED BY fa in modo che la sequenza venga associata a una colonna specifica della tabella, in modo tale che se quella colonna (o l'intera tabella) viene eliminata, anche la sequenza verrà automaticamente eliminata. La tabella specificata deve avere lo stesso proprietario ed essere nello stesso schema della sequenza.

en: The admin username must be 1-63 characters long and can only contain characters, numbers and the underscore character. The username cannot be "azure_superuser", "azure_pg_admin", "admin", "administrator", "root", "guest", "public", or start with "pg_".
it_IT: Il nome utente dell'amministratore deve contenere da 1 a 63 caratteri e può contenere solo caratteri, numeri e il carattere di sottolineatura. Il nome utente non può essere "azure_superuser", "azure_pg_admin", "admin", "administrator", "root", "guest", "public" o iniziare con "pg_".

en: The application has lost the database connection:
it_IT: L'applicativo ha perso la connessione col database:

en: The backup format will be PLAIN
it_IT: Il formato del backup sarà PLAIN

en: The cloud instance will be deployed in the selected region.
it_IT: L'istanza cloud verrà distribuita nella regione selezionata.

en: The connection with the server is bad.
it_IT: La connessione con il server è difettosa.

en: The current transaction is not committed to the database. Do you want to commit or rollback the transaction?
it_IT: La transazione corrente non è vincolata al database. Vuoi confermare o ripristinare la transazione?

en: The current user does not have permission to create the role.
it_IT: L'utente corrente non dispone dell'autorizzazione per creare il ruolo.

en: The current user does not have permission to drop the role.
it_IT: L'utente corrente non dispone dell'autorizzazione per eliminare il ruolo.

en: The current user does not have permission to update the role.
it_IT: L'utente corrente non dispone dell'autorizzazione per aggiornare il ruolo.

en: The data has been modified, but not saved. Are you sure you wish to discard the changes?
it_IT: I dati sono stati modificati, ma non salvati. Sei sicuro di voler annullare le modifiche?

en: The data has changed. Do you want to save changes?
it_IT: La data è cambiata. Vuoi salvare le modifiche?

en: The debugger plugin is not enabled. Please add the plugin to the shared_preload_libraries setting in the postgresql.conf file and restart the database server for indirect debugging.
it_IT: Il plug-in del debugger non è abilitato. Aggiungi il plug-in all'impostazione shared_preload_libraries nel file postgresql.conf e riavvia il server di database per il debug indiretto.

en: The debugger plugin is not enabled. Please create the pldbgapi extension in this database.
it_IT: Il plug-in del debugger non è abilitato. Si prega di creare l'estensione pldbgapi in questo database.

en: The default partition can store rows that do not fall into any existing partition’s range or list.
it_IT: La partizione di default può memorizzare righe che non fanno parte in nessun insieme o lista delle partizioni esistenti.

en: The dependencies will not be resolved in the Schema comparison.
it_IT: Le dipendenze non verranno risolte nel confronto dello schema.

en: The diagram has changed. Do you want to save changes?
it_IT: Il diagramma è cambiato. Vuoi salvare le modifiche?

en: The downloaded image has exceeded the maximum size of 32767 x 32767 pixels, and has been cropped to that size.
it_IT: L'immagine scaricata ha superato la dimensione massima di 32767 x 32767 pixel ed è stata ritagliata a quella dimensione.

en: The existing server groups and servers were removed, and the selected servers were imported successfully.
it_IT: I gruppi di server ei server esistenti sono stati rimossi e i server selezionati sono stati importati correttamente.

en: The file opened contains bidirectional Unicode characters which could be interpreted differently than what is displayed. If this is unexpected it is recommended that you review the text in an application that can display hidden Unicode characters before proceeding.
it_IT: Il file aperto contiene caratteri Unicode bidirezionali che potrebbero essere interpretati in modo diverso da quello visualizzato. Se ciò è imprevisto, si consiglia di rivedere il testo in un'applicazione in grado di visualizzare i caratteri Unicode nascosti prima di procedere.

en: The file size limit (per file) is %s MB.
it_IT: Il limite delle dimensioni del file (per file) è %s MB.

en: The following servers will be imported. Click the Finish button to complete the import process.
it_IT: Verranno importati i seguenti server. Fare clic sul pulsante Fine per completare il processo di importazione.

en: The font size to use for the SQL text boxes and editors. The value specified is in "em" units, in which 1 is the default relative font size. For example, to increase the font size by 20 percent use a value of 1.2, or to reduce by 20 percent, use a value of 0.8. Minimum 0.1, maximum 10.
it_IT: La dimensione del carattere da utilizzare per le caselle di testo e gli editor SQL. Il valore specificato è in \ "em " unità, in cui 1 è la dimensione del carattere relativa predefinita. Ad esempio, per aumentare la dimensione del carattere del 20 percento, utilizzare un valore di 1,2 o per ridurre del 20 percento, utilizzare un valore di 0,8. Minimo 0,1, massimo 10.

en: The master password could not be retrieved from the MASTER_PASSWORD_HOOK utility specified {0}. Please check that the hook utility is configured correctly.
it_IT: Impossibile recuperare la password principale dall'utilità MASTER_PASSWORD_HOOK specificata {0}. Verifica che l'utilità di hook sia configurata correttamente.

en: The master password is not set.
it_IT: La password principale non è impostata.

en: The master password retrieved from the master password hook utility is different from what was previously retrieved.
it_IT: La password principale recuperata dall'utilità hook password principale è diversa da quella recuperata in precedenza.

en: The maximum depth pgAdmin should traverse to find related tables when generating an ERD for a table. Use -1 for no limit.
it_IT: La profondità massima che pgAdmin deve attraversare per trovare le tabelle correlate durante la generazione di un ERD per una tabella. Usa -1 per nessun limite.

en: The maximum number of history rows to show on the Statistics tab for pgAgent jobs
it_IT: Il numero massimo di righe della cronologia da mostrare nella scheda Statistiche per i lavori pgAgent

en: The number of seconds between connection/transaction status polls.
it_IT: Il numero di secondi tra sondaggi sullo stato della connessione / transazione.

en: The number of seconds between graph samples.
it_IT: Il numero di secondi tra i campioni del grafico.

en: The number of spaces per tab. Minimum 2, maximum 8.
it_IT: Il numero di spazi per scheda. Minimo 2, massimo 8.

en: The ownership of the shared server was changed or the shared server was deleted, so the object explorer tree refresh is required. Do you wish to refresh the tree?
it_IT: La proprietà del server condiviso è stata modificata o il server condiviso è stato eliminato, pertanto è necessario aggiornare la vista ad  albero di Esplora oggetti. Vuoi rinfrescare la vista?

en: The password must be 8-128 characters long and must contain characters from three of the following categories - English uppercase letters, English lowercase letters, numbers (0-9), and non-alphanumeric characters (!, $, #, %, etc.)
it_IT: La password deve contenere da 8 a 128 caratteri e deve contenere caratteri di tre delle seguenti categorie: lettere maiuscole inglesi, lettere minuscole inglesi, numeri (0-9) e caratteri non alfanumerici (!, $, #, %, ecc. .)

en: The password must be 8-128 characters long and must contain characters from three of the following categories - English uppercase letters, English lowercase letters, numbers (0-9), and non-alphanumeric characters (!, $, #, %, etc.), and cannot contain all or part of the login name
it_IT: La password deve contenere da 8 a 128 caratteri e deve contenere caratteri di tre delle seguenti categorie: lettere maiuscole inglesi, lettere minuscole inglesi, numeri (0-9) e caratteri non alfanumerici (!, $, #, %, ecc. .) e non può contenere tutto o parte del nome di accesso

en: The pasted text contains bidirectional Unicode characters which could be interpreted differently than what is displayed. If this is unexpected it is recommended that you review the text in an application that can display hidden Unicode characters before proceeding.
it_IT: Il testo incollato contiene caratteri Unicode bidirezionali che potrebbero essere interpretati in modo diverso da quello visualizzato. Se ciò è imprevisto, si consiglia di rivedere il testo in un'applicazione in grado di visualizzare i caratteri Unicode nascosti prima di procedere.

en: The process has already been started.
it_IT: Il processo è già stato avviato.

en: The process has already finished and cannot be restarted.
it_IT: Il processo è già terminato e non può essere riavviato.

en: The query executed did not return any data.
it_IT: La query eseguita non ha restituito alcun dato.

en: The query text has changed. Do you want to save changes?
it_IT: Il testo della query è cambiato. Vuoi salvare le modifiche?

en: The saved password cleared successfully.
it_IT: La password salvata è stata ripristinata correttamente.

en: The selected servers were exported successfully.
it_IT: I server selezionati sono stati esportati con successo.

en: The selected servers were imported successfully.
it_IT: I server selezionati sono stati importati correttamente.

en: The selected tree node does not support this option.
it_IT: Il nodo della struttura ad albero selezionato non supporta questa opzione.

en: The session is already in idle state.
it_IT: La sessione è già inattiva.

en: The session is idle and there is no current transaction.
it_IT: La sessione è inattiva e non è presente alcuna transazione corrente.

en: The session is idle in a failed transaction block.
it_IT: La sessione è inattiva in un blocco di transazioni non riuscite.

en: The session is idle in a valid transaction block.
it_IT: La sessione è inattiva in un blocco di transazione valido.

en: The shared servers owned by <b></b> will be deleted. Do you wish to continue?
it_IT: I server condivisi di proprietà di <b> </b> verranno eliminati. Vuoi continuare?

en: The specified %s could not be found.
it_IT: Impossibile trovare %s specificato.

en: The specified FTS configuration could not be found.
it_IT: Impossibile trovare la configurazione FTS specificata.

en: The specified FTS dictionary could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il dizionario FTS specificato.

en: The specified FTS parser could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il parser FTS specificato.

en: The specified cast object could not be found.
it_IT: Impossibile trovare l'oggetto cast specificato.

en: The specified check constraint could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo di controllo specificato.

en: The specified constraint could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo specificato.

en: The specified database could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il database specificato.

en: The specified event trigger could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il trigger di evento specificato.

en: The specified exclusion constraint could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il vincolo di esclusione specificato.

en: The specified extension could not be found.
it_IT: Impossibile trovare l'estensione specificata.

en: The specified file does not exist.
it_IT: Il file specificato non esiste.

en: The specified file is not in the correct format.
it_IT: Il file specificato non è nel formato corretto.

en: The specified foreign data wrapper could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il wrapper di dati esterno specificato.

en: The specified foreign key could not be found.
it_IT: Impossibile trovare la chiave esterna specificata.

en: The specified foreign server could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il server esterno specificato.

en: The specified foreign server could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il server esterno specificato.

en: The specified function could not be found.
it_IT: Impossibile trovare la funzione specificata.

en: The specified function could not be found.
it_IT: Impossibile trovare la funzione specificata.

en: The specified object could not be found.
it_IT: Impossibile trovare l'oggetto specificato.

en: The specified partition could not be found.
it_IT: Impossibile trovare la partizione specificata.

en: The specified resource group could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il gruppo di risorse specificato.

en: The specified resource group could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il gruppo di risorse specificato.

en: The specified schema could not be found.
it_IT: Impossibile trovare lo schema specificato.

en: The specified server could not be found.
    Does the user have permission to access the server?
it_IT: Impossibile trovare il server specificato. \ NL'utente ha i permessi per accedere al server?

en: The specified server group already exists.
it_IT: Il gruppo di server specificato esiste già.

en: The specified server group cannot be deleted.
it_IT: Il gruppo di server specificato non può essere eliminato.

en: The specified server group with id# {0} could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il gruppo di server specificato con ID # {0} .

en: The specified tablespace could not be found.
it_IT: Il tablespace specificato non è stato trovato.

en: The specified type could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il tipo specificato.

en: The specified user ID (%s) could not be found.
it_IT: Impossibile trovare l'ID utente specificato (%s).

en: The specified user mapping could not be found.
it_IT: Impossibile trovare il mapping utente specificato.

en: The specified user mappings could not be found.
it_IT: Non è stato possibile trovare le mappature utente specificati.

en: The system_stats extension is not installed. You can install the extension in a database using the "CREATE EXTENSION system_stats;" SQL command. Reload pgAdmin once it is installed.
it_IT: L'estensione system_stats non è installata. È possibile installare l'estensione in un database utilizzando "CREATE EXTENSION system_stats;" comando SQL. Ricarica pgAdmin una volta installato.

en: The table is currently locked and the operation cannot be completed. Please try again later. 
    Blocking Process ID : {0} Application Name : {1}
it_IT: La tabella è attualmente bloccata e l'operazione non può essere completata. Per favore riprova più tardi.
    ID processo di blocco: {0} Nome applicazione: {1}

en: The value of this parameter overrides the synchronous_commit setting. The default value is off.
it_IT: Il valore di questo parametro sostituisce l'impostazione synchronous_commit. Il valore predefinito è disattivato.

en: The verification code to authenticate the pgAdmin to EDB BigAnimal is:
it_IT: Il codice di verifica per autenticare pgAdmin su EDB BigAnimal è:

en: Theme
it_IT: Tema

en: Themes
it_IT: Temi

en: There is an active query running currently. Are you sure you want to close?
it_IT: C'è una query attiva in esecuzione attualmente. Sei sicuro di voler chiudere?

en: There was an error adding the file:
it_IT: Si è verificato un errore durante l'aggiunta del file:

en: There was an error deleting the file:
it_IT: Si è verificato un errore durante l'eliminazione del file:

en: There was an error renaming the file:
it_IT: Si è verificato un errore durante la ridenominazione del file:

en: This URL cannot be called directly.
it_IT: Questo URL non può essere chiamato direttamente.

en: This URL cannot be requested directly.
it_IT: Questo URL non può essere richiesto direttamente.

en: This email address will only be used for two factor authentication purposes. The email address for the user account will not be changed.
it_IT: Questo indirizzo e-mail verrà utilizzato solo per scopi di autenticazione a due fattori. L'indirizzo e-mail dell'account utente non verrà modificato.

en: This expression will be added to queries that refer to the table if row level security is enabled. Rows for which the expression returns true will be visible. Any rows for which the expression returns false or null will not be visible to the user (in a SELECT), and will not be available for modification (in an UPDATE or DELETE). Such rows are silently suppressed; no error is reported.
it_IT: Questa espressione verrà aggiunta alle query che fanno riferimento alla tabella se la sicurezza a livello di riga è abilitata. Le righe per le quali l'espressione restituisce true saranno visibili. Le righe per le quali l'espressione restituisce false o null non saranno visibili all'utente (in un SELECT) e non saranno disponibili per la modifica (in un UPDATE o DELETE). Tali file vengono silenziosamente eliminate; non viene segnalato alcun errore.

en: This expression will be used in INSERT and UPDATE queries against the table if row level security is enabled. Only rows for which the expression evaluates to true will be allowed. An error will be thrown if the expression evaluates to false or null for any of the records inserted or any of the records that result from the update.
it_IT: Questa espressione verrà utilizzata nelle query INSERT e UPDATE sulla tabella se la sicurezza a livello di riga è abilitata. Saranno consentite solo le righe per le quali l'espressione viene valutata vera. Verrà generato un errore se l'espressione restituisce false o null per uno qualsiasi dei record inseriti o uno dei record risultanti dall'aggiornamento.

en: This feature has not been implemented for object type '{0}'.
it_IT: Questa funzione non è stata implementata per il tipo di oggetto ' {0} '.

en: This is required to unlock saved passwords and reconnect to the database server(s).
it_IT: Ciò è necessario per sbloccare le password salvate e riconnettersi ai server del database.

en: This option is enabled only when Use INSERT Commands is enabled.
it_IT: Questa opzione è abilitata solo quando Usa comandi INSERT è abilitato.

en: This option is enabled only when the database is selected in the object explorer.
it_IT: Questa opzione è abilitata solo quando il database è selezionato in Esplora oggetti.

en: This option is only available on EPAS servers.
it_IT: Questa opzione è disponibile solo sui server EPAS.

en: This query was generated by pgAdmin as part of a "Save Data" operation
it_IT: Questa query è stata generata da pgAdmin come parte di una operazione di salvataggio dati

en: This setting specifies the maximum number of rows that will be plotted on a chart. Increasing this limit may impact performance if charts are plotted with very high numbers of rows.
it_IT: Questa impostazione specifica il numero massimo di righe che verranno tracciate su un grafico. L'aumento di questo limite può influire sulle prestazioni se i grafici vengono tracciati con un numero di righe molto elevato.

en: This settings is to Show/Hide nodes in the object explorer.
it_IT: Questa impostazione serve a mostrare/nascondere i nodi nella vista Esplora oggetti.

en: This value is specified in kilobytes.
it_IT: Questo valore è specificato in kilobyte.

en: This will be used to secure and later unlock saved passwords and other credentials.
it_IT: Sarà usata per criptare e in seguito decriptare le password salvate e le altre credenziali.

en: This will remove all of your query history from this and other sessions for this database.
it_IT: Ciò rimuoverà tutta la cronologia delle query da questa e altre sessioni per questo database.

en: This will remove all the saved passwords. This will also remove established connections to the server and you may need to reconnect again. Do you wish to continue?
it_IT: Ciò rimuoverà tutte le password salvate. Ciò rimuoverà anche le connessioni stabilite al server e potrebbe essere necessario riconnettersi nuovamente. Vuoi continuare?

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Time
it_IT: Tempo

en: Time Taken (sec)
it_IT: Tempo impiegato (sec)

en: Time spent
it_IT: Tempo speso

en: Times
it_IT: Tempo

en: Timings
it_IT: Tempistiche

en: Title cannot be empty
it_IT: Il titolo non può essere vuoto

en: To
it_IT: A

en: To apply changes to the connection configuration, please disconnect from the server and then reconnect.
it_IT: Per applicare le modifiche alla configurazione della connessione, disconnettersi dal server e quindi riconnettersi.

en: To copy data from PSQL terminal, Clipboard write permission required.
it_IT: Per copiare i dati dal terminale PSQL, è richiesta l'autorizzazione di scrittura negli Appunti.

en: To paste data on the PSQL terminal, Clipboard read permission required.
it_IT: Per incollare i dati sul terminale PSQL, è richiesto il permesso di lettura degli Appunti.

en: Toast blocks hit
it_IT: Blocchi toast toccati

en: Toast blocks read
it_IT: Blocchi toast letti

en: Toast compressions
it_IT: Compressione dei Toast

en: Toast index blocks hit
it_IT: Blocchi indice toast toccati

en: Toast index blocks read
it_IT: Blocchi indice toast letti

en: Toast table size
it_IT: Dimensione della tabella toast

en: Toast tuple target
it_IT: Tupla Toast di destinazione

en: Today -
it_IT: In data odierna -

en: Toggle Case Of Selected Text
it_IT: Attiva/Disattiva caso del testo selezionato

en: Toggle Comment
it_IT: Attiva/disattiva commento

en: Toggle breakpoint
it_IT: Rimuovi punto di interruzione

en: Toggle case of selected text
it_IT: Attiva / disattiva il caso del testo selezionato

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Tools main menu
it_IT: Menu principale strumenti

en: Topography
it_IT: Topografia

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Size
it_IT: Dimensione totale

en: Total inodes
it_IT: Inode totali

en: Total rows: %s
it_IT: Righe totali: %s

en: Total space
it_IT: Spazio totale

en: Total time
it_IT: Tempo totale

en: Transaction ID not found in the session.
it_IT: ID transazione non trovato nella sessione.

en: Transaction start
it_IT: Inizio transazione

en: Transaction status check failed.
it_IT: Controllo sullo stato della transazione fallito.

en: Transaction throughput refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento della velocità effettiva della transazione

en: Transactions
it_IT: Transazioni

en: Transactions per second
it_IT: Transazioni al secondo

en: Transition
it_IT: Transazione

en: Tree level
it_IT: Livello dell'albero

en: Trigger Functions
it_IT: Funzioni di Trigger

en: Trigger enabled?
it_IT: Trigger abilitato?

en: Trigger function
it_IT: Funzione di Trigger

en: Trigger function cannot be empty.
it_IT: La funzione di trigger non può essere vuota.

en: Trigger function...
it_IT: Funzione di Trigger...

en: Trigger functions
it_IT: Funzioni di Trigger

en: Trigger is dropped
it_IT: Trigger eliminato

en: Trigger(s) have been disabled
it_IT: I trigger(s) sono stati disabilitati

en: Trigger(s) have been enabled
it_IT: I trigger(s) sono stati abilitati

en: Trojan Source Warning
it_IT: Avviso di origine trojan

en: True
it_IT: Vero

en: Truncate
it_IT: Troncare

en: Truncate Cascade
it_IT: Truncare a cascata

en: Truncate Restart Identity
it_IT: Tronca identità di riavvio

en: Truncate Table
it_IT: Troncare tabella

en: Trusted?
it_IT: Affidabile?

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Tunnel host
it_IT: Host del tunnel

en: Tunnel port
it_IT: Porta del tunnel

en: Tuple
it_IT: Tupla

en: Tuple count
it_IT: Conto delle tuple

en: Tuple length
it_IT: Lunghezza della tuple

en: Tuple percent
it_IT: Percentuale tuple

en: Tuples HOT updated
it_IT: Tuple HOT aggiornati

en: Tuples deleted
it_IT: Tuple eliminate

en: Tuples fetched
it_IT: Tuple prelevate

en: Tuples in
it_IT: Tuple in

en: Tuples in refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle tuple in ingresso

en: Tuples inserted
it_IT: Tuple inserite

en: Tuples out
it_IT: Tuple fuori

en: Tuples out refresh rate
it_IT: Frequenza di aggiornamento delle tuple in uscita

en: Tuples returned
it_IT: Tuple lette

en: Tuples updated
it_IT: Tuple aggiornate

en: Two phase?
it_IT: Due fasi?

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type at least 3 characters
it_IT: Digita almeno 3 caratteri

en: Type dropped
it_IT: Tipo eliminato

en: Type of objects
it_IT: Tipo degli oggetti

en: Type...
it_IT: Tipo...

en: Type: {0}, Description: {1}, Priority: {2}
it_IT: Tipo: {0}, Descrizione: {1}, Priorità: {2}

en: Types
it_IT: Tipi

en: Typmod in function
it_IT: Typmod in funzione

en: Typmod out function
it_IT: Funzione typmod out

en: Unable to connect to server:
    
    {}
it_IT: Impossibile stabilire una connessione al server:
    
    {}

en: Unable to fetch data.
it_IT: Impossibile recuperare i dati.

en: Unable to fetch the arguments from server
it_IT: Impossibile recuperare gli argomenti dal server

en: Unable to fetch the {} objects
it_IT: Impossibile recuperare gli oggetti {}

en: Unable to get the response text.
it_IT: Impossibile ottenere il testo di risposta.

en: Unable to kill the background process '{0}'
it_IT: Impossibile terminare il processo in background "{0}"

en: Unable to load the specified file.
it_IT: Impossibile caricare il file specificato.

en: Unable to locate this object in the browser.
it_IT: Impossibile individuare questo oggetto nel browser.

en: Unable to update user '{0}'
it_IT: Impossibile aggiornare l'utente '{0}'

en: Unauthorized request.
it_IT: Richiesta non autorizzata.

en: Underline query at cursor?
it_IT: Sottolineare la query alla posiizone del cursore?

en: Underlined query execute warning?
it_IT: Avviso di esecuzione query sottolineata?

en: Unimplemented method ({0}) for this url ({1})
it_IT: Metodo non implementato ({0}) per questa url ({1})

en: Unindent Selection
it_IT: Selezione senza rientro

en: Unique
it_IT: Unico

en: Unique Constraint
it_IT: Vincolo di unicità

en: Unique constraint
it_IT: Vincolo di unicità

en: Unique?
it_IT: Unico?

en: Unit
it_IT: Unità

en: Unknown
it_IT: Sconociuto

en: Unknown Backup
it_IT: Backup sconosciuto

en: Unknown error. Check console logs
it_IT: Errore sconosciuto. Controlla i registri della console

en: Unlock Saved Passwords
it_IT: Sblocca password salvate

en: Unlogged table data
it_IT: Dati tabella non registrati

en: Unlogged?
it_IT: Non registrato?

en: Unsaved changes
it_IT: Modifiche non salvate

en: Unselect All
it_IT: Deseleziona tutto

en: Unsupported geometries not rendered.
it_IT: Geometrie non supportate non renderizzate.

en: Updated the next runtime to now.
it_IT: Aggiornato il prossimo runtime ad ora.

en: Updated: %s
it_IT: Aggiornato: %s

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: Updating the definition will drop and re-create the materialized view. It may result in loss of information about its dependent objects.
it_IT: L'aggiornamento della definizione eliminerà e ricrea la vista materializzata. Potrebbe provocare la perdita di informazioni sui suoi oggetti dipendenti.

en: Updating the package header definition may remove its existing body.
it_IT: L'aggiornamento della definizione dell'intestazione del pacchetto potrebbe rimuoverne il corpo.

en: Upload
it_IT: Caricamento

en: Upper case
it_IT: Maiuscolo

en: Use Column INSERTS
it_IT: Usa la colonna INSERTI

en: Use Default?
it_IT: Usare il default?

en: Use Explain/Explain analyze button to generate the plan for a query. Alternatively, you can also execute "EXPLAIN (FORMAT JSON) [QUERY]".
it_IT: Utilizzare il pulsante di analisi Spiega / Spiega per generare il piano per una query. In alternativa, puoi anche eseguire "EXPLAIN (FORMAT JSON) [QUERY]".

en: Use SET SESSION AUTHORIZATION
it_IT: Usa SET SESSION AUTHORIZATION

en: Use SSH tunneling
it_IT: Usa tunneling SSH

en: Use different data point styles?
it_IT: Utilizzare stili di punti dati diversi?

en: Use spaces?
it_IT: Usa gli spazi?

en: Used inodes
it_IT: Inode usati

en: Used space
it_IT: Spazio usato

en: Usename
it_IT: Nome utente

en: User
it_IT: Utente

en: User Management
it_IT: Gestione utenti

en: User Mapping
it_IT: Mappatura utente

en: User Mapping dropped
it_IT: Mappatura utente rimossa

en: User Mapping...
it_IT: Mappatura utente...

en: User Mappings
it_IT: Mappature utenti

en: User can create multiple partitions while creating new partitioned table. Operation switch is disabled in this scenario.
it_IT: L'utente può creare partizioni multiple mentre è in fase di creazione un nuova tabella partizionata. Il cambio di operazione è disabilitato in questa situazione.

en: User can create/attach/detach multiple partitions. In attach operation user can select table from the list of suitable tables to be attached.
it_IT: L'utente può creare/agganciare/sganciare molteplici partizioni. In fase di aggancio l'utente può selezionare la tabella dalla lista delle tabelle adatte ad essere agganciate.

en: User can select any column from the list of available columns.
it_IT: L'utente può selezionare qualsiasi colonna dalla lista delle colonne disponibili.

en: User can specify expression to create partition key.
it_IT: L'utente può indicare un'espressione per creare la chiave della partizione.

en: User does not have valid HASH to generate the OTP.
it_IT: L'utente non dispone di un HASH valido per generare l'OTP.

en: User has not registered for email authentication
it_IT: L'utente non si è registrato per l'autenticazione e-mail

en: User has not registered the Time-based One-Time Password (TOTP) Authenticator for authentication.
it_IT: L'utente non ha registrato l'autenticatore TOTP (Time-based One-Time Password) per l'autenticazione.

en: User language
it_IT: Linguaggio utente

en: User name '%s' already exists
it_IT: Il nome utente '%s' esiste già

en: User/Role
it_IT: Utente/Ruolo

en: Username
it_IT: Nome dell'utente

en: Username cannot be empty
it_IT: Il nome utente non può essere vuoto

en: Username must be specified.
it_IT: Il nome utente deve essere indicaro.

en: Users
it_IT: Utenti

en: Using
it_IT: Utilizzando

en: Using:
it_IT: Usando:

en: Utility file not found. Please correct the Binary Path in the Preferences dialog
it_IT: File di utilità non trovato. Correggi il percorso binario nella finestra di dialogo Preferenze

en: Utility not found
it_IT: Utilità non trovata

en: Vacuum counter
it_IT: Contatore vacuum

en: Valid?
it_IT: Valido?

en: Validate
it_IT: Convalidare

en: Validate Path
it_IT: Convalida percorso

en: Validate binary path
it_IT: Convalida percorso binario

en: Validate check constraint
it_IT: Validazione vincolo di controllo

en: Validate foreign key
it_IT: Validazione chiave esterna

en: Validate?
it_IT: Validare?

en: Validated?
it_IT: Convalidato?

en: Validating credentials...
it_IT: Convalida credenziali...

en: Validator
it_IT: Validatore

en: Validator function
it_IT: Funzione di validazione

en: Value
it_IT: Valore

en: Value deposited successfully
it_IT: Valore depositato correttamente

en: Values from more than one field may be specified in order to further control the schedule.
it_IT: È possibile specificare i valori di più di un campo per controllare ulteriormente la pianificazione.

en: Variable?
it_IT: Variabile?

en: Variables
it_IT: Variabili

en: Varying Array
it_IT: Array variabile

en: Vendor
it_IT: Fornitore

en: Verbose
it_IT: Dettagliato

en: Verbose Messages
it_IT: Messaggi dettagliati

en: Verbose messages
it_IT: Messaggi dettagliati

en: Verbose output?
it_IT: Output dettagliato?

en: Verification failed. Access Denied...
it_IT: Verifica fallita. Accesso negato...

en: Verify with Email Authentication
it_IT: Verifica con autenticazione e-mail

en: Version
it_IT: Versione

en: Version & Instance
it_IT: Versione e istanza

en: View
it_IT: Vista

en: View Name
it_IT: Visualizza nome

en: View all geometries in this column
it_IT: Visualizza tutte le geometrie in questa colonna

en: View data
it_IT: Vedi dati

en: View details
it_IT: Visualizza dettagli

en: View dropped
it_IT: Vista eliminata

en: View log...
it_IT: Vista del registro...

en: View the active session details
it_IT: Vedi i dettagli della sessione attiva

en: View the log details
it_IT: Visualizza i dettagli del registro

en: View...
it_IT: Vista...

en: View/Edit Data
it_IT: Vedi/Modifica dati

en: View/Edit Data -
it_IT: Vedi/Modifica dati -

en: View/Edit data tab title
it_IT: Visualizza / Modifica il titolo della scheda dati

en: Views
it_IT: Viste

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Volatility
it_IT: Volatilità

en: Volume IOPS
it_IT: IOPS di volume

en: Volume properties
it_IT: Proprietà del volume

en: Volume size
it_IT: Dimensioni del volume

en: Volume type
it_IT: Tipo di volume

en: Voting for
it_IT: Voto per

en: Voting?
it_IT: Voto?

en: WAL Details
it_IT: Dettagli WAL

en: WAL Log
it_IT: Registro WAL

en: WAL Status
it_IT: Stato WAL

en: WAL replay paused
it_IT: Replicazione dei WAL in pausa

en: WAL replay resumed
it_IT: Il replay WAL è ripreso

en: WITH ADMIN
it_IT: CON AMMINISTRAZIONE

en: WITH DATA
it_IT: CON DATI

en: WITH NO DATA
it_IT: SENZA DATI

en: Wait event
it_IT: Attesa evento

en: Wait event name
it_IT: Attendi il nome dell'evento

en: Wait event type
it_IT: Attendi il tipo dell'evento

en: Waiting
it_IT: In attesa

en: Waiting for another session to invoke the target...
it_IT: In attesa di un'altra sessione per invocare il target ...

en: Waiting for the query to complete...
it_IT: In attesa del completamento della query ...

en: Warning
it_IT: Avviso

en: Webserver authenticate failed.
it_IT: Autenticazione del server Web non riuscita.

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Week Days
it_IT: Giorni della settimana

en: Week days
it_IT: Giorni della settimana

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: When
it_IT: Quando

en: When TAG in
it_IT: Quando TAG é

en: When set to True, keywords won't be highlighted and code folding will be disabled. Plain text mode will improve editor performance with large files.
it_IT: Se impostato su Vero, le parole chiave non verranno evidenziate e il raggruppamento del codice verrà disabilitato. La modalità di testo normale migliorerà le prestazioni dell'editor con file di grandi dimensioni.

en: Whether to place query separator (;) on a separate line.
it_IT: Indica se posizionare il separatore di query (;) su una riga separata.

en: Window?
it_IT: Finestre?

en: With
it_IT: Con

en: With DROP Table
it_IT: Con DROP tabella

en: With check
it_IT: Con verifica

en: With check:
it_IT: Con verifica:

en: With comments?
it_IT: Con commenti?

en: With compression?
it_IT: Con compressione?

en: With constraints?
it_IT: Con vincoli?

en: With data
it_IT: Con dati

en: With data (concurrently)
it_IT: Con datos (concurrente)

en: With data?
it_IT: Con dati?

en: With default values?
it_IT: Con valori di default?

en: With generated?
it_IT: Con generato?

en: With identity?
it_IT: Con identità?

en: With indexes?
it_IT: Con índici?

en: With no data
it_IT: Senza dati

en: With no data (concurrently)
it_IT: Senza dati (attualmente)

en: With statistics?
it_IT: Con le statistiche?

en: With storage?
it_IT: Con deposito?

en: Would you like to reconnect to the database?
it_IT: Desideri riconnetterti al database?

en: Write LSN
it_IT: Scrivi LSN

en: Write Lag
it_IT: Scrivi ritardo

en: Write lag
it_IT: Ritardo di scrittura

en: X Axis
it_IT: Asse X

en: XID (target)
it_IT: XID(destinazione)

en: Xact committed
it_IT: Inizio di Xact

en: Xact rolled back
it_IT: Inizio di Xact

en: Xact start
it_IT: Inizio di Xact

en: Y Axis
it_IT: Asse Y

en: Yes
it_IT: Si

en: Yesterday -
it_IT: Ieri -

en: You are currently running version {0} of {1}, however the current version is {2}.
it_IT: Attualmente stai eseguendo la versione {0} di {1}, tuttavia la versione corrente è {2}.

en: You are not allowed to cancel the main active session.
it_IT: Non è consentito annullare la sessione attiva principale.

en: You are not allowed to terminate the main active session.
it_IT: Non è consentito terminare la sessione attiva principale.

en: You cannot cancel background worker processes.
it_IT: Non è possibile annullare i processi di lavoro in background.

en: You cannot terminate background worker processes.
it_IT: Non è possibile interrompere i processi di lavoro in background.

en: You have connected to a server version that is older than is supported by pgAdmin. This may cause pgAdmin to break in strange and unpredictable ways. Or a plague of frogs. Either way, you have been warned!
it_IT: Ti sei connesso a una versione del server precedente a quella supportata da pgAdmin. Ciò potrebbe causare l'interruzione di pgAdmin in modi strani e imprevedibili. O una piaga di rane. Ad ogni modo, sei stato avvertito!

en: You have selected %s tables and %s links.
it_IT: Hai selezionato%s tabelle e %s link.

en: You must be a superuser to set a global breakpoint and perform indirect debugging.
it_IT: Devi essere un superutente per impostare un breakpoint globale ed eseguire il debug indiretto.

en: You must provide one or more column to create index.
it_IT: È necessario fornire una o più colonne per creare l'indice.

en: You must specify at least one column/expression.
it_IT: È necessario specificare almeno una colonna/espressione.

en: You successfully reset your password but your account is locked. Please contact the Administrator.
it_IT: Hai reimpostato correttamente la tua password ma il tuo account è bloccato. Si prega di contattare l'amministratore.

en: Your account is authenticated using an external {} source. Please contact the administrators of this service if you need to reset your password.
it_IT: Il tuo account è autenticato utilizzando una fonte {} esterna. Si prega di contattare gli amministratori di questo servizio se è necessario reimpostare la password.

en: Your account is locked. Please contact the Administrator.
it_IT: Il tuo account è bloccato. Si prega di contattare l'amministratore.

en: Your browser was detected as <strong>{0}</strong> version
        <strong>{1}</strong>, which is either deprecated or not supported by
        pgAdmin 4.
it_IT: Il tuo browser è stato rilevato come versione <strong>{0}</strong>
         <strong>{1}</strong>, che è obsoleto o non supportato da
         pgAdmin 4.

en: Your browser was detected as <strong>{0}</strong> version
        <strong>{1}</strong>, which pgAdmin has not been tested with. pgAdmin may
        not work as expected, and any issues reported when using this browser may
        not be fixed.
it_IT: Il tuo browser è stato rilevato come versione <strong>{0}</strong>
         <strong>{1}</strong>, con cui pgAdmin non è stato testato. pgAdmin può
         non funzionare come previsto e qualsiasi problema segnalato durante l'utilizzo di questo browser potrebbe
         non essere risolto.

en: Your password has not been changed.
it_IT: La tua password non è stata modificata.

en: Zone redundant high availability
it_IT: Alta disponibilità con ridondanza della zona

en: Zone redundant high availability deploys a standby replica in a different zone. The Burstable instance type does not support high availability.
it_IT: La disponibilità elevata con ridondanza della zona distribuisce una replica in standby in una zona diversa. Il tipo di istanza Burstable non supporta la disponibilità elevata.

en: Zoom In
it_IT: Ingrandire

en: Zoom Out
it_IT: Rimpicciolisci

en: Zoom in
it_IT: Ingrandisci

en: Zoom out
it_IT: Rimpicciolisci

en: Zoom to Fit
it_IT: Zoom per adattare

en: Zoom to fit
it_IT: Zoom per adattarlo

en: Zoom to original
it_IT: Zoom sull'originale

en: accesskey
it_IT: chiave di accesso

en: allow
it_IT: permettere

en: any
it_IT: qualsiasi

en: architecture
it_IT: architettura

en: binary
it_IT: binario

en: cron-style
it_IT: stile cron

en: description
it_IT: descrizione

en: disable
it_IT: disattivare

en: e.g. To execute at 12:05 and 14:05 every Monday and Thursday, you would click minute 05, hours 12 and 14, and weekdays Monday and Thursday.
it_IT: es. Per eseguire alle 12:05 e alle 14:05 ogni lunedì e giovedì, fare clic sul minuto 05, sulle ore 12 e 14 e sui giorni feriali lunedì e giovedì.

en: e.g. To execute at 5 minutes past every hour, simply select ‘05’ in the Minutes list box.
it_IT: es. Per eseguire ogni ora dopo 5 minuti, selezionare semplicemente "05" nella casella di riepilogo Minuti.

en: error
it_IT: errore

en: fatal
it_IT: fatale

en: forbidden
it_IT: vietato

en: hr
it_IT: ore

en: internal
it_IT: interno

en: is not defined in package body.
it_IT: non è definito nel corpo del pacchetto.

en: label
it_IT: etichetta

en: maximum number of characters in parenthesized expressions to be kept on single line.
it_IT: numero massimo di caratteri nelle espressioni tra parentesi da mantenere su una singola riga.

en: min
it_IT: minimo

en: msec
it_IT: millisecondi

en: name
it_IT: nome

en: none
it_IT: nessuno

en: objects
it_IT: oggetti

en: of
it_IT: di

en: of query
it_IT: di query

en: of relation
it_IT: di relazione

en: off
it_IT: spento

en: on
it_IT: acceso

en: on constraint '{0}/{1}/{2}/{3}'
it_IT: sul vincolo '{0}/{1}/{2}/{3}'

en: on database '{0}'
it_IT: sul database '{0}'

en: on index '{0}/{1}/{2}/{3}'
it_IT: sull'indice '{0}/{1}/{2}/{3}'

en: on schema '{0}/{1}'
it_IT: sullo schema '{0}/{1}'

en: on table '{0}/{1}/{2}'
it_IT: sulla tabella '{0}/{1}/{2}'

en: panel
it_IT: panello

en: partition
it_IT: partizione

en: pgAdmin Database File
it_IT: file di database pgAdmin

en: pgAdmin Server Configuration
it_IT: configurazione del server pgAdmin

en: pgAdmin Website
it_IT: sito di pgAdmin

en: pgAdmin is an Open Source administration and management tool for the PostgreSQL database. It includes a graphical administration interface, an SQL query tool, a procedural code debugger and much more. The tool is designed to answer the needs of developers, DBAs and system administrators alike.
it_IT: pgAdmin è uno strumento di amministrazione e gestione Open Source per il database PostgreSQL. Include un'interfaccia di amministrazione grafica, un editor di query SQL, un debugger di codice procedurale e molto altro. Lo strumento è progettato per rispondere alle esigenze di sviluppatori, amministratori di database e amministratori di sistema.

en: pgAdmin server group
it_IT: gruppo di server pgAdmin

en: pgAdmin server not responding, try to login again: ${error.message || error.response.data.errormsg}
it_IT: il server pgAdmin non risponde, riprova ad accedere: ${error.message || error.response.data.errormsg}

en: pgAdmin user password changed successfully
it_IT: la password dell'utente pgAdmin è stata modificata correttamente

en: pgAgent Job
it_IT: processo pgAgent

en: pgAgent Job Scheduler
it_IT: schedulatore dei processi di pgAgent

en: pgAgent Job...
it_IT: processo pgAgent...

en: pgAgent Jobs
it_IT: processi pgAgent

en: policy dropped
it_IT: policy rimossa

en: prefer
it_IT: preferire

en: prefer-standby
it_IT: preferire-standby

en: primary
it_IT: primario

en: primary key
it_IT: chiave primaria

en: random
it_IT: casuale

en: read-only
it_IT: sola lettura

en: read-write
it_IT: sola scrittura

en: require
it_IT: richiedere

en: rule
it_IT: regola

en: seconds
it_IT: secondi

en: secs
it_IT: secondi

en: standby
it_IT: stand-by

en: to
it_IT: a

en: unique key
it_IT: chiave univoca

en: vXID (owner)
it_IT: vXID (proprietario)

en: vXID (target)
it_IT: vXID(destinazione)

en: vendor
it_IT: fornitore

en: version
it_IT: versione

en: {0} Shared servers are associated with this user.
it_IT: {0} server condivisi sono associati a questo utente.

en: {0} dropped.
it_IT: {0} eliminato.

en: {0} more attempt remaining.
it_IT: Ancora {0} tentativi rimanenti.

en: {0} more attempts remaining.
it_IT: altri {0}  tentativi rimanenti.

en: {0} {1} of server {2}
it_IT: {0} {1} del server {2}

en: {} - Verification Code
it_IT: {} - Codice di verifica

en: ⁃ If the connection was idle it may have been forcibly disconnected.
it_IT: - Se la connessione era inattiva potrebbe essere stata chiusa forzatamente.

en: ⁃ The application server or database server may have been restarted.
it_IT: - L'application server o il database server potrebbero essere stati riavviati.

en: ⁃ The user session may have timed out.
it_IT: - La sessione utente potrebbe essere scaduta.
